kazuje se, že některé druhy hub se naučily chránit své stromy a stromy si zase chrání houby. A les tak možná čeká osud korálů.
Časopis Nature přišel s tím, že houby chrání stromy, ale když je příliš dusičnanů, přispívají k tomu, že stromy naopak schnou. „Tohle je důležitá věc, která na dalších 20 let může změnit náš pohled na svět,“ uvažuje geolog Václav Cílek. „Nature teď ukazuje, že les je v podobné pozici jako korálový útes.“
„V lese je mutualismus, silný vztah mezi stromy a houbami. Stromy dodávají houbám organické látky na bázi uhlíku, houby pomáhají štěpit minerály, dodávají fosfor, draslík... To se ví dlouho. Ale ono se zároveň ukazuje, že některé druhy hub se naučily chránit své stromy a stromy si zase chrání houby.“
K čemu přesně dochází? „Nižší a vyšší rostliny se vyvíjejí ve vzájemné symbióze nějaký 400 milionů let a my o tom málo víme. My se díváme na les jako na stromy, ale to je něco jako hodinky. Když porušíte jedno kolečko, tak můžete narušit všecko,“ vysvětluje Cílek.
„Když do toho prostředí přidáte hodně dusičnanů, dnes hodně z provozu automobilů, někdy ze zemědělství, tak způsobíte něco podobného jako na korálovém útesu: houby, které v té době byly blokované, měly málo živin, se najednou rozvinou a začínají utlačovat houby, které se kromě jiného staraly o ochranu stromů.“
„Málokdy se bavíme o tak závažné věci jako v tomhle případě. Protože to vrhá dost jiné světlo na stav lesa. My jsme si zvykli: je sucho, stromy jsou oslabené. Ale stromy jsou oslabené taky přebytkem dusičnanů. To, co se děje, není oslabení, ale rozbíjení ekosystému. To už je narušování těch hodinek, které řídí ten les.“
Václav Cílek: Tohle může na dalších 20 let změnit náš pohled na svět | Dvojka
https://dvojka.rozhlas.cz/...av-cilek-tohle-muze-na-dalsich-20-let-zmenit-nas-pohled-na-svet-7574054