Zemědělská půda v Česku je čím dál méně úrodná. A bude hůř, varují odborníci. V nejohroženějších místech se každý rok z každého hektaru splavuje přibližně 7,5 tuny ornice. Vodní erozí je ohroženo téměř 50 procent zemědělské půdy v ČR. Právě vodní eroze způsobuje, že půda ztrácí schopnost vázat vodu a živiny.
http://www.novinky.cz/ekonomika/225746-puda-v-cesku-prestava-rodit.html
...škoda že se ministr Fuksa zabývá tím jak rychle zpeněžit bohatství lesů - téma potravinové soběstačnosti je imho čím dál tím naléhavější.
Apropos: zaujala mě včera také zpráva, že hovězí podraží o desítky procent (že prý si ho budou moci dovolit jen ti bohatší) a to proto, že Turecko koupilo 1/3 české produkce. Já sice hovězí praktivky nejím, ale připomělo mi to záležitost, kdy skokově zdražili všechny mléčné výrobky, páč v číně se rozhodli nakoupit mléko z jiného kontinentu. Ano, trhy jsou globalizované. Ale to imho neznamená, že není vhodný čas přemýšlet o konkrétnéch lokálních opatřeních, jak zvýšit potravinovou bezpečnost (dlouhodobá stabilní produkce) potravin v ČR. Zatím jsou zemědělci silně pod tlakem korporátních řetězců a nekoncepčních a krátkozrakých opatření ...
"Dle závěrů týmu paní Prof. Ing. Věry Bečvářové, CSc. z, Brna (...) Evropa snižuje svůj podíl na světové produkci potravin. Pokles probíhá výrazněji v nových zemích EU. U některých komodit jsou nové členské země na 1/3 své produkce z roku 1993. Horší situace je v živočišných komoditách.
http://www.odskhk.cz/index.php?gid=10364
A aktuálně ze schůzky Visegrádu - Slováci chtějí diskutovat právě potravinovou bezpečnost_
http://www.euractiv.cz/cr-v-evropske-unii/clanek/potravinova-bezpecnost-necekanym-tematem-summitu-v4-008477
Mezi přední oblasti zájmu programu patří postavení drobných zemědělců v řetězci potravinové produkce a jejich přístup na trh, efektivita rozvojové spolupráce s ohledem na rozvoj zemědělství a venkova, potravinová krize, využití biopaliv v dopravě, ale i globální dopad Společné zemědělské politiky Evropské unie, jednání a reforma institucionální podoby Světové obchodní organizace (WTO) nebo Dohody o ekonomickém partnerství (EPAs) mezi EU a rozvojovými zeměmi, protože v dnešním globalizovaném světě je život obyvatel rozvojových zemí výrazně ovlivněné rozhodovacími procesy, které se odehrávají na mezinárodní nebo evropské úrovni.
http://glopolis.org/cs/potravinova-bezpecnost/