• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody

    Ochrana přírody


    - klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

    V tomto klubu uvítám:

    1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

    2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

    3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

    4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


    rozbalit záhlaví
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    KUATO: Já to záměrně ve svém příspěvku nehodnotila. Spousta druhů je nepůvodních a přitom je často lidi vnímají jako typické. Prostě jsou tu déle než pár lidských generací. A člověk se spolupodílí na vytváření prostředí. Netroufnu si hodnotit, co jaký dopad může mít, stejně to nikdo neví.
    Co mi vadí, je spíš ztráta diverzity, trendy v zemědělství a tvorbě krajiny, kdy se postupně vytvářejí přehnojené pouště, neřeší se hospodaření s vodou, nemluvě o nějakém esteticky citlivém chápání, jak zasahovat do krajiny, jak vůbec vracet lidský prvek do krajiny (jinak, než vybetonovat cyklostezku). Krása a nějaký trochu povznešenější prožitek už jsou dnes nějak vlastně sprosté pojmy, všechno se to odehrává jako naprosto nevyrovnaný souboj mezi kapitalismem a environmentalismem (který přebírá kapitalistickou hantýrku a nakonec i smýšlení do jisté míry).
    KUATO
    KUATO --- ---
    ANNA_IN: ja se trosku bojim, ze priroda se proste meni a prizpusobuje v globalu a tyhle veci stejne nemame sanci nejak zasadne ovlivnit, kdyz uz jsou v chodu..
    KUATO
    KUATO --- ---
    JAZZZ: zadne srani s mladou pani, nekde kde jich je dostatech bych jich chytil deset patnact do kybla a prenesl. ono tam bude i tak zit plno drobne havete, ktere si okem ani nevsimnes, takze bych to nejak zvlast neresil, jestli maji co zrat. pokud ne, tak pojdou a bude rovnovaha opet nastolena ;o). ja jako synek delal rad na potokach tune a prehrady a takhle v kyblu jsem prenasel male pstruhy z jedne do druhe. predpokladam, ze kdyby me videl nejaky rybar, ktery tam ten pludek vysazoval, tak by ho asi kleplo a me by kopnul do zadele :o).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    JAZZZ: podivej se na raci lifecycle, co takovy rak potrebuje v prostredi, kde zije. ceho je indikatorem. udelej monitoring toho, jak je na tom prostredi, kam ho chces vypustit. identifikuj nejslabsi parametry prostredi vzhledem k zivotnimu cyklu raka a pak se podivej, ktere z tech nejslabsich muzes zacit ovlivnovat s nejmensimi vynalozenymi prostredky. :) nejsem raci expert, ale nejdriv bych ceknul, jestli tam rak bude chtit, pak bych ho tam klidne dal, a to i z kyble. :)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    TADEAS: nojo ale nejak se tam ten prvni par musi dostat, ne? kazdopadne uvitam vsechny tipy, co takoveho raka dokaze potesit a navnadit ke spolubydleni :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    JAZZZ: vytvor prostredi, kde budou chtit zit
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KUATO: kupuju ted barak na karlovarsku, co ma na zahrade potok a rad bych tam raky vysadil, protoze jsem si tam zadnych nevsimnul. jsou ale chraneni, tak nevim, jestli tim neco neporusim. jak na to jit nejlip? mam napsat na nejakou mistni stanici ochrancu prirody, jestli mi je dovezou? predpokladam, ze nekde si je nachytat a prestehovat v kyblu by asi nebyl nejlepsi napad :)
    koukam, ze jsou vsezravci, ale v tom potucku ryby ani zaby nejsou, tak snad by tam neposli hlady.
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    Co jsem byla pár let zpět na hydrobiologickém průzkumu na Mělnicku, tak to byl samý rak pruhovaný, tedy imigrant z Ameriky, který právě snáší i horší kvalitu vody, oproti našemu původnímu raku říčnímu. Taky lépe snáší račí mor, takže úspěšně bere práci i život slušnému českému rakovi. Jak píše Aldarion.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Tohle je sice deset let staré, ale aspoň to není za paywallem: http://www.forumochranyprirody.cz/sites/default/files/raci_v_cr.pdf
    Teď běží výzkum toho, jak se zbavit těch nepůvodních raků - obecně si podobnými projekty nejsem moc jistý, ale zas argument, že invazivní raci šíří račí mor kvůli němuž vymírají i ty populace našich raků, které ti invazivní přímo nevytlačují, je docela pádný... http://heis.vuv.cz/data/webmap/datovesady/projekty/raci2017/default.asp?tab=3&wmap=
    KUATO
    KUATO --- ---
    DARJEEL: abych pravdu rekl, asi bych to nepoznal :o). ale v Moravici je ted raku, ze pod kazdym vetsim sutrem nejakeho najdes. nedavno u nas opravovali splav, ci presneji kamennou vyzdivku pod nim, bo tam rady skacou z toho splavu decka, tak aby si v nejake dire nektere z nich nepomarasilo nohu a kdyz z pulky stahli vodu, tak nekolik veceru chodili mistni do tech zbylych der vybirat raky, nez se to rozebralo a znovu vyzdilo. desitky na nepatrne plose.
    KUATO
    KUATO --- ---
    SCHWEPZ: jeden znamy mi tvrdil, ze i kdyz se pouzivaji vetsi traktory, tak diky tomu, ze maji velke kola, tak tlak na cm2 je v prepoctu mensi nez u starsich mensich zetoru. ale jinak souhlasim, ze rada veci je na hovno. puda se ochuzuje. ze by se dneska pouzivalo nejake zelene hnojeni, to skoro neni videt. je moc ozimu. repka a psenice. moc bereme a malo vracime. "bioplynky", ktere spali obrovske lany kukurice.. lidi, co prolobovali tyhle "eko" napady by se meli smazit v horoucim pekle.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    DARJEEL: u nas myslim na Vysocine. Mozna to je tam u vas jinak...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KUATO: u nas sou jenom americky raci - imigranti! A ti pry jsou na cistotu mnohem mene narocni nez jejich puvodni kolegove...
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    SCHWEPZ: Jo, to je vlastně dost takové bizarní a zároveň tragické - snad všech ostatních odvětvích veliké změny k lepšímu, ale v zemědělstvích se kumulují chyby let minulých s novými kravinami, takže to v tom kontrastu vypadá fakt strašlivě...
    Ta kombinace velkých lánů, těžké mechanizace a náročných plodin je prostě smrtící - a to, že mu nahrává i systém dotací, které EU původně vytvořila pro zachování tradičního rázu zemědělské krajiny a podporu ekologických řešení celé tragikomedii jen přidává...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KUATO: to bez debat,...a už nejsou kyselé deště které na severu naší kotliny ničili celé lesy...Česko se vzdalo těžkého průmyslu, větší části, do komínů fabrik se namontovaly filtry (síra,...to bys jako alchymista měl ocenit :) a vůbec se do "ochrany přírody" sype mrtě peněz...
    ...ale co se týče toho zemědělství...tak je to fakt průser...dusání půdy těžkými stroji, tzn. pak musíš rýt mnohem hlouběji, když to na zimu otáčíš...takže ještě větší obři John Deer traktory s metrovými radlicemi, do toho chemie mrtě...protože život v půdě (EDAFON!!) umírá, žížaly v prdeli (na to jsou i data...) a třeba rok zpět mi jeden traktorista z družstva říkal, že do řepky "jdou" 5x za rok a víc...herbicidy, fiungicidy + dusík/draslík/fosofor...

    ...aspoň že už to svinstvo DDT se nepoužívá
    DDT – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/DDT

    obrovskej problém je zcelování lánů, neschopnost zadržet vodu v krajině, absorpce, ...v rakousku mají malá políčka, tady maga lány ...mrtě půdy patří velkým družstvům (Babiš bejby!) které je mají v pronájmu - je jim jedno jak to s půdou bude...prostě "nasekat prachy" aby účetní v Praze byl spokojenej...

    atp. atd. aj. etc. (....)

    KUATO
    KUATO --- ---
    SCHWEPZ: nu a presto jsou treba reky mnohem cistsi nez kdy byvaly (rekneme od valky, kdy se s nejakym hnojenim a postriky komunisti moc nesrali). pstruzi a raci se na mnoha mistech vratili do prirody..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Při nedávném průzkumu orných půd České republiky bylo zjištěno, že v drtivé většině půd se nachází detekovatelná rezidua pesticidů i mnoho měsíců po poslední aplikaci.
    Ve většině půd se navíc jedná o koktejl několika látek současně a často byla překročena limitní hodnota.

    :: OSEL.CZ :: - V zemědělských půdách se často vyskytují koktejly reziduí pesticidů
    http://www.osel.cz/9722-v-zemedelskych-pudach-se-casto-vyskytuji-koktejly-rezidui-pesticidu.html

    + k tématu
    [ SCHWEPZ @ permakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy ]
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Mass starvation is humanity’s fate if we keep flogging the land to death | George Monbiot | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...e/2017/dec/11/mass-starvation-humanity-flogging-land-death-earth-food
    George Monbiot: Pokud nezměníme zemědělství a způsob stravování, čeká nás hladomor - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/...26835-pokud-nezmenime-zemedelstvi-a-zpusob-stravovani-ceka-nas-hladomor
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    Plastic microbeads ban enters force in UK | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2018/jan/09/plastic-microbeads-ban-enters-force-in-uk
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Montrealský protokol je dáván za vzácný příklad mezinárodního porozumění. Jeho podepsáním se v roce 1987 země dobrovolně zavázaly k zastavení výroby, dovozu a vývozu freonů, které poškozovaly ochrannou ozónovou vrstvu. Následné hledání odpovědi na to, zda měla tato globální kampaň nějaký hmatatelný výsledek, však není vůbec snadné. Referuje o tom například ArsTechnica.

    Je Montrealský protokol úspěšný? Ozonová díra mizí, ale velmi pomalu - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...ira-mizi-ale-velmi-pomalu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

    NASA Sees Definitive Evidence of the Montreal Protocol's Success
    https://www.youtube.com/watch?v=uVeTJSIbGm8
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    This report reviews the state of the science regarding the occurrence and known health effects of marine debris. A broad level synthesis is provided. The presence and accumulation of ingestible anthropogenic debris in the marine environment, records of ingestion for a wide range of organisms, as well as observed and postulated health effects from field and laboratory studies are discussed. Knowledge gaps in the literature are identified, and suggestions for how they may be addressed are provided.
    Occurrence and Health Effects of Anthropogenic Debris Ingested by Marine Organisms | OR&R's Marine Debris Program
    https://marinedebris.noaa.gov/...e-and-health-effects-anthropogenic-debris-ingested-marine-organisms
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam