• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    BARKAA: problémem český přírody, potažmo její diverzity je růst plochy lesů a zarůstání křovinami a stromy-takže spíš kácet, vypalovat a podobně a ne zalesňovat...
    LALINA
    LALINA --- ---
    díky, budu asi muset prozradit, že jsem to psala jako ironii a černej humour- jak asi uvažujou betonový mozky.-))))
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TUILE: já jsem taky velkej savec :) A překročit dálnici jsem zkoušel jen jednou, večer, a už to nikdy neudělám.
    TUILE
    TUILE --- ---
    LALINA: vetsinou se vztahuje k moznosti velkych savcu prochazet krajinou. (maly savci nemaj tak velkou potrebu migrovat a ptaci nepotrebujou aby jednotlivy zeleny plochy byly propojeny)
    nejvetsi prekazkou sou dalnice....

    vlastne se jedna o velikost a vzdalenost jednotlivejch biocenter a o jejich propojeni biokoridorama.
    LALINA
    LALINA --- ---
    LOPIK: fakt?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: metodika jednoduchá, jen škoda, že ty vstupní premisy (sinice II. tř., VVN) nejsou pro konkrétná subjekt, věřím, že např. pro ježky je i silnice III. tř. neprostupná a pro myši dálnice efekt. bariéru nedělá; ale díky za link !
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    LALINA: Prostupnost krajiny je přesnej opak toho o čem píšeš
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: tzn. že mamuti můžou přes dolno- a hornomoravský úval k apeninskému poloostrovu
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TUILE: ...co to znamená "prostupnost" krajiny? Takové věci mi asociuje skvostné dílo Balbínovo (1650) "Krásy země české", kde mluví o zemských stezkách skrze hluboké hvozdy a o tom, jak na Šumavě kořeny (!) staletých obrů zvedají se do výše tak, že pod nimi i jezdec projede.
    LALINA
    LALINA --- ---
    TUILE: hihi...to jistě...a a ž to tady místo lesů bude samá dálnice to bude panečku propojenost a prostupnost jedna radost.... čechy jako jedna velká vybetonovaná křižovatka.....Nebojím se, že se nenajdou nadšení obdivovatelé:-))))
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    BARKAA: zrovna kousek od šumavy - v okolí Regensburgu a Nürnbergu lesy jsou, zrovna v místech těch zelených polí, co SCHWEPZ linkoval, a jaké..
    TUILE
    TUILE --- ---
    tak zas co sem videla mapy nejaky propojenosti a prostupnosti klrajiny, tak sme na tom mnohem lip nez nasi zapadni sousede.
    DREAMCASTER
    DREAMCASTER --- ---
    SCHWEPZ: To je husty,,,,,
    KOKES
    KOKES --- ---
    SCHWEPZ: zalesněná plocha v čr asi od r. 1920 stále stoupá. Posledních 20-30 let ovšem na úkor zemědělské půdy.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    BARKAA: tak tak, grafický výstup v mapě je problém statisticky přehledného zhuštění informací na německé straně (silniční síť), zato ale neberu schwepzova slova o větším německu a vetším celkům mozaiky na lehkou váhu
    BARKAA
    BARKAA --- ---
    PALEONTOLOG: mám dojem, že ty zelené plochy jsou vyznačené podle BPEJ (bonitované půdně ekologické jednotky) z katastru, čili tam opravdu nemusí být lesy.

    a u nás to asi fakt není tak kritické.. rozhodně ale jsem pro obnovu a starost o české lesy.

    ale to slovensko! :)
    Mapy Google
    http://maps.google.cz/?ie=UTF8&ll=49.109838,16.853027&spn=4.588093,22.961426&t=k&z=6&brcurrent=5,0,1
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    BARKAA: tak Německo je přeci jen větší celek a tak má i větší zcelené plochy lesů. A v jinejch částech, třeba kolem Rýna (nevím přesně) to může být jinak. Čechy jsou tradičně - co jáí vím třeba od baroka - mozaikovitá kombinace lesů, luk a polí...předtím tu byl prales (středověk), docela zcelené plochy.

    A zase během průmyslové revoluce, ne přelomu 19. a 20.tého století byla republika skoro "vyholená", i hřebeny kopců, všechno...pálilo se furt, stavělo ze dřeva, topilo se jinak než plynem z Ruska ap. aj. Zbytek vyholenej z pasení koz a ovcí ap. aj. --- myslím, že byste českou krajinu před 100-150lety skoro nepoznali. Ale zase nebyli dráty dlouhého vedení a dálnice.

    Třeba holanďani a angláni si během průmyslové revoluce prakticky staré lesy "zpálili", protopili v velkých pecích a pod parními kotly - a těžko to leckde obnovují, většina lesů navíc soukromé. Tolkien to z hrůzu zanesl do pána prstenu, jak Saruman pálí starej Fangorn, prales. Buďme rádi za ty naše útulné a přístupné lesíky! Dědicvtím bolševika v čechách je i vysoký podíl lesů ve státním vlastnictví. Jen ty zakázky koncipovat jasně/transparentně a s dlouhodobým výhledem.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SCHWEPZ: myslím, že ses mohl nakouknout i na ortofoto.. mapy land-use a land-cover dotčených oblastí nic takového nesdělují
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam