Už jednou se to podařilo - planetární zákaz freonů, předělání fabrik na ledničky, které je využívaly a ozonová díra se začala (hlavně nad póly) zacelovat. Tato část atmosféry nás chrání před ničivým zářením z kosmu (ne, to není sci_fi)
DNES ZAČALA KLIMATICKÁ KONFERENCE V PAŘÍŽI
Celkem 195 zemí světa hledá společnou dohodu o změnách klimatu.
ROK 2015 JE NEJTEPLEJŠÍ ROK V HISTORII LIDSKÉHO MĚŘENÍ
USA a Čína jsou dohromady odpovědné za zhruba 40 procent skleníkových plynů.
"Neuvěřitelných 183 zemí ze 195 se již zavázalo k přijetí akčního plánu, který by měl vést ke snižování emisí od roku 2020
"Paříž je o budování základů pro možný život budoucích generací. Jsme si více než vědomi potřeby jednat dnes," nechala se slyšet. "Miliony lidí upínají své naděje na to, čeho dosáhneme tady v Paříži."
"Jedním z nepřátel, se kterými budeme muset bojovat, je cynismus. Představa, že s klimatickými změnami už nemůžeme nic dělat," pokračoval Barack Obama. "Žádný národ, velký ani malý, chudý ani bohatý, není imunní vůči tomu, co klimatické změny znamenají," řekl při svém projevu americký prezident Barack Obama. "Jsme první generace, která změny klimatu pociťuje, a zároveň ta poslední, která s tím může něco udělat."
"Pouhé dobré úmysly nestačí," nechal se slyšet francouzský prezident. "Paříž musí být začátkem dalekosáhlé změny."
Dvacítka zemí a soukromí investoři včetně Billa Gatese a Marka Zuckerberga dnes podle agentury Reuters oznámí, že během pěti let zdvojnásobí částku deseti miliard dolarů, kterou v současnosti dávají do výzkumu, vývoje a výroby ekologických zdrojů energie.
(Breakthrough Energy Coalition). S nimi hodlají spolupracovat například vlády Spojených států, Indie, Číny, Japonska, Británie, Francie nebo Německa.
"Přetrvává rozpor mezi vyspělými státy a méně vyspělými zeměmi, které argumentují tím, že ještě potřebují nějaký čas na to, aby se rozvinuly a aby zvýšily svůj výkon, než budou muset začít plnit závazky z hlediska snižování skleníkových plynů"
Světová banka spustila program, v jehož rámci poskytne 500 milionů dolarů rozvojovým zemím na pomoc snižování emisí a boj proti změně klimatu.