SCHWEPZ:
Jo, správně nasměrovaný dotace na bio- a eko- technologie nemaj vadu.
Asi myslels obilí..? To je kauza z let 2005 kdy se blblo s biomasou na druhou a byla nadúroda.
Jednalo se tehdy o cca 150 tisíc tun přebytků, nejdřív něvěděli co s tim,pak věděli co s tim, stát to vykupoval za 3000/tunu za přispění EU a kamsi vyvážel ale dost kvičel,pak se tvrdilo že je to poškozený nepoživatelný, tak se jim nabídl za výkup za cca 1100 za tunu(bralo by se to jako biomasa), tak řvali že stát dává 3000(z peněz všech:-)pak se to promáklo že se to má pálit, tak cukli, prohlásili že to radši nechaj shnít(3000 by jsme jim nedali, ale uvažovalo se o variantě dotace státu na doplacení z těch 1100 na 3000).
Takže z toho nic nebylo, aspoň tam kde vim, i kdyby to dopadlo, bylo jasný, že z toho by byl strašnej pokřik, muselo by se to předem denaturovat nějakym svistvem zcela do nepoživatejna,(aby se neničily potraviny a taky se to nerozkradlo), pak problém jak to dostat do kotle (má to jinej sypnej koeficient než uhlí, takže míchat, míchat znamená spotřebu nafty), uvažovalo se jestli by to nemrvilo energoprodukty, a efekt když by na to nebyla extra dotace apod. nula nula prd. protože za stejnou cenu byla stejně dotovaná biomasa bez komplikací.
Bokem se co mám povědomí zjistilo, že je lepší z toho prý udělat biolíh, že je lepší prodat to domkařum ať si topěj v malym, část odborníků byla pro pálení (zvláště když tam jsou plísně atd.), hezkej fakt že to obilí už bylo dotovaný (dotačním titulem na zlepšení zdravotního stavu porostů, konkrétně pšenice a ječmene. Šlo o přímou, neinvestiční, nenávratnou dotaci ve výši 1.800 Kč na tunu osiva).
A jinde, třeba skandinávci, to spalujou docela běžně (nebo tehdy teda spalovali). Vzpomínám že tehdy se dokonce začalo s plánama na kotle na obilí pro domkaře, vymyslel se pojem energetický obilí a určitě se tim zaměstnala spousta lidí na ministerstvech apod. Rok se tim žilo, pak další rekordní úrody nebyly, ztichlo to a hotovo.Co se stim obilim stalo, nevim(jestli to stát vykoupil za těch 3000/tuna všechno?).
Ale jako principielně se to neliší od pěstování energoplodin,akorát tam aby se zastřel fakt že ledacos z toho by se dalo sežrat nebo půdu využít jinak, začalo se tomu řikat energoplodiny a vesele se to dotuje, ačkoliv je s tim spjato dost problémů a nevim nevim jak se moc se to kladně ekologicky projevuje.
Dovoluji si citovat klasika s lehkou změnou:"Když slyším slovo dotace, sahám po pistoli"