• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    C0CKAHudba menšin z balkánu v Praze
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    KOOTCHA:mám potřebu se vyjádřit k následujícímu:
    "ona třeba makedonie a řecko jsou taky úplně jinde, než bulharsko a maďarsko žejo."
    tak pozor, znam lidovy pisnicky, ktery za svy povazujou i makedonci i bulhaři.
    třeba more sokol pie.
    kde se ti tady v tom vzalo maďarsko?
    ano, maďarsko je někde trochu jinde, už jen jazykově...

    "Pokud se bavíme o balkánský hudbě, tak bych řekl, že majorita je předevšim cikánská muzika a druhořadě pak jednotlivý niance jednotlivejch států."
    Podle čeho tak usuzuješ?
    Romů je na Balkáně poměrně víc než u nás. Na hudbu mají silný vliv, cikánské písně jsou známé a oblíbené i mezi "bílými". ale o druhořadosti lidový hudby bych se teda přela.

    "Asi albánci s velkou částí muslimskýho obyvatelstva budou na tom trochu jinak, než třeba ty bulhaři žejo"

    tak bacha.Pokud srovnavas Albance s Bulharama a delas mezi nima rozdil v tom, ze Albanci maji cast obyvatelstva muslimskou, je treba uvedomit si nekolik dalsich skutecnosti.
    Bulharsko ma taky svou muslimskou mensinu, říká se jim Pomaci a zanedbatelní nejsou.
    albanci jsou sice z velké větsiny (a to platí hlavně pro sever zeme, jih je prevazne krestansky) musimové, ale Albánci jsou prostě hlavně Albánci. To náboženství tam řešej až v druhý (nebo jiný) řadě. Pro ně je hlavní národní cítění a bájný Illyrský původ. Podívej se i na jejich řeč, ničemu jinému na Balkáně se nepodobá.

    A Albánci a bulharští Pomaci nejsou jedinými muslimy na Balkánu.
    Většina obyvatel Bosny je muslimského vyznání, nebo původem muslimové. Černou horu a Srbsko spojuje oblast táhnoucí se podél hranic - Sandžak. Většinu zde mají muslimové, říkají si dokonce Bošňáci a spousta z nich považuje za své havní město ne Bělehrad nebo Podgoricu, ale Sarajevo! (hl. město Bosny a Hercegoviny).

    Kosovo - zdejší Albánci jsou většinově muslimové.
    Řecko má také svou muslimskou menšinu, Makedonie také - jsou jí Albánci, docházelo i ke konfliktu s nimi.



    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    KRTINKA: no, jen jestli se tam ta "orientální stupnice" nedostala a neprosadila spíš s Turkama, než s Romákama ... (a cikánská stupnice se tomu pokud vím říká akorát v čechách...)
    KOOTCHA: i kdyby to dalo práci, pořád to neznamená že 7/8 nebo 6/8 je vliv romů...
    to s tou cikánskou majoritou v balkánské hudbě je nesmysl.
    ovlivňování jinak samozřejmě nepopírám, ale je nesmysl říct že je to synonymum.
    (jo a narazil jsem taky v srbsku na názor, že se tamní hudba pořád víc "ciganizuje" a to se chlapíkovi s kterým jsem mluvil vůbec nelíbilo:)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    asi tak a myslim, že dalo docela dost práce najít zrovna bulharskou lidovku, erá nebude mít 7/8 a 6/8 rytmus a jiný ladění.
    ona třeba makedonie a řecko jsou taky úplně jinde, než bulharsko a maďarsko žejo.
    Pokud se bavíme o balkánský hudbě, tak bych řekl, že majorita je předevšim cikánská muzika a druhořadě pak jednotlivý niance jednotlivejch států.
    Asi albánci s velkou částí muslimskýho obyvatelstva budou na tom trochu jinak, než třeba ty bulhaři žejo
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    pěkná hrubka.
    kategorie se ovlivňovalY, pardon :)
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    v první třídě na ZŠ jsme se učili o množinách a podmnožinách.
    Romové obývají mimo jiné Balkán. Hudba Romů z Balkánu je podmnožinou Balkánské hudby.
    I když, nejsou to kategorie od sebe úplně oddělené, navzájem se po celou historii ovlivňovali.
    Už jen třeba v tom, že i balkánská lidová hudba používá ve svých melodiích orientální, jinak nazývanou "cikánskou" stupnici.
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    nebo tohle. nejvíc balkánský. a ani trochu romský

    http://www.youtube.com/watch?v=Ft9qUcu1mvU&feature=related
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    KOOTCHA: synonymum? to teda dost těžko.
    tohle je balkánský nejvíc a má to něco společnýho s romama?
    http://www.youtube.com/watch?v=Lmjgvsta39M
    C0CKA
    C0CKA --- ---
    KOOTCHA: hurá hurááá konečně nějaký názory! díky :-)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    já nevim.myslim že neděle...dělala tam bejvalka, tak to vim jen přes ní.
    jinak rómská a balk´ánská hudba mi přijde teda jako synonymum celkem...
    ale já na to bakálářku nebo kýho čerta nepíšu žejo :)
    NEELLA
    NEELLA --- ---
    KOOTCHA: ale jaký je to den??
    NEELLA
    NEELLA --- ---
    KOOTCHA: díky za připomenutí, na to jsem úplně zapomněla 8)
    C0CKA
    C0CKA --- ---
    KOOTCHA: jj tam se hraje romská hudba, myslím...
    Na Moami se mrknu, zatím na stránkách ani slovo o balkánské hudbě.
    Ještě vím, že v jedné maďarské restauraci se hraje balkánská (ale spíš taky romská) hudba - pošlu jméno.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    taky jsou nějaký pravidelný večery v popocafepetl na újezdě
    WAELAND
    WAELAND --- ---
    Driv se dal autenticky balkan slyset v patky v Monami, ale jestli se to porad deje nevim.
    C0CKA
    C0CKA --- ---
    CALENDULA: http://www.youtube.com/watch?v=H6eHEMRzTt8&feature=related. Jj Gothart je super! Ale mám pocit, že teď už vůbec nekoncertujou??? Jediný nejbližší koncert, co vím, bude 14.2.2010
    CALENDULA
    CALENDULA --- ---
    Jedna z mých oblíbených českých skupin – Gothart:
    http://www.youtube.com/results?search_query=gothart&search_type=
    MRAK0S
    MRAK0S --- ---
    KRTINKA: no to co me posledni dobe zaujalo je asi hodne offtopic :) a oblibenej song ja nevim ..... ono jich je spousta, pro me tadle hudba je hodne srdcova zalezitost, bavi me to jako celek
    C0CKA
    C0CKA --- ---
    já nevím, myslela jsem, že celkem vím, co je ten balkán, ale když se mě jedna učitelka ve škole zeptala, a co vlastně ten balkán je, jak se to třeba liší od český hudby, nebyla jsem schopná říct víc, než, že je to jazyk, rytmus, orientální nádech melodie, a ještě mě napadla emoční expresivita. Ale teďka jsem byla v pátek na konzertě, hráli tam maďarský a rumunský písičky ( o kterých tvrdili, že jsou odtamtuď), ale zpívali to česky, rytmus byl evropskej a melodie taky. Pokud se týče nástrojů, tak to taky není vždycky jasný... no nejní to jednoduchý. O balkánský dechovce nemluvě! :(
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    MRAK0S: moc se neuculuj a radsi napis co te treba posledni dobou zaujalo, kterej je tvuj oblibenej song atd :)
    MRAK0S
    MRAK0S --- ---
    :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam