• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANGEL333node.js - Evented I/O for V8 JavaScript
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    QUIP: neni to spis problem toho daemonu? inac produkcni kod bych pres npm start nepoustel a tim by odpadl problem co se stalo v npm. v nodejs se IMHO mezi 16.15.1 a 16.16.0 nic co by melo na tohle dopad nestalo. (https://github.com/nodejs/node/blob/main/doc/changelogs/CHANGELOG_V16.md#16.16.0)
    QUIP
    QUIP --- ---
    Mam takovy problem se spoustenim / ukoncovanim node aplikace.
    Vec, ktera nekolik let fungovala prestala fungovat po nedavne aktualizaci node a npm.
    Aplikace se na FreeBSD serveru spousti rc skriptem, ktery obsahuje tuhle klicovou cast (shell script)
    procname="/usr/local/bin/node"
    command="/usr/sbin/daemon"
    command_args="-f -p ${pidfile} ${nodesvc_npmenv} npm start ${node_flags}"

    Spusteni "funguje" porad, ale uz to pres rc skript nejde ukoncit, nebo restartovat. Problem je v tom, ze do pidfile se zapise PID prikazu, ktery teprve forkne child proces te node aplikace, takze v pidfile je pak PID procesu, ktery uz neexistuje, respektive kratce po spusteni aplikace je prikazem ps videt jako <defunct> a pak tenhle zombie proces zmizi.

    |-+= 03119 www daemon: env[3120] (daemon)
    | \--- 03120 www <defunct>
    |--- 03121 www node -r dotenv/config dist/index.js test_graphql

    V pidfile je PID 3120

    Jelikoz nikde nebezi funkcni verze, tak nevim, jak by mel ten strom procesu vypadat spravne. Jestli to puvodne bylo takhle

    |-+= 03119 www daemon: env[3120] (daemon)
    | \--- 03120 www node -r dotenv/config dist/index.js test_graphql
    Nebo na te pozici toho nynejsiho <defunct> byl nejaky jiny node proces, ktery teprve spoustel node -r dotenv/config dist/index.js test_graphql.

    Ten command daemon je tam kvuli presmerovani stdin + stdout + stderr (obdoba toho, kdyby se pouzilo "npm start &", ale umi to jeste par dalsich veci)

    Uz jednou se v node.js / npm neco zmenilo, ze se v rc skriptu musel zmenit procname="/usr/local/bin/npm" na procname="/usr/local/bin/node", protoze ten proces ve vypisu ps se uz nejmenoval npm, ale node a identifikace procesu pro stop / restart se neprovadi jen matchnutim PID z pidfile, ale zaroven porovnanim jmena prikazu (musi sedet interpretr), aby nekdo nepodvrhnul v jine sluzbe PID nejakeho systemoveho procesu)

    A ted tedy ke konkretnimu dotazu - sledujete nekdo vyvoj node.js a npm tak peclive, ze byste me dokazali nasmerovat, kde a kdy doslo k nejake zmene, ktera ovlivnuje tohle chovani?
    Da se nejak vynutit zpatky to puvodni chovani, kde tam zustal i ten proces, ktery je primym potomkem "daemon" a jehoz PID se zapise do pidfile?

    Resim to z pohledu sysadmina, tedy pouze se staram o to, aby aplikace / sluzby bezely, nejsem koder te aplikace, takze stourat do toho, ze by se poustela jinak je trochu slozitejsi (to nemuzu udelat ja, to musi udelat nekdo jiny).

    Jelikoz to pravdepodobne prestalo spravne fungovat po upgrade, ktery probehl v prosinci, mam k tomu jeste info o zmenach verze node a npm:
    node16 upgraded: 16.15.1 -> 16.16.0
    npm upgraded: 8.5.2 -> 8.19.1

    Takze nekde mezi verzi npm 8.5.2 -> 8.19.1 a nebo mezi node verzi 16.15.1 -> 16.16.0 se zmenilo neco, co minimalne od roku 2018 fungovalo.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    OK, díky všem...
    SUK
    SUK --- ---
    KOC256: Jak pisou dva predrecnici, docker, pm2 nebo systemd a ja nad to cely hodim apache/nginx jakozto reverzni proxy (mimojine kvuli SSL a letsencrypt).

