• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    PAKOBYLKA
    PAKOBYLKA --- ---
    SCHWEPZ: ale jo, já neříkám, že se nic nelepší, lepší se to. Ale podle mého spíš důsledkem ekonomických procesů (útlum výroby, která znečišťovala třeba ty řeky) anebo trendů, které jsou celoevropské a nedá se jim vyhnout (nové technologie, odsíření elektráren, nadnárodní ochrana biotopů). Nemůžu si pomoct, ale to viditelné zlepšení pořád vidím z větší části jako jakýsi vedlejší důsledek úplně jiných procesů než je cílená a do konce dotažená snaha o ochranu životního prostředí
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ALDARION: to stejný Indie, která během pár let předstihne v počtu obyvatel Čínu a míří k jedna a půl miliardě. S Čínou budou mít 3miliardy lidí! (Evropa 600milionů). A jak poroste životní úroveň ("HDP na hlavu") tak stoupne spotřeba masa. V Číně už teď staví obří "výrobny masa" (!) lágry pro desítky tisíc kuřat. Země které přinesla krásné koncepty harmonie, Tao, Feng-šuej, uměřenost...navíc se s tím snoubí jejich tadiční medicína a pověrčivost (medvědí žluč, tygří penis, nosorožčí roh). Fakt průser.


    PAKOBYLKA: já si ale také myslím, že objektivně a fakticky se lecos (byť pozvolna) daří na úrovni naší kotliny, republiky, řešit, napravovat a vytvářet podmínky pro přirozené přírodní procesy

    Za bolševika byly celé lesy na severu v prdeli, Krušné hory byly jak krajina po jaderné válce, řeky a vodoteče znečištěné, divočina byla jen na místech kde byla železná opona...ekologie se moc nenosila.
    Lecos se skutečně daří posouvat i v evropském kontextu.
    A ano - šlo by i lépe a více
    PAKOBYLKA
    PAKOBYLKA --- ---
    KUATO: jo, ještě kdyby tak soudruzi začali ty problémy řešit doopravdy a nejenom v hezkých rozhovorech a prohlášeních, to by teprve bylo :-)
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    SCHWEPZ: Bohatnoucí Čína je děsnej průser. :(
    KUATO
    KUATO --- ---
    http://zpravy.aktualne.cz/...izpusobi-rika-o-ubyvani-vody-minist/r~5d7b66e475b011e6a4100025900fea04/

    priznavam, ze jsem mirnym optimistou, co se tyce promeny ceske krajiny. plosne obmeny lesu, kdy se smrkove monokultury nahrazuji listnatyma a smisenyma porostama, coz ma nezanedbatelny vliv na narust vyskytu zvere v nich, protoze pribyva houstin a ukrytu, navrat velkych predatoru a prezvykavcu, vzrustajici cistota rek, ted soudruzi zacinaji resit i tu vodu.. proste imho se to vyviji dobrym smerem v mnoha ohledech..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zájem více než miliardové Číny o „lékařské“ výrobky z oslů způsobil výrazný úbytek lichokopytníků na africkém kontinentu. Číňané africké osly skupují v takové míře, že některé státy již zakázaly zvířata vyvážet. Místním lidem totiž poté zvířata chybějí jako nosiči břemen.
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/...rika-masti-vyvoz-oslu-dgh-/zahranicni.aspx?c=A160908_163133_zahranicni_jkk

    + odebírání žluči a pobíjení pravěkých nosorožců a vyhubení téměř komplet kladivounů v čínské moři (ploutve - živé zmrzačené je hází zpět do moře a ploutva suší na slunku jako pochoutku, nikoliv medicínu)

    je jich hodně a mají valuty :/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    jen houšť

    U Abertam na Karlovarsku žije smečka vlků, potvrdili to i odborníci - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...jstvi/zpravy/u-abertam-na-karlovarsku-zije-smecka-vlku-potvrdili-to-i-odbornici

    V okolí Abertam na Karlovarsku se objevili vlci. Výskyt už potvrdili i odborníci. Kolik vlků se zde trvale vyskytuje, prokáže až další průzkum území, informovala ČTK Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    tohle je hodně....není to vůbec dobrá zpráva

    ‘And then we wept': Scientists say 93 percent of the Great Barrier Reef now bleached - The Washington Post
    https://www.washingtonpost.com/...ent-of-the-great-barrier-reef-now-bleached/?utm_term=.6a97ca18ba64
    EMK
    EMK --- ---
    Možná trochu OT.
    Kdyžtak mě smažte. ;)
    Poslanec P. Čihák navrhuje snížit ochranné pásmo lesa na 30 m | Silvarium - lesnický, dřevařský a myslivecký zpravodajský web
    http://www.silvarium.cz/lesnictvi/poslanec-p-cihak-navrhuje-snizit-ochranne-pasmo-lesa-na-30-m
    SU_SHI
    SU_SHI --- ---
    DOTAZ:
    slovení a přemístění živočichů odborně způsobilou osobou - kde najdu takovou osobu a podle jakeho predpisu funguje ? kdo se muze stat touto osobou ?
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    SCHWEPZ: Šumava bez národního parku? myslím, že by se to některým živlům tuze líbilo :-/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vlci, kteří se na Broumovsku usadili na podzim roku 2015, přivedli letos na jaře na svět minimálně dvě mláďata. V oblasti se tak nyní prokazatelně pohybují minimálně čtyři vlci. Rozmnožování potvrdili během léta pracovníci Hnutí DUHA Olomouc prostřednictvím nahraného vlčího vytí a také díky těmto záběrům z fotopastí.

    Na Broumovsku se narodila vlčata, dokazují záběry z fotopastí - Šelmy.cz
    http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/na-broumovsku-se-narodila-vlcata-dokazuji-zabery-z-fotopasti/

    Vlčata v CHKO Broumovsko, léto 2016
    https://www.youtube.com/watch?v=ww8zGAOpr00
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Napravte péči o Šumavu, vyzvali Česko ochranáři. Jinak podle světových pravidel nebude národním parkem |
    http://domaci.ihned.cz/...vali-cesko-ochranari-jinak-podle-svetovych-pravidel-nebude-narodnim-parkem

    Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přijal rezoluci, v níž vyzval Českou republiku k nápravě péče o Národní park Šumava. Informoval o tom profesor Pavel Kindlmann, který se kongresu na Havajských ostrovech účastní. Kongres IUCN v rezoluci vyzval ke konkrétním krokům, které je třeba udělat, aby Šumava mohla zůstat národním parkem i podle mezinárodních kritérií.

    V rezoluci se uvádí, že má-li Šumava zůstat národním parkem podle mezinárodních kritérií, musí Česká republika zajistit minimálně dvě podmínky. Rozloha takzvaného bezzásahového území musí být neprodleně zvětšena na 30 procent plochy národního parku, a dále má být vytvořen v souladu s vědeckými doporučeními závazný harmonogram pro další rozšiřování území ponechaného přírodnímu vývoji na nejméně polovinu rozlohy národního parku do roku 2030.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    prosim, prosim, nevim, kde jinde se zeptat, neumel by mi nekdo sehnat odpadovy forum c. 6 z roku 2003? http://www.odpadoveforum.cz/cz/stranka/archiv/rocnik-2003/6-2003/177/

    nejaky cisla jsem nasla v pdf., ale tohle jako na potvoru ne a ne. :/
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    MANFRED: Jo kačeny jsem viděl v TV teď někde na vinice. Ale to je zase nepůvodní druh. :) A myslíš že normál klasické kačeny by slimáky nežraly?
    Ale stejně na zahrádku je dát nemůžu a taky kdo by se o ně staral. Já jen neochotně chodím na zahrádku pomoct.

    U těch klíštat si myslím že chemií to nebude, ale adaptací a absencí přirozených nepřátel.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    BRENMCGUIRE: Ono i ty klíštata by jinak mohli i indikovat, že v krajině je míň chemie, teda takový, která jim vadí. U nás to ale spíš vidim na změnu krajiny. Řepka a kukuřice tady rostou na prd ( i když jednoho zemědělce s řepkou tu máme, no hnojí a stříká to fest, což ale řepku musí), tak došlo na ony louky na dotace což mimo jiný jsou pasti na srnčata a jinej vývoj související s dobou. Tak naštěstí jsem jedním z povolání a vzdělání taky chemik :-).

    Na slimáky jsou vyzkoušený dvouma kolegama indičtí běžci (teda ne běhající indové s turbanem, ale druh kachny) což je poslední dobou hit, moje tetka měla dobrou zkušenost i s kachnama kampbelkama, ty aspoň vypadaly jako kachny:-) ale má to podstatnou nevýhodu, nenažerou se jen slimáků (musej se krmit a starat se o ně) a taky kaděj, a to všude..A teda jeden známej má postižený dítě, celý léto je sveřepě střihá nůžkama (obdoba Osona Lannistera:-), dítě je klidný s minimem mediace an čerstvym vzduchu a zahrada bez slimáků...
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    Zkrátka mám pocit že drtivá většina lidí nechce nebo nedokáže vidět tu provázanost, že jakmile se vyhubí jeden druh tak na něj je navázáno x dalších druhů. A když se to sejde vícekrát tak ta pyramida padá.

    To samé se slymákama, nikdy si nepamatuji takové hromadné nájezdy slymáků jako jsou v současnosti.
    Zkouším přijít a zapátrat po nějakých těch babských řešeních ale nějak nezabírají, a tak používáme ty modré granule a stejně se slymáky nezatočí jen pro daný rok ochrání lépe urodu ale další rok musí člověk znova a znova.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    MANFRED: V 80 letech pravda jsem klíštata potkal a na zahrádce pak hlavně svilušky nebo to byly svynušky? A vždy je seškabovali ostrým nožem. Ale je fakt že klíštat oproti dnešním dobám fakt moc nebylo.
    Ano, likvidace je dneska bohužel rychlejší, ale myslím si že je to jen následek. Stejně jako když z kopce svalíš kamínek a ten na sebe nabalí další a nabírá na rychlosti až je z toho devastující kamená lavina.

    Nevím jestli se to tu už dříve neprobíralo a nehodnotím ani jednu stranu kde je pravda.
    Nicméně kde to jsme? http://denikreferendum.cz/.../20605-babisova-firma-znicila-svemu-konkurentovi-urodu-za-ctyri-miliony
    Ať se třeba postřílejí.

    Stejně tak dřív za socializmu když jsem projížděl českou krajinou tak jsem viděl pole obilí, kukuřice prostě hlavně plodiny pro jídlo. A dnes když jedu tak vidím samá podělaná žlutá pole. :/

    Mě to s těma karlíkama v austrálii napadlo na základě že dneska člověk aby karlíka na česneku nebo se špenátem v jídelních zařízení pohledal a když na něj narazím tak mám malý svátek. A přitom je to chutné a zdravé maso. I když vzhledem k tomu jakým sajrajtem to v té austrálii hubí a určitě tam budou nějaké rezidua. Podobně jako u potkanů, tak bych to vlastně do pusy nedal.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SCHWEPZ: No, vyřídit papíry plus obětovat nějaký prostředky z prachů který stejně sajou ze státu za specialistu by asi nebyl takovej problém, jenže z toho, tak nějak nekouká žádná extra popularita a sláva.

    BRENMCGUIRE: Zredukovat bych nepoužíval, vždycky když se mluví o zlých myslivcích, krvavých to vrazích, píše se zabili, zastřelili, zavraždili a podobně, jak je to je to v zájmu ekologie, hned je z toho redukce, omezení etc., aby to tak blbě nevypadalo, přitom se jedná o totéž:-)
    Je to stejnej problém jako s čuňatama, je tam prostě zájem mít jich v honitbě mnoho . Já to částečně chápu, drobná tak nějak není, pokud tady nějakou vidím, většinou placatou u silnice, třeba tady by nějaký vysazování byl jen výkřik do tmy, tak to nahrazují prostě jinak, přece jen čuně a jelen takovej problém s autem nemaj, tam každej brzdí jak o život a dravec je neohrožuje:-), honitba je malá, není tam propojení vlastník lesa a pozemků je ten, kdo určuje co se na nich bude dít a tak porád dokola.

    BRENMCGUIRE: Já zase nepamatuju, že bych jako dítě atd., potkal klíště, přičítám to tomu, že na místě dnešních dotačních porostů byly pole, pak poletoval čmelák a práškoval to stylem pole, les, stavení, kupodivu včel bylo kvantum a čmeláci hmyzáci taky. A vymírání druhů graduje spíš dneska, třeba žluťásku barvoměnnému a dalšim motýlum zasadila ránu na solar EU s jejíma dotacema na úržbu luk, z naší louky s tetřívkama je větrníková louka (tetřívci vzali kramle), norci devastují kolonie ptáků, třeba rybáků (kdopak je pouštěl ? :-), rekultivacema typu hrrr na to, se zlikvidovala místa, kde mnohdy žily unikátní druhy hmyzu a tak dále a dále.....
    S těma králíkama, ono asi náročnost dostat to maso někam plus zorganizovat to a zpracovat by byla ekonomicky neúnosná, oni australani už měli a maj problém s lecčims, klokanama, koňma, žížalama, bojgama, velbloudama, kaprama, ropuchama, vodníma buvolama, ale ten systém cpát maso do potravinový pomoci nedávno zkoušeli amíci s čuňatama (taky s tim zápasej), ale jak to dopadlo nevim, rozhodně muslimy tim nepotěšej :-).
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SCHWEPZ: Jo včera jsem ji viděl v TV moc pěkná loď.

    KUATO: Myšleno jen na naši krajinu. Velké zvířata zredukovat a zlikvidovat není pro člověka problém, dokonce i s ptákama to člověku jde. :/ Ale na co je kratký tak to je invazivní hmyz. A ten hmyz je alfa a omega, nepamatuji se, že by mě před třiceti lety poštípalo něco tak, že by mi to i vykouslo kus kůže nebo zanechalo krvácející ránu. Dnes rok co rok běžné si odnesu domu krvácející kousnutí/štípanec od hmyzu co jsem tu dříve nikdy neviděl.

    Průšvih třeba bude jestli zmizí čmeláci nebudou opilované některé květiny.

    Taky třeba nechápu Australany s králíkem, proč je v podstatě průmyslově neloví pro maso a místo toho je jen hubí a maso které by mohlo nakrmit hladového jde tak vniveč. Třeba by se jim tak povedlo konstantně redukovat jejich počty na minimum.
    SWIST
    SWIST --- ---
    Zdravim. Chtěl jsem se zeptat.. Zná někdo, nebo se aktivně účastní Vlčích hlídek (http://www.selmy.cz/hlidky/aktualni-uvodni-seminare/)? Přihlásil jsem se na úvodní seminář, ale zajímalo by mě jak to funguje pak. nebo nějaké další zkušenosti, postřehy..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam