Datum:
23. červen 2010
čas:
19:00 - 20:00
Lokalita:
Maltézské náměstí 6, Praha 1
Popis
Druhá demonstrace za propuštění Petera Bethuneho, prosíme o valnou účast. Na místě je možné podepsat petice, které posléze společně odevzdáme na Velvyslanectví Japonska.
Informace o kauze:
Ochránce velryb kapitán Pete Bethune v těchto dnech stojí před soudem v Tokiu a je obžalován z 5 přečinů, za které mu hrozí až 15 let vězení.
V době, kdy se jich dopustil, přitom de facto plnil funkci pobřežní stráže - bránil japonským velrybářům v zabíjení ohrožených kytovců chráněných mezinárodními úmluvami, a to v neutrálních vodách tzv. velrybí svatyně v antarktické oblasti.
Přijďte vyjádřit podporu vězněnému aktivistovi a vyslovit se za jeho propuštění a za bezpodmínečný zákaz lovu ohrožených a chráněných mořských savců!
Více informací najdete na: www.seashepherd.org
Kdo je Pete Bethune:
Původně novozélandský inženýr, který se rozhodl přitáhnout pozornost k biopalivům pokusem o překonání rychlostního rekordu v obeplutí země motorovou lodí. Na druhý pokus toho se svým futuristickým plavidlem Earthrace (poháněným bionaftou) skutečně dosáhl za necelých 61 dní.
Během své plavby však Pete Bethune zjistil, v jak zoufalém stavu se nacházejí světové oceány a posléze dal svou karbonovou loď, překřtěnou na Ady Gil, do služeb Sea Shepherd Conservation Society. Jeho superrychlý člun totiž dokázal fyzicky zabraňovat harpunářským člunům přiblížit se k velrybám, které japonští lovci v jižnch mořích loví oficiálně pro vědecké účely, ale, jak bylo prokázáno, velrybí maso prodávají na černém trhu.
Poté, co byla Ady Gil letos v lednu při námořní strkanici s velrybářskou lodí Shonan Maru 2 poškozena a posléze se potopila, se Pete Bethune rozhodl provést další husarský kousek. Za noci se k Shonan Maru 2 přiblížil na vodním skútru, pronikl na palubu a pokusil se zatknout jejího kapitána (což podle novozélandského práva může v nepřítomnosti povolanějších strážců zákona provést jakýkoli civilista) a předat mu přitom také účet na 3 miliony dolarů za zničenou loď. Velrybáři jej ale na lodi zadrželi a na japonské půdě jej předali policii.
Text petice:
PETICE ZA PROPUŠTĚNÍ PETERA BETHUNEHO
My, obyvatelé České republiky, níže uvedenou peticí POŽADUJEME PROPUŠTĚNÍ PETERA BETHUNEHO - aktivisty a ochránce velryb, který je nyní souzen vTokiu, a podporujeme tímto jednáním rovněž petici, umístěnou na webové adrese
http://www.thepetitionsite.com/1/free-sea-shepherd-captain-peter-bethune.
Novozélanďan Peter Bethune, původně těžební inženýr a podnikatel, posléze však aktivista a člen ekologické organizace Sea Shepherd Conservation Society (která se vdobě sezony na jižní polokouli zaměřuje především na ochranu břehů Antarktidy před nelegálním lovem velryb), je nyní souzen z pěti bodů žaloby kvůli vniknutí na loď Šonan Maru 2.
Dne 15. 2. 2010 se totiž pokusil o občanské zatčení kapitána zmíněné lodě vmezinárodních vodách za zabíjení kytovců a o předání šeku na tři milióny dolarů, které vyžadoval jako náhradu za zničení supermoderního plavidla Ady Gil. O měsíc dříve totiž došlo ke kontaktu mezi aktivisty na plavidle Ady Gil a lodí Šonan Maru 2, přičemž došlo ke kolizi a zničení plavidla, s nímž v roce 2008 sám Bethune dosáhl rekordu v objetí Země motorovou lodí a posléze jej věnoval boji proti nelegálnímu lovu ohrožených achráněných kytovců.
Bethune však byl posádkou lodi zadržen, odvezen do Japonska a dne 12. 3. 2010 předán japonské pobřežní stráži. Posléze byl postaven před soud v Tokiu a nyní mu hrozí až patnáct let vězení. Jde o bezprecedentní vyhrocení mnohaletého souboje japonské velrybářské tradice s ochránci velryb v antarktické "velrybí svatyni". Od roku 1986 zde platí moratorium, které zakazuje lovit velryby za komerčním účelem, proto se domníváme, že právo je na straně Petera Bethuneho, nikoli žalující strany a požadujeme propuštění Petera Bethuneho.