    A jelikoz byva nazor, ze vec v node by nemela sledovat jinou vec v node, tak asi ten systemd (pokud nepouzivas dockre)
    FEDY
    FEDY --- ---
    KOC256: v linuxu pomoci systemd - kdyz daemon spadne, znovu jej umi nahodit s urcenym delay
    B3DA
    B3DA --- ---
    KOC256: docker / pm2
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Předesílám, že problematice vůbec nerozumím a moc ani nevím jak hledat, abych nedostal až moc lowlevel info... Chtěl bych to spíše tak nějak polouživatelsky...

    když mám v Node.js vytvořenou aplikaci "server.js" (var app = express();), tak ji spustím jako takto:
    cd /var/www/node/
    /usr/bin/npm start &
    To jsem někde okoukal v tutoriálu...

    Ale to mi přijde takové humpolácké. Jsem zvyklý na to jak to funguje na PHP hostinzích, kde neřeším žádné spouštění atd. Mám prostě přidělený nějaký prostor, kde když nahraju PHP soubory, tak se umí interpretovat.

    Chápu, že ten express je asi na úrovni Apache (ala PHP) ale i ten běhá jako služba, která si sama řeší svoje udržování při životě atd.
    V Node.js aplikaci se mi občas něco zasekne a pak to visí až do restartu, který cronem vynucuji 2x denně.

    Nevím zda je zřejmé na co se ptám, ale pokud jo, tak budu vděčný za odpověď či nasměrování...
    OODOOW
    OODOOW --- ---
    KOC256: z téhle https://m.facebook.com/pg/bambubarbirmingham/events/ stránky. Potřebuju stáhnout ten obrázek, je to nějaký CSS escapování. No, zatím jsem prostě dal replace a budu doufat, že se tam žádnej další znaky neobjeví, ale klidnější bych byl s nějakou knihovnou.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    OODOOW:
    odkud je ten vrchní string?
    protože "=" se v url escapuje jako "%3D" ale ty tam máš "\3d ".

    To si leda pro těch pár znaků napsat...
    OODOOW
    OODOOW --- ---
    Zdravím, věděl by někdo o knihovně, co by dovedla převést tohle:

    https\3a //scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/fr/cp0/e15/q65/59692487_2178790175575066_6541625750364094464_n.jpg?_nc_cat\3d 111\26 ccb\3d 1-5\26 _nc_sid\3d ed5ff1\26 efg\3d eyJpIjoidCJ9\26 _nc_ohc\3d 1Ibooh7jC0sAX-zLQP0\26 _nc_ht\3d scontent-prg1-1.xx\26 oh\3d fb748bd94267f69cf842739b80adfd03\26 oe\3d 61CBA604


    na tohle:
    https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/fr/cp0/e15/q65/59692487_2178790175575066_6541625750364094464_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-5&_nc_sid=ed5ff1&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=1Ibooh7jC0sAX-zLQP0&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=fb748bd94267f69cf842739b80adfd03&oe=61CBA604


    Nějak nemůžu najít nic, co by dokázalo unescapovat ty znaky.
    GDY
    GDY --- ---
    FEDY: a máš pro používání tříd nějaký reálný opodstatnění, nebo se ti prostě jen líbí, jak se zapisují? :) Classy v JS totiž nejsou nic jinýho než "hezky" zapsaný funkce, V8 si to beztak interně převede na prototypy a pak je tedy vhodný si "našprtat" jak to s těma prototypama je. Osobně jsem od tříd úplně upustil, protože to kód imo akorát zbytečně komplikuje. OOP návrhový vzory se daj při troše snahy dělat i funkcionálně. Třídy montujou dohromady vrstvu datovou a vykonávající. S funkcionálním přístupem tohle odpadá - zbyde prostě jen čistě datový objekt a něco, co ho modifikuje, nic dalšího přeci není potřeba.
    FEDY
    FEDY --- ---
    SUK: arrow function je to co potrebuju ! :-) doposud jsem myslel, ze je to jen zkraceni syntaxe. closures uz jsem snad i nejednou cetl a nejak jsem to nepochopil - budu muset zkusit znovu :-D diky za rady a tipy ke studiu !!
    to celkem i vyresilo muj predchozi problem s "knihovnou" funkci. nevim jestli jde class xxx extends yyy take s funkcema, ale kdyz jsem si to prepsal na tridy a pouzil extends, splnilo to co jsem potreboval :-)
    SUK
    SUK --- ---
    FEDY: tady je toho vic. Doporucuju precist, jak funguje prototypovy a jak "standardni" OOP. Dale doporucuji ke studiu closures, ktere vysvetli ono "self" a pak na zaver to, co realne potrebujes, tedy arrow functions, ktere "zachovavaji" this u callbacku, tedy on("msg", (data) => { this.doSomethingWith(data); }); bude fungovat. Jo a vlastne jeste by se mohlo hodit bind v pripade, ze budes touzit pouzit neco jako on("msg", this.processMessage)
    FEDY
    FEDY --- ---
    ahoj,

    mel bych prosim jeste jednu - rad bych zacal definovat tridy jako class namisto function , ale nejak plavu ve scopech (jestli to nazyvam spravne). jak pristupovat k vlastnostem tridy z napr. on eventu ?

    ...zde je pri zprave od workeru vzdy this.file undefined (var self = this v constructoru, tak jako ve funkci nejde)
    class Service {
    
        constructor(file) {
            this.file = file;
            this.worker = null;
            console.log('new Service ('+file+') created');
        }
        start() {
            this.worker = ChildP.fork(this.file);
            this.worker.on('message', function(data) {
                console.log('received message from Service ('+this.file+')');
            })
        }
    }
    var service = new Service('worker');
    service.start();
    


    ovsem kdyz to napisu nasledovne, tak to funguje ....

    function Service(file) {
    
        this.file = file;
        this.worker = null;
        var self = this;
        console.log('new Service ('+file+') created');
    
        this.start = function() {
            this.worker = ChildP.fork(this.file);
            this.worker.on('message', function(data) {
                console.log('received message from Service ('+self.file+')');
            })
        }
    }
    var service = new Service('worker');
    service.start();
    
    FEDY
    FEDY --- ---
    SUK: asi jsem to spatne nazval. jsou to funkce ciste pro tu moji appku. mam core proces a u nej nekolik child procesu (workeru). ty childy maji shodne funkce za ucelem komunikace skrz core proces mezi sebou. a kdyz tu komunikacni funkci upravim, nechci ji udrzovat ve vsech childech.
    SUK
    SUK --- ---
    FEDY: knihovna s funkcema, ktera hybe vecma "nad" mi nezni zrovna jako knihovna s funkcema ale neco pomerne tesne navazany na zbytek appky. Knihovna s funkcema je neco, co presunes do jinyho projektu a dal to funguje - prave proto, ze to nepotrebuje hybat nicim jinym. Nevim ovsem, co presne zamyslis. Kazdopadne, mas nasledujici moznosti:

    1. predavat funkcim objekt a ten modifikovat
    2. pouzivat za timto ucelem callbacky
    3. IOC
    FEDY
    FEDY --- ---
    ahoj vsem,

    rad bych mel knihovnu s funkcema , kterou bych chtel pouzit ve vicero scriptech (child procesech). coz bych mohl pomoci modulu, ovsem potrebuju z modulu pristupovat k promennym a funkcim zpet nahoru z "parent" scriptu. jde to pomoci global, ale to se mi nejak nelibi. dokaze mi nekdo poradit ? (neni nutne to delat pomoci modulu a require, pokud je jina moznost)

    parent.js
    require("./module.js")();
    const promenna = "parent";
    
    test();      // test

    module.js
    module.exports = function() {
    
      this.test = function() {
        console.log('test'); 
      }
    
      console.log(promenna);     // undefined
    
    }

    Jak to udelat ?
    KOC256
    KOC256 --- ---
    AREX:
    ukládám si, zkusím díky...
    AREX
    AREX --- ---
    KOC256: Doporučuju spíš nez low-level http modul, tak vzít třeba superagent nebo axios, to ti minimálně usnadní práci s tím. A na postupne prochazeni asynchronniho pole mam takovou vlastni utilitu.

    export function asyncEach(
      input,
      mapper,
    ) {
      return input.reduce(async (promise, value) => {
        await promise
        await mapper(value).catch(err => {
          console.error(err)
        })
      }, Promise.resolve())
    }
    


    Použiješ jednoduše...

    asyncEach(urls.values, async url => {
      const response_data = await axios.get(url);
      parser.parseString(response_data)
      // etc...
    })
    
    KOC256
    KOC256 --- ---
    YORK:
    no me jde o to postupne zpracovani, coz by mi aktualne prislo nejjednodussi... Tim ze mi zbytek uz seriove funguje...

    Zbytek problemu by se pak ani nemusel resit (mixovani obsahu mezi requesty třeba...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam