• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  KAILASHMahájána a vadžrajána
  Odborný klub o studiu a praxi mahájánového a vadžrajánového buddhismu.

  Vstup do diskuse předpokládá základní znalost teorie buddhismu a aktivní zkušenost s jeho praxí podle některé z tradičních linií. Zájemci, kteří se s buddhismem neztotožňují, zde můžou získat pouze odpovědi na své upřímně míněné dotazy.

  Tento klub není určen pro srovnávací diskuse s jinými duchovními směry, pro spory o pravosti základních bodů mahájánového/vadžrajánového buddhismu, ani pro útoky na diskutující či zástupce jednotlivých směrů buddhismu, nebo emoční výlevy...


  K tomu mohou použít tyto diskuse:

  [ Tibetsky BUDDHISMUS ]
  [ buddhisticky pokec - chat u smejiciho se buddhy ;) ]
  [ DHARMA - buddhismus - filosofie a praxe, pradžná a upája ]
  [ Zen buddhismus ]
  rozbalit záhlaví
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Zdar, chtel sem s vami sdilet, ze na otazku ktera me palila a sice rozhovory "rap battly" filosoficke disputace mezi mahajanovym budhismem, konkretne tedy skolou madhjamaka-prasangika a ostatnimi fil. smery theravada, sankhja, vaisesika, (budh. i hindu) se vyborne hodi Santidevova Bodhicarjavatara vyd. Dharmagaia v.r. 2000 je to prelozeny rovnou ze skrtu do cestiny a opatreno kvalitnim komentarem. konkretne 9.kapitola - Dokonale poznani. je odpovedi na spoustu otazek(ne-li na vsechny) ktere mohou v zivote vyvstat.
  CHORSUKONG
  CHORSUKONG --- ---
  AGRICULTEUR: Nemuzu, nez souhlasit, muj osobnu nazor je, ze na nazorech typu - "Tora lze spravne pochopit jen v hebrejstine; Koran lze pochopit jen v arabstine", neco opravdu bude. z linguistickeho pohledu zcela. Zcela souhlasim, je v tom neskutecnej bordel, kdo za to muze je asi uz jedno, nicmene moje teorie je ta, ze a tito prekladatele tyto terminy neprekladali s tim zamerem, ze se podle bude praktikovat. A propos, uvazime li znacnou nabozenskou monokulturnost evropskeho prostredi - tehdy se nad podobnymi nahledy/nuancemi nejspis vubec neuvazovalo.(muj nazor) . K tem bohum a Dalailamum me napada skvely preklad "bodhisattva= buddhisticky svaty" mam li pokracovat, vyraz "buddh-ismus" ani snad nema cenu resit, uzasny termin je i slovo "osviceni" (skvele pro francouzskou filosofii, pro dharmu, nevim nevim....)
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  jenom mi prijde dobre se nad tim pozastavit a resit to, nebot mam dojem ze naprosta vetsina lidi to neudela a vezme ty zparchantely naMacgyverovany preklady tak jak sou. A tady je ten problem, pak se podle me michaj hrusky s jabkama protoze, prave pojmy jako svatost, eminence jsou proste z krestanstvi a ze zapadu obecne... Mozna by bylo lepsi neprekladat a potom kdyz by nekoho zarazilo proc ma ten pan tak dlouhy meno, musel by zjistit ze to sou tituly a "vysetrit" co ty tituly znamenaj (v nutne nepresnem prekladu) ale bylo by ho to pohlo k aktivite zajmu a prohloubeni znalosti mozna dokonce ke kontemplaci nad onemi tituly. Zatimco kdyz se to prelozi, tak se to prelozi blbe (z pochopitelnych praktickych duvodu-bylo by to asi o dost delsi nez svatost ci eminence), lidi to sezerou bez otazky a jeste je to zavadejici. Pak se neni cemu divit ze clovek zaslechne ze budhismus je nabozenstvi protoze Boha samozrejme uctivaji akorat mu rikaji Budha, Dalajlama ze je vlastne takovej papez v budhismu a podobne nesmysly.
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Dekuji.
  CHORSUKONG
  CHORSUKONG --- ---
  AGRICULTEUR: zkusim se toho, ci aspon casti, ujmout. 1) tohle je pomerne komplikovana vec. titulu je hodne, jejich vykladu a nuanci teze. 2) svatost, eminence, atd, zapadni jazyky mely od pradavna pramalou potrebu vytvaret vystizne preklady buddhistickych pojmu, tzn mnoho z techto slov je nejspis treba chapat v obraznejsim pojmu, nebot jsou to puvodnimi prekladateli naMacgyverovane krestanske terminy... viz vyse. 3) "mluvil o tom Siddharta" kdo vi. mozna jo, mozna ne. s tantricke a dzogchenove nauky jsou ponekud komplikovanejsi, nebot vznikly z mnoha vlivu - mozna souvidi s Padmasambhavou, mozna ne - velmi doporucuju obratit se pro prehled k akademickym zdrojum. Theravada dokonce do nedavne doby, jeli mi znamo, ani neuznavala tzv. "druhe otoceni kola Dharmy" (mahayanu). Guruyoga je ,AFAIK, nezbytna pro praxe, ktere s ni souvisi, sednout si a sedet se da i bez ni, takze je tu asi treba definovat - "co" bez ni nejde. Rozhodne tu nechci vynaset soudy co je spravne a co ne, ale prijde mi, ze by si clovek mel zvolit co mu nejvic vyhovuje a pak to delat se vsim vsudy:)
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Korunní ozdoba hluboké tradice Starých překladů, klenot plnící přání, vládce útočiště, Kjabdže Taklung Tsetrul Rinpočhe- to vsechno sou jeho tituly? jeji EMINENCE Mindrolling... Jeho SVATOST Dalajlama. Sem tedka brouzdal po strankach z nastenky a vsechny ty tituly me neuveritelne palily do oci. Co to vsechno znamena? zejmena jeho SVATOST.
  a vlastne tadyta gurujoga... kde to prosim ma zaklad? mluvil o tom Siddharta? jsem cetl knizku od Čhogjala n. Norbu ve ktery vlasne rika ze bez gurua to nejde... je to tak? jak to vnimate?
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  tady sou vsichni chytry na nejakym retreatu snad...
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Scholar-monk Walpola Rahula writes that man depends on God "for his own protection, safety, and security, just as a child depends on his parent." He describes this as a product of "ignorance, weakness, fear, and desire," and writes that this "deeply and fanatically held belief" for man's consolation is "false and empty" from the perspective of Buddhism. He writes that man does not wish to hear or understand teachings against this belief, and that the Buddha described his teachings as "against the current" for this reason. He also wrote that that for self-protection man created God and for self-preservation man created "soul".

  zajima me konkretne debata na tema Atmana a jeho existence ci neexistence. Jestli existuji "rap battly" mezi Siddhartou a nejkym vyznamnym Hindu Filozofem z jeho doby. popripade pozdejsi veci.

  2) by me taky zajimal pozdejsi vyvoj nahledu v mahajanove tradici, nebot jsem kdesi cetl ze se potom jaksi priblizuji/potkavaji s Hinduistickou filozofickou tradici, ktera se samozrejme taky vyviji a promenuje v case.
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  KEIKIN: promin ale to je referat na stredni skole ne?
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Ahoj ahoj, mel bych takovej dotaz: posledni dobou ve me nejak vrta predstava disputace mezi Budhismem a Hinduismem. Protoze, jestli se pletu prosim opravte, budhismus se vyloupnul v Indii, spolecne s osobnosti Siddharty Gautamy nabyl velike popularity a sily (na ukor predchozich nabozenskych systemu) pak se pocal sirit i za hranice Indie, ale pak jeho vliv/existence pocaly postupne slabnout az takrka vymizel... Proc?
  Vlastne je asi spis dulezity ptat se jak se ty myslenkovy proudy ovlivnily spis jak B ovlivnil H...
  safraporte ono je to asi strasne tezko rict nebot H vubec neni jednotnej a treba nektery sekce s nima byly na kordy, jiny souhlasili a jiny to nezajimalo... dovedu si predstavit ze Brahmanismu se B asi moc nezamlouval....
  Je to asi trochu mimo tento klub ale verim ze se zde najde nekdo kdo posle odkazy kde badat a co cist.
  KEIKIN
  KEIKIN --- ---
  DARUMA: ten despekt je stále přítomen i v naší "křesŤanské" civilizaci.
  DARUMA
  DARUMA --- ---
  KEIKIN: Urcity despekt k zenam byl v buddhismu pritomen. Asi se nejednalo o nic tragickeho ve smysli nejake sikany a podobne. Nicmene napriklad mnisky musely/museji dodrzovat vice pravidel vinaji a byti zenou bylo v nekterych kruzich povazovano za nizsi zrozeni. Hodne se to zlepsilo prichodem vadzrajany, kde se zensky princip v podstate postavil do popredi a napriklad jednim z tantrickych slibu je chovat se slusne k zenam. Dalsi veci je kulturni prostredni dane buddhisticke zeme. Napriklad v Thajsku jsou mnisi hodne rigidni a zenam se v podstate vyhybaji. Nicmene i takova anglicka mniska Tenzin Palmo popisuje ve sve knize, jak ji v Indii tibetsti mnisi tvrdili, ze se za ni modli, aby se v pristim zivote zrodila jako muz. V soucasne dobe napriklad Dalajlama pracuje na tom, aby se postaveni zen v buddhismu zlepsilo. A zlepsuje se. Hodne zen zacina ucit atd.
  KAILASH
  KAILASH --- ---
  KEIKIN: zrovna toto je klasicka theravady, takze ses minul :-)
  KEIKIN
  KEIKIN --- ---
  CHOVÁNÍ MNICHŮ VŮČI ŽENÁM...

  Bhikšuové přišli k Požehnanému a zeptali se ho: „Ó, Tathágato, náš Pane a Učiteli, jaké chování vůči ženám předepíšeš šramanům, kteří opustili svět?“

  A Požehnaný řekl:

  „Dávejte pozor, abyste nepohlíželi na ženu. Pokud zahlédnete ženu, chovejte se tak, jako byste ji neviděli a nehovořte s ní.

  Pokud je žena stará, pokládejte ji za svou matku, pokud je mladá, tak za svou sestru, pokud je velmi mladá, tak za své dítě.

  Šramana, který pohlíží na ženu jako na ženu, anebo se jí dotýká jako ženy, porušil svůj slib a není více učedníkem Šákjamuniovým.

  Síla chlípnosti je u lidí veliká, proto je třeba se jí bát; vemte si proto s sebou luk opravdové vytrvalosti a ostré šípy moudrosti.

  Chlípnost zatemňuje lidské srdce, když je zmateno ženskou krásou a mysl je omráčena.

  O mnoho lepší je vypálit si obě oči do ruda rozpálenými vypalovacími želízky, než povzbuzovat v sobě smyslné myšlenky, anebo dívat se na ženskou postavu s chlípnými touhami.

  Je lepší dostat se do tlamy rozzuřeného tygra, anebo pod ostrou sekeru kata, než přebývat se ženou a vzrušovat se chlípnými myšlenkami.

  Světská žena se dychtivě snaží ukazovat svou postavu a tělo, ať už při chůzi, anebo když stojí, sedí, anebo spí. Dokonce i namalovaná na obraze touží upoutat pozornost půvaby svého těla a tak oloupit muže o jejich nezlomné srdce.

  Jak tedy máte hlídat sebe samé?

  Tak, že budete pokládat její slzy a její úsměvy za své nepřátele, její oblé tvary, její svislá ramena a její rozpuštěné vlasy za osidla určená ke zmocnění se mužského srdce.

  Hovořím vám proto, držte své srdce na uzdě, nedopřejte mu nespoutanou svobodu.“

  Kapitola XXXIV. z knihy Buddhovo evangelium od Paula Caruse

  KAILASH
  KAILASH --- ---
  DHARAMSHALA, March 23: Chief state oracle of Tibet, Nechung, has warned of a natural calamity in northwestern India this summer.

  The Tibetan Parliament-in Exile, in a release on its website said the Nechung oracle made the divination while in trance last Friday.

  "Nechung oracle in his divination warned of a natural calamity in northwestern India this coming summer," the Tibetan Parliament said.
  KAILASH
  KAILASH --- ---
  KAILASH
  KAILASH --- ---
  Wheel of Time (2003) - YouTube
  http://www.youtube.com/watch?v=e8Tse5kpZyE
  KAILASH
  KAILASH --- ---
  KAILASH
  KAILASH --- ---