Sedmý kontinent je z odpadků. Má čtyřikrát větší rozlohu než Německo | National Geographic Česko
http://www.national-geographic.cz/detail/sedmy-kontinent-je-z-odpadku-ma-ctyrikrat-vetsi-rozlohu-nez-nemecko-17711/
Odpad se hromadí v místě, kde se setkávají mořské proudy, které se stáčejí pod vlivem rotace Země a vytvářejí obrovský vír nazývaný gyrus (lat. kruh). Dostředivá síla pomalu nasává odpad směrem k centru této spirály, která je zřejmě jednou z největších známých na světě: její obvod měří 22 200 kilometrů a má asi 3,4 miliony kilometrů čtverečních, uvádí francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru (CNES), které projekt zaštítilo.
„V každém z pěti gyrů na světě je odhadem několik desítek milionů tun odpadu,“ vysvětluje biolog Georges Grépin, vědecký poradce OSL. “Je to především plastový mikroodpad v hloubce 30 metrů. Není to kontinent, po kterém by se dalo chodit,“ upřesňuje.
Škuner budou navádět dva satelity amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), Aqua a Terra, aby se dostal tam, kde je koncentrace odpadu nejvyšší a mohl měřit její hustotu, odebírat vzorky vody, planktonu a materiálů. Při této misi bude vyzkoušen receptor na plováku zkonstruovaný studenty, který má zjišťovat živé organismy a plankton v plastovém odpadu a zmapovat znečištěné zóny prostřednictvím satelitu, což bude světová premiéra.
Během mise bude vypuštěno 12 plováků amerického úřadu National oceanic and atmospheric administration (NOAA), programu UNESCO pro studium oceánů a mládežnického projektu Argonautica, které mají umožnit tisícům studentů ve světě studovat mořské proudy. Bližší údaje o expedici lze nalézt na stránkách www.septiemecontinent.com, kde ji lze také přímo sledovat.