• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUDWIG_Funkcionální programování (Haskell, LISP, XQuery, OCaml, F#, Scala, ...) - praxe, teorie a uplatnění

    Clojure's core typed vs Haskell

    8 hlasy od 8 respondentů
      A monad is just a monoid in the category of endofunctors, what's the problem? http://vimeo.com/38223410



      All programming languages evolve towards Lisp.

      Haskell is faster than C++, more concise than Perl, more regular than Python, more flexible than Ruby, more typeful than C#, more robust than Java, and has absolutely nothing in common with PHP. — Autrijus Tang

      There may, indeed, be other applications of the [lambda calculus] than its use as a logic. — Alonzo Church, 1932
      rozbalit záhlaví
      ALMAD
      ALMAD --- ---
      FRAKTALEK: Porad jsou pro firmu jiny moznosti jak te tam dostat, ale jsou vyrazne drazsi nez H1B (ktery taky neni uplne zdarma, pro tu firmu), takze pokud nedas O1 (nebo jak se menuje to akademicky), tak pry bohuzel celkem smolik.

      Kamarad takhle dojel :-]
      FRAKTALEK
      FRAKTALEK --- ---
      ALMAD: zda se, ze mas pravdu: http://it.slashdot.org/story/12/06/12/0149237/2013-h-1b-visa-supply-nearly-exhausted ... i na wikipedii to zminujou. Hmm, to je neprijemny
      ALMAD
      ALMAD --- ---
      FRAKTALEK: AFAICT je ted problem s H1B az do podzima 2013, neoficielne je stop stav.
      LUDWIG_
      LUDWIG_ --- ---
      FRAKTALEK: tak porad min drsny, nez co jsem cetl v diskuzich, kdyz se nekdo u nich hlasil na quantitative research - to je vetsina rozhovoru plna brainteasers typu odvodit co nejpresneji odmocninu nakyho 4-cifernyho cisla, kombinatorika a pravdepodobnost z hlavy, kolik tun vody je v atlantskym oceanu atp. :)
      co se scaly a pracovnich prilezitosti tyce, tak ta je mozna nejnadejnejsi:
      http://typesafe.com/
      Scala in the Enterprise | The Scala Programming Language
      http://www.scala-lang.org/node/1658
      FRAKTALEK
      FRAKTALEK --- ---
      LUDWIG_: zajimava zkusenost a ten pohovor zni vazne drsne :) na to si zatim urcite muzu nechat zajit chut. Ja se o funkcionalni programovani zajimam spis jen, ze se mi libi a chci se ho teprve poradne doucit. Ted mam v planu ziskat spis vic praxe ve svem vlastnim oboru a v aktualnich buzz words jako je NoSQL, big data, data science, ... mam ted rozmluvenou pozici v http://sindice.com/ ... a odpovedel mi jeden US bioinfo startup, ze pry se muzu stavit u nich pristi tyden v San Franciscu v kancelari :)) asi nekde nastala chyba v komunikaci. Docela by me zajimalo, jak moc ochotne jsou US firmy a obzvlast startupy sponsorovat H1B viza.

      Jinak ted jsem nahodou narazil na http://fpcomplete.com/ - delaji jen a pouze v Haskellu a zrovna se k nim pridal autor Haskell webframeworku Yesod.

      Taky vim o http://www.cakesolutions.org/ - hlavne Scala, briti, ale jejich hlavni inzenyr je zjevne Cech.
      LUDWIG_
      LUDWIG_ --- ---
      FRAKTALEK: jeste me napadl xensource - toolkit kolem xenu udajne pisou v haskellu.
      nijak zavratnou ale jo - hlasil jsem se k nim minuly rok; nejdriv chteli poslat nejakou ukazku meho kodu nejlepe funkcionalniho, pak jsem mel telefonni pohovor s jednim inzenyrem - na zacatku se me ptal, co bych chtel u nich delat (jestli vic software development nebo system administration) a v jaky z jejich pobocek, a pak sel rovnou k veci, co si pamatuji: jaky jsou hlavni rozdily mezi haskellem a ocamlem, ktery pouzivaji (vyjmenoval jsem asi 6 veci, ale hlavne chtel slyset lazy evaluation), proc je lazy evaluation spatna vec (coz me trochu zaskocilo - programoval jsem v haskellu spis pro radost a lazy evaluation mi prislo genialni), co jsou higher order functions a jak jsou ty zakladni definovany, proc foldovat zleva je lepsi nez zprava (taky me to zaskocilo - pac v haskellu se doporucuje foldr ci foldl', nikdy foldl... holt ocaml je jiny svet) a par dalsich veci a na zaver jeste asi dve algoritmicke ulohy (pamatuji si, ze jedna byla o implementaci generatoru nahodnych cisel s urcitou pravdepodobnostni distribuci).
      byl to docela gril (zas ale na internetu je vsude v diskuzich, ze jsou znamy pro grilovani lidi u pohovoru) a i kdyz to nebylo tak tezky, nemel jsem z myho pohovoru dvakrat dobry pocit... pak se ale za nekolik dnu ozvali, ze jdu do dalsiho kola a chteli by se mnou domluvit dalsi pohovor - v tu dobu jsem ale dostal a prijal nabidku od jiny firmy, takze tady moje osobni zkusenost konci :)
      FRAKTALEK
      FRAKTALEK --- ---
      LUDWIG_: dik. Jane street mam uz nakou dobu v zalozkach, ale zatim se jim nechystam napsat. Mas s nima nejakou osobni zkusenost?

      Galois taky vypada zajimave
      FRAKTALEK
      FRAKTALEK --- ---
      LITTLELI: ja se momentalne rozhlizim po praci, kde bych to pouzivat mohl :)
      LITTLELI
      LITTLELI --- ---
      FRAKTALEK: používáš to v práci? my to máme zakázaný ;)
      FRAKTALEK
      FRAKTALEK --- ---
      LUDWIG_: hlavne ted uz tyhle predsudky stejne pomalu padaji spolu s tim jak roste povedomi a pouzivani jazyku jako je Erlang, Scala nebo Clojure
      LUDWIG_
      LUDWIG_ --- ---
      BROUKOID: kolik z tech "normalnich programatoru, co to vidi jinak," ma nejakou zkusenost s funkcionalnim programovanim? co znam lidi, kteri to povazuji za "akademickou silenost" bez jakekoliv sance v "realnem svete", tak budto nemaji zadnou nebo minimalni zkusenost, nechteji tomu venovat cas a divaji se na to pres prsty.
      proste mi prijde, ze kolem funkcionalniho programovani vzniknul tenhle mytus, ze to je neprakticka akademicka silenost, kterymu zatim dost lidi veri a maji strach / presudky (ze by to byla ztrata casu) se jej naucit... za coz si muze komunita kolem fp do jiste miry sama svym elitismem (spousta matematickych buzzwords atd.)
      SLUPKA
      SLUPKA --- ---
      LITTLELI: třeba to, že když vidíš nějaký problém, tak tě hned napadá na co by to šlo rozdělit, jaké mají ty části společné znaky apod.

      třeba mne strašně ve škole překvapilo, kolik lidí má problémy s rekurzí... a lidé co měli problém s haskellem či prologem, tak pak bylo vidět, jak mají problém napříč celým spektrem, jenom mají třeba tu svou Javu naučenou a běžné problémy jsou schopni řešit...
      LITTLELI
      LITTLELI --- ---
      co to hergot znamená "programátorsky myslet"? to je nějaký nová kategorie? :)
      SLUPKA
      SLUPKA --- ---
      BROUKOID: tak ono to dost souvisí s úrovní programátorů v praxi... pokud je člověk inteligentní a je schopen programátorsky myslet, tak nemá problém s funkcionálním programováním... takových je ale minimum...
      BROUKOID
      BROUKOID --- ---
      BROUKOID: jenom jeste doplnek k ankete:
      Anketa mi prijde asi stejne relevantni jako anketa "Mate radi pejsky?" v klubu milovniku psu :)
      BROUKOID
      BROUKOID --- ---
      LUDWIG_: no anketa je to sice hezka, ale myslim ze odpovedi od lidi z tohoto klubu nebudou predstavovat zrovna reprezentativni vzorek programatoru :)
      Muj prispevek byl mozna lehce nekonkretni: ja totiz osobne funkcionalni programovani povazuji za intuitivni (a mam tendenci psat funkcionalne i v jave, c, apod.), ALE - jsem presvedcen, ze vetsina "normalnich" programatoru to vidi jinak a funkcionalni programovani je pro ne "akademicka silenost" bez jakekoliv sance v "realnem svete".
      A je jedno jestli je to vychovou (muj nazor), nebo tim, ze "funkcionalne" naladeni programatori maji nejakou mentalni abnormalitu :)
      LUDWIG_
      LUDWIG_ --- ---
      Pro objektivnější pohled na tu otázku "intuitivnosti" jsem nahodil anketu do záhlaví.

      Ještě jedno oznámení pro začátečníky: 18. září začíná na Coursera tenhle předmět: https://www.coursera.org/course/progfun (přednáší Martin Odersky AKA otec Scaly :))
      ALMAD
      ALMAD --- ---
      No, ad Sun/Oracle a Fortress, ma nekdo insider info co se chysta dal?

      Oracle lowers the flag on Fortress language project • The Register
      http://www.theregister.co.uk/2012/07/23/oracle_fortress_project_halted/
      LUDWIG_
      LUDWIG_ --- ---
      BROUKOID: tak treba microsoft skryte propasovava funkcionalni programovani do visual studia - f#, ruzny featury a knihovny pro c#, linq... vsak simon peyton jones, jeden z otcu haskellu, pracuje v microsoft research :) map-reduce framework je zas klasicka vec od googlu... takze jako optimistovi mi to prijde jen otazka casu.

      co se intuitivnosti tyce, tak princip toho prikladu v prednasce mi prisel docela intuitivni (coz bude ale tim, ze je to trochu klasicky problem - respektive jsem neco obdobneho resil nekolikrat), jediny, co bylo trochu matouci, byla takova ta terminologie, co si kolem toho vymyslel na ty stadia deleni problemu apod. obecne mi prijde deklarativni pristup intuitivni (kdyz uz tak zacne clovek automaticky premyslet) - jediny pripady, kdy se mi to nezda tolik intuitivni, byvaji, kdyz je to naky tradicni linearni algoritmus prepsany do (pseudo-)funkcionalni podoby (treba u quicksortu) nebo pro nejaky silne neparalelni problem, pro ktery clovek musi vymyslet nakou hodne zamotanou rekurzi (nebo zahodit deklarativni pristup a napsat to imperativne, treba pomoci do-monady :)), aby dodrzel poradi
      BROUKOID
      BROUKOID --- ---
      LUDWIG_: ano, ale to by za tim musela stat firma podobne velikosti jako tehdy sun :)

      ..navic sem stale presvedceny, ze "map-reduce-able" reseni obcas neni "intuitivni" celkem brutalne, jako treba priklad s rozdelenim retezce na slova v te prednasce..
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam