• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    Tak mě napadlo, jestli náhodou neexistuje nějaký leveling zemské biosférní diverzity?
    A jestli by se dal i vůbec spočítat a za pomocí superpočítačů nějak sestavit.
    Docela by mě zajímalo jaký byl původní level a jaký je teď.

    Zajímá mě to i z hlediska destabilizace a jak moc pravděpodobné je kompletní selhání biosféry naší planety.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vědci z Karlovy univerzity publikovali dlouholetý výzkum, podle kterého od našeho vstupu do Evropské unie dramaticky ubývá polního ptactva. Mohou za to dotace do zemědělství.
    Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/...vyzkum-eu-dotace-zemedelstvi-flz-/domaci.aspx?c=A180716_414653_domaci_zaz

    Přitom platí takřka osudová rovnice: zemědělské výnosy z jednoho hektaru se sice od roku 2004 – kdy Česko vstoupilo do Unie – zvedly zhruba o čtvrtinu, ovšem za totéž období ubyla třetina polních ptáků. To je alarmující pokles. Zmiňovanou studii otiskl časopis Conservation Letters, jenž patří k nevlivnějším mezinárodním periodikům zaměřeným na ochranu druhové pestrosti přírody.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Vědci přišli s novým způsobem, jak zachránit korálové útesy. Vyhubit krysy v okolí
    https://www.nature.com/articles/s41586-018-0202-3
    https://zpravy.aktualne.cz/...ktere-zivi-miliony-lidi-na-tropick/r~fab8223485ae11e8bdd7ac1f6b220ee8/

    Hlodavci na neobydlených tropických ostrovech vybíjejí mořské ptáky, jejichž exkrementy fungují jako přírodní hnojivo pro korálové útesy. Ty pak rostou pomaleji a v jejich okolí není tolik ryb.
    (..) Hlodavci se na ně totiž dostali kvůli lidem - na lodích nebo z nedaleko potopených vraků. Není to jejich přirozené prostředí. Dokládá to skutečnost, že na některých jiných ostrovech se krysy naopak nezabydlely.
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    HALCYON: Na Sev. Sumatře zase vše "recyklují ohněm". Navečer si všichni zametou před domy a kupky zapálí. Po větších městech a vesnicích se nedá v tento čas vůbec chodit. Když jsem plul na lodi, tak vyhazování jakýchkoliv odpadků do oceánu bylo stejně běžné jako se nadechnout :/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Evropě zbývají poslední pralesy. Němci ty své chrání, Rumuni v nich těží - iDNES.cz
    https://zpravy.idnes.cz/puvodni-lesy-evropske-pralesy-dzr-/domaci.aspx?c=A180712_083534_domaci_ane

    Evropské pralesy jsou relativně rozsáhlá území, často v nepřístupných horských údolích, kde člověk nezasahuje do procesů, které v lese probíhají.

    V karpatských údolích zdokumentovali pětisetleté stromy, buky i jedle o více než metrovém průměru. „Tak staré stromy se v běžném hospodářském lese nenajdou, sklízíme je ještě zdravé, nejpozději kolem stovky let."

    Nejvíce původních lesů mezinárodní tým popsal ve Finsku (především u hranic s Ruskem), nebo v nepřístupných údolích Karpat, které se táhnou od Slovenska přes Ukrajinu a Rumunsko do Srbska.

    EXCITE
    EXCITE --- ---
    HALCYON: Byl jsme na Vietnamu na podzim a na oSotrvě Phuoc na jejich "nejhezčí" pláži s bělostným pískem byly hormady odpadků a chaluhy.Když jsme se bavili s lokálama,co to má bejt,tak prej na podzim žene vítr a proudna ostrov bordel z pevniny. Obecně celej jižní vientam,byl tam kde jsem byl, kromě národních parků, samej bordel..
    A je pravda,že když jsme pluli trajektem z přístavu Rahghia,tam snad hodinu kolem nác v moři plul mrdník a moře bylo ne modré,ale takové našedlé asi z té řeky, u jejíž ústí je ten přístav. Byljsme celkem smutný,když jsem si vzpomněl na moře v Thajsku.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ANNA_IN: nejde jen o to, že byli zvyklí jíst rukama a vše vyhazovat z ruk na ulici, ještě generaci dvě zpátky, jde především o stovky milionů lidí a o to, jak se kumuluje právě "miliony malých prohřešků proti harmonii soužití" když je těch lidí tolik na jednom místě a prudkost vývoje není stíhaná prudkostí rozvoje etických přístupů, ale naopak - jsou přijímány tzv. životní styly, které jsou označovány jako "way of life" (viz. president Bush ve slavném projevu kdy říká, že teroristi chtějí američanům vzít jejich "way of life")

