• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    LOPIK: předně - k tématu doporučím relevantní literaturu - největší kapacity v Čr k tomu napsali velmi velmi zajímavou a čtivou knihu - popisuje vztah člověka a jeho přírodního okolí od neolitu k současnosti:
    Krajina a revoluce - Petr Pokorný, Pavel Hájek, Jiří Sádlo, Václav Cílek, Dagmar Dreslerová - Malá Skála - knihkupectví Kosmas.cz
    Krajina a revoluce - Petr Pokorný, Pavel Hájek, Jiří Sádlo, Václav Cílek, Dagmar Dreslerová - Malá Skála - knihkupectví Kosmas.cz
    http://www.kosmas.cz/knihy/126101/krajina-a-revoluce/

    ...a pak - já o "rekultivaci" nemlouvil, s tím na mne nechoď :)

    Krajina se stále mění, jistě, nikdo ji nechce vracet do doby, kdy větší část uzemí pokrývaly pralesy (to je ten tvůj středověk), nebo do doby barokní rurálnosti (to si asi měl na mysli - barokní parcelování se leckde dochovalo dodnes, i přes šílenství "socialistického" agrárnictví).

    Jde jen o to, se o krajinu starat - všimni si, že zdůrazňuji právě ty zásahy, nikoliv vytváření bezzásahových zón (které ale také mají význam). Tedy: pokud se o krajinu "nestaráš" například začne zarůstat. Proto jsou v EU tak důležití zemědělci - mohly bysme kupovat sračkové zeleniny jen z okolí, ale jedním z principů dotací (a že jich je!) "našich" zemědělců je právě KONTINUITA péče o krajinu, resp.. práce v krajině.

    O co se snaží dafné? O to, co v rakousku a jinde funguje už roky. Vypásat louky ap. a udržet tak biodiverzitu, obnovit tradiční vztah lidí-zvířat-prostředí. Konkrétně Mr. Záboj hledá a někde nachází vzácné botanické lokality, které má stát zájem zachovat - např. Střemošická stráň, kde v okolí pracujeme, je přírodní památka, zvláště chráněné území (http://www.pardubickykraj.cz/article.asp?thema=3478&item=36173) páč tam roste květena, která není (téměř) jinde v republice - patří botanicky k nejvzácnějším lokalitám v Čechách. Na opukové stráni rostou vzácné druhy orchidejí (mj. vstavač nachový, vstavač vojenský, střevíčník pantoflíček) a dalších 270 druhů vyšších rostlin.

    No a v okolí jsou také pěkné stráně - dříve o ně místní pečovali, sekali je, sušili seno, vyháněli zvířenu. Teď na to serou - mnoho ddůvodů na delší diskusi - a stráň zarostla trním. Záboj koukne na ortomapu, koukne na místě jak to vypadá, koukne na rostliny co rostou v okolí - a pak se to vyřeže. V dalším kole se instaluje elektrickej ohradník a na část roku se tam pustí ovce/kozy. Je to jedno z možných řešení.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    A jaký období že to chcete rekultivovat? Já jen že u nás je kulturní krajina už někdy od středověku...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: jednak to říkali starousedlíci - na té stráni pod horou je pramen a mokřady a tak tam vyháněli ovce ap. už někdy za císaře pána a taky tam dělal výzkum Mr. Záboj, šéf té sekce Dafné s ovcema a vypásáním. Záboj si na tom dělá své Phd., je fakt zapálenej, furt skrčenej u země se svým herbářem ap. Je to znalec. Navíc - ty náletové trnky nejsou tak stará věc.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    PALEONTOLOG: louka a trnky moc nejde dohromady, ne?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: a to je vono, čéče, jak víš, že tam na tej louce ty trnky nebyly dřív ? :))
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: vo náletových dřevinách mi ani nemluv :) letos jsme měl s bráchou 4 více-denní brigády pro Dafné (Insitut aplikované ekologie), kdy jsme klučili takové až dvoumetrové trnky ap., aby se tam dala udělat pastva pro ovce a kozy, kvůli vzácné botanice na té stráni. Ty trnky jakoby schválně zabodávali své trny do našich dlaní,nechajíc vždy kousek v mase, aby tam týden vyhníval. A to jsme měli rukavice. Hrozná fuška to byla.

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: jasně :) ono je vidět, pokud se někdo o parcelu nestará, jak se v lokalitě vrací režim (může-li) do stejných kolejí.. často stačí nedělat nic, voda si cestu najde, jen ty nálety dřevin nemusí být ve shodě s endemickou florou.. ale co je v tak historicky silně zakotvené kulturní krajině původním druhem.. těžko říct,
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: tak jistě. Nebo po dohodě s majitelem (družstvo, nebo ten měšťák, který to družstvu pronajal). Obnovit rybníček bez toho, abych upozornil majitele a domluvil se s ním by bylo...řekněme "plýtvání časem a energii" :D
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: ad rekultivace: to můžeš dělat tak leda na pozemku, který je tvůj nebo někoho, kdo proti tomu nic nemá, ale takových lidí a parcel je minimum, ale samo držím palce
    Guerilla gardening: partyzánský způsob městského zahradničení - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/guerilla-gardening-partyzansky-zpusob-mestskeho-zahradniceni
    LALINA
    LALINA --- ---
    SCHWEPZ: jo, super !! tohle MÁ smysl.
    držím palce!
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KOKES: jistě, však to dávám lidem k zamyšlení a radní (jistě pilně pracují za naše peníze :) s tím neobtěžuji. Ale podívej - asi myslíš radní ve větších městech (na vesnici naštěstí supermarkety nejsou) - ale pro menší vísky a městečka má význam podívat se na staré mapy, zeptat se starších - tedy konzultovat stávající vývoj a potřeby se zkušeností věků.

    Třeba zemědělci z vedlejší vesnice se furt diví, že jim zapadá traktor do bahna a vody v jedné části pole. A ejhle - on je to zahrnutý rybníček :) Tak co kdyby tam už nejezdili - měli by o pytel pšenice méně a na místě může vzniknout remízek, shluk keřů, refugium pro ptáky a zvěr, který bude stahov at vodu z okolí. Všichni budou spokojení :)
    KOKES
    KOKES --- ---
    SCHWEPZ: to je sice super pro lidi, ale ne pro radní, když schvalujou nové obchvaty a supermarkety.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    A zopakujeme si :)


    "Hledejte návod ve starých mapách" radí geolog, klimatolog, filosof a popularizátor vědy V.Cílek, když se jej zeptáte, jak člověk může přispět k péči o krajinu kolem sebe. "Tady jsme měli pramen, tuhle byl rybník, můžeme je znovu obnovit. A tady byla alej. Pojďme a znovu ji vysázíme".
    (V.Cílek)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: je to tak, je to velká výzva do budoucna - udržet vodu v krajině. Zabývám se tím lokálně - u nás ve východních čechách totiž bylo - a není to až tak dávno - MNOHEN VÍCE RYBNÍKŮ JAK V JIŽNÁÍCH ČECHÁCH. Panství Pernštějnů na tom vydělalo mnoho peněz - ryba byla postní jídlo a církevní kalendář byl samej svátek. Taky se zjistilo, že vesnice, která měla rybník ("živá spíž") přežila hladomory a války. Což se počítá :)

    A všechny ty rybníky zmizeli! My s kamarády z okrašlovacího spolku mapujeme bývalé - dnes zarostlé - hráze. A tento rok jeden rybníček obnovujeme - páč se novým místostarostou stal člověk mnohem přístupnější (je to zahradník) a otevřenější, než ten předešlej starej bolševik.

    Další věc je úroveň podzemní vody - to taky není sranda - není nevyčerpatelná.
    A jak říkáš - vzhledem k tomu, jak republika vypadá - prstenec hor ji obepíná - tak k nám žádné řeky (!) nepřitékají a naopak - z území Čr odtékají řeky do 3 moří. Však je taky v plánu postavit na 50 přehrad a tu vodu tu podržet. Což není uplně nejideálnější řešení. Důležité je vodu držet v krajině. Obnovovat mokřady, prameniště, remízky - drobnou krajinou marfologii. Aby voda nestékala hned doprdele, že. A s tím souvisí i množství ptáků, které se tam budou zdržovat...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    Smrtící past na zvířata: z drážních protihlukových stěn není úniku - www.lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/smrtici-past-na-zvirata-z-draznich-protihlukovych-sten-neni-uniku-1dr-/ln_domov.asp?c=A110117_200603_ln_domov_mpr
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Lovili posvátné berany. Sedm ruských politiků při lovu zemřelo - www.lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/lovili-posvatne-berany-sedm-ruskych-politiku-pri-lovu-zemrelo-pvt-/ln_zahranici.asp?c=A110116_194732_ln_zahranici_mtr

    Kéž by spravedlnost vždycky takhle zasáhla...
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: Už dlouho jsem přesvědčen, že sucho je jednou z největších možných ekologických hrozeb pro ČR. Stačí se podívat, kolik k nám teče řek odjinud. Pokud by nad naším územím ubylo srážek, poznáme to bezprostředně.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Tak českou republiku prý čekají "suché roky" - zásoby podzemní vody se ztenčují.

    Vědci proto od minulého roku rozjeli její komplexní mapování - u nás na kraji Vysočiny dělali takové úzké vrty, až 50 metrů hluboko, do hřbetu, který byl kdysi mořským útesem a kde je v opukových puklinách vody dost...

    ....celá polovina čechů je závislá na podzemní vodě.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    LALINA: tak jistě. Však já ten příspěvek takto neformuloval - je to re.post od nějakého MRFLIPa. Důležité je, že se to děje - přečíst si to info z hnutí duha a nějak na to reagovat. Připojit se ke skupině na FB je ekvivalentní plivání do moře. Ale zase si vem - že při minulém pokusu o takovýto "tendr" právě laická a odborná věřejnost svou aktivitou zabránila dotažení do konce. Svinstvo je, že to zkouší hajzlové znovu :( Snad jedině časpis Respekt se tomu věnuje kontinuálně, jinak je to na okraji mediálního zájmu, což nechápu. Osud českcých lesů a jejich příznivý rozvoj - a sem patří i konec smrkových monokultur a holotěžby - mi přijde jako podstatný. Ale to je možná proto, že jsem v lese pečenej vařenej a jsou lidi, co z města nevypadnou - tak proč by se pak zajímaly, že.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam