• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    rozbalit záhlaví
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    starší ale zajímavé
    Včelstva krmená medem spotřebují o třetinu méně zásob a jsou... | Dvojka
    https://dvojka.rozhlas.cz/vcelstva-krmena-medem-spotrebuji-o-tretinu-mene-zasob-a-jsou-mnohem-vitalnejsi-7482074
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    KOTILION:

    1) Jestli to chýpu dobře, tak půdorys je stejný, ale hloubka je jiná (větší o 6 cm). V tom případě bych prostě dal ten starý nástavek dolů a nahoru přidal ten hlubší a převěsil do něj dva rámky plodu, tím se včely natáhnou do toho nového hlubšího a postupně jej osídlí. Časem by mělo jít ten spodní vyřadit - můžeš si pomoct mateří mřížkou. Ale včelařím na 2/3 Langstrotech, takže s velkými bednami nemám zkušenost.

    2) Tohle bych řešil jen tou rotací, jak píšeš. Udělal bych to ale až bude tepleji. Sám si ale nejsem jistý, co to přesně znamená - viz můj dotaz:)
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    Zbylo mi ze zimy dost zásob a tak plánuju včely nazebrovat, ale dělal jsem to jen jednou a ještě v Praze, kde je teplo (tam jsem to udělal už koncem března). Kdo zebrujete, při jaké průměrné denní teplotě? Jak je teď teplo, tak si říkám, že bych už do toho šel, aspoň u těch silnějších rodin. (Jsem v 550mnm / Vysočina.)
    KOTILION
    KOTILION --- ---
    Zdravim, aktualne prechazim z miry 39x24 na 39x30+39x17 a chtel bych se vas zeptat, jak byste postupovali s rozsirovanim ted na jare:

    1)Mam tri vcelstva, ktera prezimovala na 2x39x24, aktualne jsou zuzena na 2x7 ramku.
    Potreboval bych je postupne presidlit na 39x30, ale nevim, jak je o tok velky prostor rozsirit, abych jim neuskodil. Napada me nekolik reseni, ale nejdriv bych zkusil, co napdne vas.

    2)mam jedno vcelstvo, ktere sidli na 39x30, ale nema ramky vystavene az po spodni loucku a navic jsou ve velke mire zanesene pylem. Horni nastavek je 39x17 Kde maji aktualne plod a trochu zasob. Premyslim, ze bych tyto dva nastavky prohodil. Sice bych tim roztrhl plodiste(cast plodu je i na te 39x30 nahore), ale zacaly by plodovat ve velkym nastavku a nejspis by ho dostavely i po spodni loucku. Co myslite?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    přeposílám:

    Milé kolegyně, milí kolegové

    Projekt Se včelaři o včelách, Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 a Spolek Hájovna Vás zvou na přednášku

    ZKUŠENOSTI EVROPSKÝCH VČELAŘŮ VARROARESISTENZ

    Místo konání: Goethe Institut (Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1- Nové Město

    Datum a čas: 13.3. 2024 v 18:00

    Vstupné: při on-line registraci 100,-Kč; bez předchozí registrace 150,-Kč.

    Odkaz na registraci – https://forms.gle/GV27Mj3i5ZP1Mx1j7

    Přednášející: Tomáš Moravec
    O lektorovi:

    Samostatně včelaří přes 15 let v nástavkových úlech v Podještědí (v okolí Českého Dubu). Postupně prošel od tenkostěnných úlů na rámkové míře 39*24 cm ke kombinovanému včelaření s vysokým plodištěm a nízkými medníky. S částí včelstev kočuje.

    Vystudoval SOU Včelařské v Nasavrkách, Saskou včelařskou školu v Drážďanech a absolvoval několik stáží a studijních cest/pobytů na velkých včelařských farmách v Čechách i zahraničí.

    O přednášce:

    V lednu (Drážďany) a únoru (Budyšín) 2024 proběhly v Sasku 2 zajímavá včelařská setkání. Konference v rámci projektu Varroresistenz 2033 byla setkáním šlechtitelů a výzkumníků hledajícím "evropskou" včelu na odolnou proti Varroáze. Prezentovány byly cesty šlechtění k varroaresistenci i varroatoleranci. Přednášející seznámili přítomné s jejich postupy, prostředky a výsledky. Představitelé obou směrů hledali cesty možné spolupráce a kooperace.

    Včelařský konvent Budyšíně připomněl historii Adama Schiracha (1724–1773) jeho včelařské poznatky. Další přednášky byly mj. věnovány Inteligenci včel, Sršni asijské, Produkci mateří kašičky a Ekologii opylování a konkurenci opylovačů.
    KUATO
    KUATO --- ---
    ZAHRADKAR: já jsem na Opavsku, cca 300m.n.m.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    KUATO:
    KOOTCHA: jj, vlastně jsem zapomněl říct důležitý údaj: jsem v 550 mnm, Žďárské vrchy, je tu teď nejvýš přes den tak 10C, spíš méně, v noci ještě někdy mrzne. To současné stanoviště je u potoka v takové mrazové dolince.

    KUATO: ty je máš kde? Asi někde níž, ne?

    Každopádně díky moc za názory/rady!
    KUATO
    KUATO --- ---
    Není žádné musíš nesmíš.. buď to risknes nebo se s tím budeš srat a budeš to mít na jistotu. U nás to lítá a nosí pyl, tak bych nešel do rizika přijít teď o létavky.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    ZAHRADKAR: ja bych se toho nebal. Vzdyt jeste skoro nelitaly.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    KUATO: to boužel, tak daleko už jsou lesy krakonošovy:) ale mezi současným a tím lesním stanovištěm, kam je chci dát, si myslím, že opravdu nelétají, protože je to do kopce a přes louku, kde fakt hodně fouká (Vysočina). Takže si říkám, že když je přemístím, tak stejně nebudou zalítané zpět ... ale nevím, no.

    Ty tři dny u lesa, jak navrhuješ, bys je věznil, nebo proč tři dny?
    KUATO
    KUATO --- ---
    ZAHRADKAR: tři dny někde u lesa nemožno?
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    KUATO: to boužel nejde, nemám je kam tak daleko dát
    KUATO
    KUATO --- ---
    ZAHRADKAR: inu, s mezizastavkou o nekolik km dal pozdě neni..
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    Potřeboval bych přesunout několik včelstev na druhé asi 500m vzdálené stanoviště. Myslíte, že ještě není pozdě?
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    SCHIFFI: premyslim, ze bych tam sel, a vedet, ze tam potkam nekoho znameho by bylo dalsi + se tam fakt dokopat:)
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    CHESUS: v plánu to je (aspoň na část), ale nevím, jak mi to vyjde v práci... uvidíme se tam nebo sháníš někoho, kdo ti podá report? :)
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    SCHIFFI: jdes na ten seminar?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    MAJA: co zasít odpovím později, ted nestíhám

    jen posílám pozvánku na veřejný seminář v Pze o moru

    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    LUCIEN: Na to potřebují přístup k vodě a příští týden se má zase ochladit, takže že by si nanosily vodu nehrozí.
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    ZAHRADKAR: chápu, střední čechy jsou podstatně mírnější a ideální na včelaření, dá se tu s tím víc riskovat a laborovat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam