• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Exploze biodiverzity. Díky velkým kopytníkům se zvýšily počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent | Česká krajina %
    https://www.ceska-krajina.cz/3001/exploze-biodiverzity-diky-velkym-kopytnikum-se-zvysily-pocty-vzacnych-druhu-o-stovky-i-tisice-procent/

    CAMKA
    CAMKA --- ---
    moc pěkné vysvětlení proč je třeba chránit konkrétní mizející druhy a snažit se o jejich návrat v co nejautentičtější podobě:

    Že jsou ‚divocí‛ koně v ohradě? Spousta divokých zvířat je za plotem, říká Dalibor Dostál - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/ze-jsou-divoci-kone-v-ohrade-spousta-divokych-zvirat-je-za-plotem-rika-dalibor-dostal


    "Ta úvaha má dva rozměry.
    První je etický. Pokud člověk vyhubil v našich zeměpisných šířkách divoké koně, měl by udělat vše pro to, aby se vrátili v nejautentičtější možné podobě. Spásat krajinu s domácími zvířaty nebo s exoty typu velbloudů nebo jaků by sice bylo pohodlnější, ale v podstatě bychom tím navázali na selhání, kterého jsme se jako lidstvo dopustili, když jsme u nás divoké koně vyhubili.
    Druhá otázka je ochranářská. I náš projekt názorně ukazuje, jak jemné rozdíly jsou mezi divokými a domácími zvířaty.
    Zatímco domácí ovce často zlikvidují poslední porosty vzácných květin, divocí koně se věnují jen agresivním druhům trav a pomohou zvýšit pošty exemplářů ohrožených druh rostlin ne o stovky, ale o tisíce procent.
    Pokud bychom přistoupili na to, že je jedno, co se v krajině pase, tak bychom po devastující pastvě ovcí, které zničily některé cenné porosty v bývalém vojenském prostoru, museli prohlásit, že pastva zkrátka nefunguje, a je potřeba se o krajinu starat jiným způsobem.
    Ale stovky a tisíce druhů květin, ptáků, brouků se statisíce let vyvíjely právě v symbióze s divokými koňmi, zubry a pratury, ne s jaky a s velbloudy.
    Proto i zdánlivě malé odlišnosti a jednotlivosti mohou v celkovém efektu udělat skutečně dramatický rozdíl.
    Svědčí o tom i to, že úspěšné ochranářské organizace, které desítky let zkoušely pást přírodně cenné lokality ovcemi, kozami a dalšími domácími zvířaty, začaly využívat divoké koně. A rozdíly jsou opravdu obrovské."


    a taky bohužel smutné čtení o realitě české ochranařiny...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    A takhle se v přírodní rezervaci bagruje potok.

    David Patras - Barbarské vybagrování potoka v přírodní... | Facebook
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10226307232857217&id=1533346130&sfnsn=mo
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    THE_DARKNESS: Já bych ještě přidala benefiční portál Pomáhám přírodě - https://www.pomahamprirode.cz/
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    THE_DARKNESS: Obě jsou super, Místo pro přírodu je geniální nápad (tedy hrozně starej nápad, ale jsem rá, že se do něj někdo dal v ČR).
    Mám pak z těch globálních hodně rád Sea Shepherd, protože prostě jsou nekorektní, říkají, co je třeba a nebojí se spálit si prsty, ale přitom už v různých projektech dokázali, jak jsou konstruktivní a schopní spolupracovat s vládami...
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    tak mě napadá, na jaké projekty přispíváte nejvíce/nejraději? Za mne Česká společnost ornitologická (https://www.birdlife.cz/) a Místo pro přírodu (http://www.mistoproprirodu.cz/)
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    CAMKA: Podpořte misi za návrat motýlího krále https://www.darujme.cz/projekt/1205653
    SDN33
    SDN33 --- ---
    Kdy stát konečně vymůže právo v oboře Radějov?
    https://denikreferendum.cz/clanek/33388-kdy-stat-konecne-vymuze-pravo-v-obore-radejov

    Po šesti letech od poslední adrenalinové návštěvy v oboře Radějov jsem o víkendu spolu s dalšími lidmi vyrazil na stejné místo znovu, abychom zkontrolovali, jak zde stát vymáhá své vlastní právo. Za těch šest let sice soudy, botanici i úřady průběžně dávají za pravdu ochráncům přírody z Hnutí DUHA Bílé Karpaty, na místě se však změnilo jen velmi málo.

    ....

    S trochou nadsázky tak lze říct, že Česká republika trpí okupaci části svého území. Orgány dobře fungujícího státu by tuto záležitost řádně prošetřily a poté by v souladu se zákonem vydaly zákaz loveckých aktivit a vůbec veškerého protiprávního jednání, kterého se Leoš Novotný v nejpřísněji chráněné zóně CHKO dopouští.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Nový prales | PROMĚNA LESA KTEROU MUSÍTE VIDĚT
    https://www.youtube.com/watch?v=v3cR2x0xrNA
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    Tak je to venku! Ochranářská skupina JARO ve spolupráci s Rakouskem a Polskem právě spustila 6letý LIFE projekt na záchranu mizejícího motýla jasoně červenookého.



    Jasoň funguje jako tzv. deštníkový druh - jeho ochranou tak zajistíme ochranu řady dalších druhů nejen hmyzu, ale i obojživelníků, ještěrek i ptáků.

    Více informací zde nebo zde
    ART_OF_CAN
    ART_OF_CAN --- ---
    Sdílím nabídku práce, kterou má nyní otevřený Skautský institut v Praze. Rozšiřují tým svého ekologického projektu Patronáty. Pokud je to příliš offtop, dejte vědět a smažu.

    FYI nejsem kontaktní osoba pro SI, všechno potřebné najdete v inzerátu.

    Výběrko
    https://www.skautskyinstitut.cz/vyberko?fbclid=IwAR3LWUYK36tcpvGdaAQ2vmPfbcmbXcMmW_3nWHtmgUG-2Rjq5qFNuI4OsAs

    Koho hledáme:
    > bude rád pravou rukou vedoucího projektu a podporou pro tým lidí od dobrovolníků, přes regionální koordinátory až po odborníky, kteří jsou do projektu zapojeni
    > má smysl pro detail i pro řád, je na něj spolehnutí, nebojí se neprošlapaných cest a větších výzev
    > věří v sílu skautingu, i když sám/sama nemusí být skaut (zkušenost s vedení oddílu je výhodou)
    > má zkušenost s koordinací projektů (včetně externí komunikace)
    > má odborné zázemí (přírodověda, environmentalistika) nebo má alespoň znalost oblasti ekologických organizací, praktická zkušenost s péčí o přírodu je výhodou
    > je týmový hráč a zároveň ho láká svobodné pracovní prostředí
    > chce do práce dát kus sebe a baví ho věci posouvat vpřed
    CAMKA
    CAMKA --- ---
    DNF: wut?
    tady je to vlákno kdyžtak přeložené:
    https://mobile.twitter.com/faktaoklimatu/status/1457712086793007111

    "...i když v cyklu kyslíku mají stromy důležitou balanční úlohu, stromy a lesy čistým zdrojem kyslíku nejsou (protože jejich rozklad spotřebuje zhruba stejné množství kyslíku, jaké za život vyprodukují). Navíc hrozbou pro tuto planetu není nedostatek kyslíku...

    Zatřetí pak oba weby prodávají sázení stromů jako způsob, kompenzace emisí skleníkových plynů. V mém oboru je tohle velice diskutované téma: do jaké míry skutečně jde nebo nejde o kompenzace. Na Twitter k tomu nemám dost místa, proto jen shrnutí hlavních problematických bodů:

    1. Každá velká změna ve využívání krajiny je už sama o sobě velkým zdrojem emisí. Proto nejlepší způsob, jak přemýšlet o lesích pohlcujících nový uhlík, je dívat se na to jako na kompenzaci emisí spojených s již proběhlým odlesněním.

    2. Další fakt: na naší planetě zkrátka není dostatek místa pro ekosystémy, které by pohltily více než jen malou část emisí z fosilních paliv.

    3. Strom, které vysadíme dnes, pohltí uhlík někdy v budoucnu. Naopak naše současné emise oteplují planetu již dnes."...
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Přátelé, nenapadá vás nějaká vhodná organizace, s níž by se dalo spolupracovat v odporu proti vybetonování vršku Hradiště? Pokud si to vybavuji správně, tak ekologické spolky měly právo vstupovat do územních a stavebních řízení? Máme podklady, nadšení, sesbíráme nějaký rozpočet na (levného) právníka, ale jsme akademici a neumíme v tom chodit... Psát náhodně vygoogleným spolkům mi ale přijde jako takové ne úplně nejlepší řešení...

    Alexandra Zimt: Betonová Závist - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alexandra-zimt-betonova-zavist
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Řešením je nabídnout ptákům náhradní pohoštění ve vyčleněné lokalitě. V kibucu Mišmar Hašaron poblíž pobřeží pro ně zřídili rybník a do něj nasadili 2,5 tuny méně jakostních ryb. Pelikáni jsou vítaní, mohou se tam posilnit a pokračovat ve své nebezpečné pouti. „Cílem toho programu je minimalizovat střet lidí s pelikány,“ vysvětlil Ofir Bruckenstein z izraelského úřadu ochrany přírody a parků.

    Desetitisíce pelikánů na cestě do Afriky ohrožují chovné ryby. Izrael našel řešení | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/pelikan-ryby-izrael-afrika_2111090743_ako
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam