• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANczANSO - český balon na hranici vesmíru
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    TABORACEK: Pokud se ho povede dobře udělat, což neni úplně triviální :-)
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    THERIDANE: libi se mi ta poznamka o tom ze dratu je tam dost na to aby to fungovalo:)

    Mimochodem, co je spatnyho na tom, vzit celou stavajici sondu, nej jen ten bastl? At tak nebo tak, tim filtrem se imho nic nezkazi...
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TABORACEK: Telemetry And Control Test Article :)

    no tak klidně, někdo se toho chopte :-)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    THERIDANE: No, budou tam i různý mikrovlnky na jinejch pásmech, ale zase s o to většim výkonem o co míň GSM pásem tam bude. Takže to ve výsledku vyjde zhruba na stejno, protože intermodulační produkty vyšších řádů budou mít výrazně větší úrovně a tim zhruba "zastoupí" ty IMD produkty který by se jinak objevily jako produkty nižších řádů ale způsobený jinejma frekvencema na vstupech.

    Pokud by se to takhle doopravdy zahlcovalo, nebylo by odvěci zkusit stvořit mikropáskovej filtr ...


    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    THERIDANE: Co to proboha je TACTA modul?

    Co se tech pasem tejce, jiste, kazda BTS pouziva nekolik malo kanalu z celyho GSM pasma (typicky 4 v kazdym sektoru) a navic je to planovany tak, aby aby se navzajem "tolik" nerusily, tedy sousedni bunky operuji nekde jinde a jeste hopsaji mezi temi 4mi kanaly. Takze to neni zase az tak reprezentativni, ale rekl bych dostatecne prukazne, ale taky to nemusi vubec fungovat...
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SPECZ: to by jít mohlo (kdyby ten modul ještě existoval :), ale tam nahoře je to přeci jen všechno dohromady (víc pásem), u jedné věže to bude jen jedno pásmo, ne?
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    THERIDANE: Koneckonců tuhle teorii můžeme relativně snadno ověřit. Jeden vezme zapnutej TACTA modul do ruky a vyleze s nim někam mezi antény mobilních operátorů (vyberu nějakou střechu od který mám klíče) a druhej na něj nasměruje anténu. Pokud budou chodit data jen jednim směrem, budu považovat teorii za potvrzenou.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    PETD: Děkuji za objasnění :-)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    *: podle Honzy Valose je z té výšky LOS na spoustu GSM věží v Čechách, a je to tam okolo 900 MHz zamořený jejich šumem, kterej nám (868 MHz) saturoval přijímač a tak moje rámce s příkazy neprocházely skrz... v palubním logu byla spousta fragmentů těch příchozích paketů
    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    THERIDANE: Diky za info treba priste ;-)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    NINE_OF_NINE: díky malýmu zádrhelu (zdržení předletové přípravy, během které běžel timer, a nemožnost poslat do 10 km výšky povel pro prodloužení timeru kvůli rušení*) se GSM modul začal probouzet už ve zhruba 25 km cestou nahoru... a pravděpodobně se nějak zablokoval, protože ve vesmíru T-Mobile ještě nemá pokrytí :-)

    jeho C++ třída byla bohužel šitá horkou jehlou, a neměla metodu pro reset modemu

    data o signálu nejsou
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    NINE_OF_NINE: to by me taky zajimalo prosim:)
    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    Omlouvam se za pripadnou otazku ktera byla jiz zodpovezena, nicmene filtruju marne. GSM modul byl aktivni jen pri start/pristani? Pokud byl aktivni po celou dobu letu je k dispozici zaznam kdy pripadne prisel o signal?
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    Blahopřeju!
    PETD
    PETD --- ---
    Gratuluju k moc hezkému pokusu. Také mě napadla podobná otázka jako CHEVALIERa, ale spíš v tom smyslu, jestli vás to láká nebo ne. Mě, jakožto částicového fyzika, by to lákalo docela dost, na druhou stranu není to příliž jednoduchá věc na smyslplné provedení.