    Kdyby se zbytek světa stravoval stejně jako Američané, došla by čerstvá voda již před 15 lety, říká odtajněná analýza firmy Nestlé. Tu zveřejnil server WikiLeaks a americké centrum pro investigativní žurnalistiku Reveal, píše portál Revelist.
    Cable: 09BERN129_a
    https://wikileaks.org/plusd/cables/09BERN129_a.html

    (...) Průměrný všežravý Američan totiž ročně spotřebuje až 97 kilogramů masa - statistika zahrnuje hlavně vepřové, hovězí, kuřecí i jehněčí. Průměrná světová spotřeba je přitom jen 34 kilogramů na osobu. Chov dobytka a dalších zvířat samozřejmě hodně zatěžuje životní prostředí.(...)

    (...) kdyby průměrný Číňan spotřeboval tolik ropy co dnes průměrný Američan, světová těžba by pokryla potřebu Číny pouze na 80% a pro nikoho jiného by nezbyla ani kapka (...)

    etc.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    HALCYON: mě to říkala kolegyně která půl roku cestovala Laos-Vietnam atp.

    Nejvíc mě fascinuje ta představa, jak "prastaré civilizace", které přišli s koncepty dynamické rovnováhy (jin-jang), harmonie, celostního přístupu, environmentální etiky,...a to v době, kdy jsme tu v české kotlině "honili mamuty", v současnosti přistupují k přírodě - ve svém celku, jak národ - a to nemluvím jen o vyhubení kladivounů v jihočínském moři (uříznou jim hřbetní ploutev a v agonii je hodí zpět do matky života - oceánu), nebo odebírání medvědí žluče zaživa, nebo tygřích penisech (které mají zlepšit erekci starých číňanů v tělech opotřebených špatnou životasprávou), nebo prášek z rohu nosorožců (uříznou mu roh a nechají vykrvácet)...a pak i přístup k těm řekám, podél nichž vznikala první civilizace (Harappská kultura, kultura poříčí Indu, protoindická kultura)

    atd.
    Zásadní "problém udržitelnosti rozmanité biosféry" je přelidnění. Tečka.
    vše ostatní jsou jen "doprovodné jevy"

    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    SCHWEPZ: Tak ono asi nejde jen o to, že byli zvyklí mít jídlo v listech, jsou to holt země, kde nějaká infrastruktura a organizace často (ne)fungují prazvláštně, v součinnosti s počtem obyvatel je to holt jak dílo kobylek. Je to fakt zvláštní, mentalita, která dokáže uctívat lokální božstvo ve stromu, nosit tam květiny a obrázky a současně to totálně zasypat odpadky. A s příchodem moderního života přichází často nekritická touha se zkonzumnit, což asi jde chápat, oblbnutí pozlátkem. Někdy mám chuť si akorát nachystat ručník, protože to fakt bolí, co dokážeme dělat.
    HALCYON
    HALCYON --- ---
    SCHWEPZ: Já mám pocit, že někde na nyxu proběhly fotky, nebo video. A nebo mi to říkali kolegové co tam cestují do naší dceřiné firmy. Ale už jsem to nedohledal a musím ještě pracovat. Zkusí nezapomenout.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    HALCYON: jj, slyšel jsem o tom, že to buldozery kolem těch turistických resortů takto nahrnou někam "za útes", nebo "za dvě duny", aby to nebylo vidět.

    Vždycky když o takovém přístupu "srát do vlastního hnízda" slyším, tak na mě jde:



    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ANNA_IN: ano, je pravda, že Čína ještě nedávno vykupovala plast a recyklovala ho, ale do jaké míry se to na tom znečištění oceánů podílí (podílelo) těžko říct
    ...rozemleli PET láhve na mikro částice a dělali z toho flísové mikiny které tahaly v kontejnerech zase přes oceány zpět na západ.
    https://www.lidovky.cz/...u-flt-/noviny.aspx?c=A071211_000156_ln_noviny_sko&klic=222893&mes=071211_0

    Podle mě to částečně souvisí s "nezvykem" - kamarád mi říkal, jak ho zasáhlo znečištění v Indii, pytlíky v korunách stromů, všude bordel, miliarda a něco lidí....zvyklí dostat jídlo do nějakého velkého listu (rýže zabalená do listu převázána provázkem) a toto pak vyhodili.
    A když přišly plasty tak... (...)
    Na druhou stranu je to tak debilizovaný přístup, až se mi nechce věřit...určitě důležitý faktor bude počet těch lidí tam žijících
    https://wave.rozhlas.cz/...e-hlavni-mesto-dilli-zavedlo-zakaz-jednorazove-pouzivanych-plastu-5181168

    více infa případně zde:
    http://plastic-pollution.org/
    http://www.worldwatch.org/global-plastic-production-rises-recycling-lags-0
    HALCYON
    HALCYON --- ---
    ANNA_IN: Recyklace plastů např. ve vietnamu probíhá tak, že to navezou do moře.
    ANNA_IN
    ANNA_IN --- ---
    SCHWEPZ: Zajímalo by mě, jestli ten odpad v oceánech opravdu pochází z těchto států, nebo jestli se z těchto států v takovém množství jen dostává do moře? Jestli v tom hraje roli výkup plastového odpadu?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podle odhadů pochází až 65 procent veškerého odpadu v oceánech pochází ze čtyř států - z Číny, Indonésie, Thajska a z Filipín.

    Až 90 procent veškerého plastového odpadu se pak do moře dostává z 10 největších řek - osm z nich je v Asii a dvě - Niger a Nil - v Africe.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Plasty v oceánech jsou globální katastrofa, řekl hrdina úklidu v Rozstřelu - iDNES.cz
    https://zpravy.idnes.cz/...zbavit-more-plastu-jan-bares-fbi-/domaci.aspx?c=A180711_125225_domaci_fer

    Thajský ostrov Lipe pomalu zaplavovaly odpadky v době, kdy tam žil Jan Bareš s kamarády. Jednoho dne se rozhodl nepořádek na jedné z pláží uklidit a od té doby už nepřestal. Založil s ostatními projekt Trash Hero, který ve světě dokázal vysbírat až 408 tun odpadků. "Nejvíce je kuliček polystyrenu a brček," řekl v pořadu Rozstřel.
    Na jedné pláži seberete i 200 brček na 100 metrů. Záleží, jak velké party se tam dělají.

    Home - Trash Hero World
    https://trashhero.org/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    * V ČR roste 60 miliard stromů. Je to mnohem víc než před pár staletími
    * 27 % plochy lesů tvoří listnáče, ale jejich podíl se od poloviny minulého století stále zvyšuje.
    * Nově vysazovaných listnáčů je 42 %.



    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V Kolumbii vznikl největší tropický národní park světa, je větší než Nizozemsko | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/...da/kolumbie-serrania-de-chiribiquete-nejvetsi-narodni-park_1807031950_dbr
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Životodárné žížaly mizí z české půdy. Jde přitom o tvory, kteří pomáhají v boji se suchem | Domov | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...omahaji-v-boji-se-suc-i4m-/zpravy-domov.aspx?c=A180707_160705_ln_domov_ele
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    !!!

    Návrh, který je nyní v připomínkovém řízení, podepsalo 77 poslanců z různých stran. Podle poslankyně Pekarové Adamové se jich najde dostatek pro to, aby návrh prošel.

    Až osm let vězení nebo dvacetiletý zákaz chovu. Poslanci navrhují zpřísnit tresty za týrání zvířat | Hospodářské noviny (IHNED.cz)
    https://ihned.cz/...-nebo-dvacetilety-zakaz-chovu-poslanci-navrhuji-zprisnit-tresty-za-tyrani-zvirat
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam