BRT: Něco k téhle debatě od Roithové:
Řečený návrh nařízení musí ještě projít Evropským parlamentem a Radou, zde bude prostor pro demokratickou a veřejnou diskusi, a nemusíte se bát, že by europoslanci nemysleli na zájmy občanů.
Co se týče faktických námitek: Drobní pěstitelé a zahrádkáři vůbec nespadají pod působnost návrhu - netýká se nejen výměny a prodeje semen mezi nimi, a zpřísnění pravidel se vůbec netýká malých producentů semen, kteří budou mít naopak zásadně zjednodušené podmínky registrace, protože se vypouštějí různé povinností a snižují se poplatky (pro podniky pod 10 zaměstnanců a obrat pod 50 milionů korun se poplatky a povinnost registrace ruší úplně).
Registrace semen prodávaných na trhu je nutná již dnes a v podstatě nikdy nebylo možné prodávat semena jen tak, bez jakékoli registrace. V ČR již odedávna platí zákon o odrůdách, osivu a sadbě, který podobným způsobem reguluje osiva, a zvláštní Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, tedy úřad, který toto spravuje. Vzhledem k tomu, že v Evropě máme společný trh a společnou zemědělskou politiku považuji za logické a správné, že budou i společné evropské předpisy týkající se semenářství. Ze strany Komise nejde o nějakou marnivou či mocichtivou ambici, ale o plnění jejího úkolu správy a dozoru nad společným hospodářským prostorem. To bych jí nevyčítala.
Na nás, europoslancích, pak nyní bude dohlédnout na to, aby návrh nařízení nepoškozoval ani přírodu, ani drobné zemědělce a výrobce. V budoucnu se budu o tuto problematiku více zajímat, přestože nejsem členkou výboru pro zemědělství. Prosím vás o pomoc - pokud se dozvíte další, ale prosím reálné, informace o vývoji této legislativy, dejte mi vědět.