Paradox. Arabové dovážejí písek do pouště | Týden.cz
http://www.tyden.cz/...zahranici/asie-a-oceanie/paradox-arabove-dovazeji-pisek-do-pouste_431991.html
Vítr zrna pouštního písku po celá tisíciletí obrušuje, zakulacuje, zvedá malé spojovací částečky, které pak vítr odnese někam daleko. "Takový písek pak není vhodný do betonu a i jeho další využití je vzhledem k velikosti zrn a celkovému složení velmi problematické i v jiných oborech než jen ve stavebnictví," řekl už dříve Týdnu.cz Jaromír Starý z České geologické služby. V bohatých arabských státech, obklopených pouští, tak dochází k podobnému paradoxu, jako kdyby se do sibiřské tajgy dováželo dřevo.
Například do Dubaje, země písečných bouří, míří stovky nákladních lodí s dováženým pískem, bez něhož by v zemi nevyrostl jediný mrakodrap ani žádná jiná betonová stavba. "Pouštní písek by sice bylo možné teoreticky upravit, ovšem úprava by byla tak nákladná, že dovoz písku je mnohem levnější," uvedl Starý.
Kvůli dovozu písku do pouště se bagry v jiných zemích, například v Austrálii, zakusují do říčního, jezerního či mořského dna či povrchových nalezišť, což má prakticky vždy dopad na životní prostředí. Nejedná se ale jen o dovoz do arabských států, podobným stavebním "boomem" jako třeba Dubaj prochází i Čína, Indie a řada dalších asijských či afrických zemí.
A všude jsou k tomu potřeba miliony tun písku. Pro srovnání: dvě třetiny nových staveb na světě se budují z betonu, přičemž beton obsahuje až ze dvou třetin písek. Na jeden rodinný dům se spotřebuje dvě stě tun písku, na jeden kilometr dálnice třicet tisíc tun a na jednu atomovou elektrárnu velikosti Temelína dvanáct milionů tun.
A kde se písek bere? To ukazuje unikátní francouzský dokument Písek - nová časovaná bomba pro životní prostředí, natočený před třemi lety. Filmaři rok objížděli svět a mapovali legální i nelegální praktiky při těžbě písku, často s ohromujícími závěry. Zatímco se neustále píše o hrozícím nedostatku vody nebo ropy, písek podle autorů dokumentu zůstává neprávem stranou. "Přitom těžba písku už dnes ohrožuje život milionů obyvatel zeměkoule, ničí životní prostředí, lidé i zvířata přicházejí o domov, ekosystémy se hroutí, což může mít nedozírné následky," uvedl jeden ze spoluautorů dokumentu Michael Welland.