    CHEVALIER: Druhů detektorů je docela dost, horší je to s váhou. Do 50ti gramů se vejde fotografická emulze či papíry a případně křemíkový detektor. Pokud by se měl použít křemík, tak je tam ještě problém s elektronikou a napájením. Co se týče srovnání s LHC, tak o tom se nedá ani uvažovat. Není možné vynést nahoru taková detektor, aby byl schopen měřit energii částic. Jediné co lze měřit, je celková dávka u emulzí a cca druh částic. Co se křemíku týče, tam jde měřit nejenom celkovou expozici, ale aktuální dávku.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    jsem rád, že ta blbá debata o tom, kdo byl první, může skončit .o) stejně byla od začátku trapná a vzhledem k cílům mise CZANSO úplně zbytečná (nebylo cílem být první).

    kdyby jste stáli o větší medializaci budoucích misí, tak tento klub sleduje kameraman společnosti, která točí pro tv prima. to by mohla být decentně prošláplá cesta k televizní prezentaci (předpokládám, že místo zvířatek na konci zpráv).
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Teď mne napadlo, nedaly by se na horní stranu té škatule dát nějaké malé detektory nabitých částic-záření? Jde mi o porovnání s LHC. Teď asi pět minut googluju ale zatím jsem na nic malého-lehkého nenarazil...
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    TABORACEK: Na výhodnost použití APRS jsem upozorňoval už ze samého začátku projektu, bohužel jsem se přidal až v době kdy bylo rozhodnuto o xbee a moduly byly na cestě ...
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    NECROMAN: APRS se na tohle primo nabizi, nicmene ty XBee radia fungovaly pomerne spolehlive. Jedine co bych mozna pridal by byl majak ve stylu honu na lisku, na dohledani v miste dopadu. APRS ma samozrejmne vyhodu v tom, ze pres ty brany se to automaticky dostane na internet a muze to sledovat kdo bude chtit, coz v pripade stavajici konfigurace czANSO je ponekud nesikovne...

    Jako perlicku bych pridal jeste ten kompas k telemetrii, ktery uz jsem zminoval, protoze pak bude mozne urcit orientaci fotek a tim padem snaz urcit co za objekty se pohybuje pred objektivem. Alternative bude mozne udelat overlay nad google mapou ve stylu streetview....
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Na foru kosmo.cz jsem dostal zajimavou podrobnou odpoved na tema, kolik takovych balonu z Ceska leta:

    Rozhodne to(czANSO) neni prvni a ani posledni amatersky balon v CZE :)

    http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,51523,page=1

    http://www.cbradio.cz/forum/read.php?27,112692


    Mimo to jak v odkazu muzes cist, tak kazdy den v 00h, 6h, 12h a 18h startuje meteobalon z Libuse-Praha a Prostejov jen v 00h a 12h.

    A obcas 4x do roka startuje mimo tyto casy i sonda pro mereni radioaktivity, tento rok mimoradne nekolikrat po "Fukusime".

    Dal jsem taky report kolegovi Tomovi z Plzenska OK5TVR, ktery je clenem CSDXC (http://www.dx.cz), z jeho dvou balonu.

    http://uhfbalon.blogspot.com/
    https://picasaweb.google.com/117357493793229846936/Ikaros2#
    http://www.ok5tvr.cz/index.php?a=92
    http://www.ok5tvr.cz/index.php?a=67



    Mimo to, se jeste pravidelne vypousteji balony z tusim 3 vojenskych utvaru.


    Meteo balony lze naladit v oblasti 400-405MHz a pomoci zvukovky a softu dekodovat.
    http://www.radiosonde.eu/

    V zahranici se pro lokalizaci vyuziva predevsim HAM system APRS (http://www.aprs.cz, http://www.aprs.fi).
    Moduly trackeru APRS na 144.800MHz se daji vyrobit dost levne a sit DIGI/IGATE stanic (neco jako BTS) je v Evrope docela husta a to i u nas. Kdo je vsak dal mimo dosah VHF, tak pouziva kratkovlny kmitocet 10.14MHz USB/PSK31 jako napriklad aktualni ceska namorni expedice OK4SNG/mm.
    http://www.sailboat-singa.cz/?p=aktuality-news
    http://www.winlink.org/dotnet/maps/PositionreportsDetail.aspx?callsign=OK1BD

    Takze konstrukterum balonum doporucuji pouzit spolehlive APRS a pokud nemate HAM licenci ... nevadi, rozumny HAM z vaseho mesta mile rad na akci propujci volacku svou ci radioklubu.

    Takhle to vypada, kdyz z APRS vypadnou slusna data:
    http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_OE0S_balon.jpg
    http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_balon_OM3KEG_25092010.png
    http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_balon_DC2EH-11_nad_Slovenskem.jpg
    http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_balon_DC2EH.jpg
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam