• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RUTHAN: vzdyt to je v poradku, ze rozhodujou kravataci a jinak kreativni lidi, ktery se rozhodnou vyuzivat platforem (dnes oblibene startupy). bezna evoluce, i ten internet si ji prosel. google ma peknou historii a bitcoin ma technologicky taky dobre naslaplo...

    a zeptam se blbe, tablety s androidem ti nevoni?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Dobre, ale resime tu ted hlavne desktopy, ze android vyhral tu snad nikdo nepochybuje.

    Ale kdyz jsme u toho, vam neprijde jako fail, ze se tak dlouho ceka na slusnej arm linux pro tablety, uz x let ctu, ze ubuntu touch konecne umi tohle a tohle, ale porad to jeste neni velku.

    Jinak ano, mezi vyvojari je urcite zastoupeno vice uzivatelu linuxu nez mezi beznymi uzivateli, ale uz je druha vec, jestli jsou vyvojari ti, kteri rozhoduji pro jaky platformy se bude soft psat. Casto to rozhoduje nejaky businessak nad nimi a ten se dival na kolac zastoupeni na trhu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    RUTHAN: to chces mozna ty :) nezanasej do diskuzi sve osobni potreby jako obecne potreby power-usera...
    Pres 12 let mam jako primarni OS Debian, na desktopu dlouhobe funguju na sidovi bez zasadnejsich problemu (nic stylem, ze bych puldne opravoval pocitac). A to obcas z ruznych duvodu mam nektere baliky i z experimental vetve; na nektere aplikace rozumne externi repozitare. Vse co potrebuju tam dostanu pres apt-get. Meles nesmysly ;-) Nejsem developer, povazuji se za admina, ale par drobnych patchu i v kernelu mam - a vazne jsem na to nejaky PSpad++ nepotreboval (a ne, nejsem sebemrskac, co bezne pouziva vi - kdyz nemusi...). Doufam, ze to je pro tebe dostatecne "power" :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RUTHAN: vyvojari linuxu maji pekny podil na trhu, nezapomen ze linux je v kazdym telefonu s androidem, v televizich, fotacich, acespointen, fakt vsude okolo...

    jina vec je uzivatelska podpora a to co potrebuje uzivatel, je jasny, ze operacni system vzdycky volis podle potreby. navic se dneska rozlisuje cilovej sektor, tablety a telefony a interaktivni televize...

    navic je potreba rozlisit domaci uzivani a pak to firemni/korporatni. co se tyce windowsu v domene, bezny uzivatele orezes domenovejma policies a vetsina bezne pouzivaneho softu je vyladena stabilni (office, fotosousty, nera, total komandery), na postu mas antiviry, antispemy a vetsina provozu jde skrz proxy brany, takze http/ftp/pop3/smtp provoz je hlidanej za behu, tak rikajic zejo :P

    v tomhle prostredi jsou windowsy uplne v pohode.

    jina kategorie jsou domaci bastlici a instalatori vseho moznyho stazenyho z netu, zvlaste pokud je u toho napsano warez, appz, gamez, crazkz atd... zejo :P


    ja uz jedu pres deset let gentoo, windows mam virtualizovany vmware, mame licence ve firme jak na servery, tak na workstastions.. wine vyjmecne.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    DANYSEK: Jenze, vedet co delas, znamena investovat cas do uceni OS, coz je polozka, ktera se i poweruser rad vyhne a radeji by te cas investoval do pouziva ciloveho SW, ktery na nem bezi.

    Jinak ja s tim co pise souhlasim, to te miry, ze podle me je problem v tom, ze uzivatel je zvyklej na urcity komfort a tim padem, chce mit svuj Skype, chce mit svuj Steam, chce hrat hry z cely svy knihovny - takze musi blbnout s Wine, PlayOnLinux.. chce pekny efekty ala Compiz.
    Poweruser toho chce jeste vic - TotalCommander, Visual Studio comfort, Photoshop.. moznost vynutit si primarni monitor pro otvirani oken - jednim checkboxem, peknej grafickej textovej editor ala Notepad++,Pspad zdarma a tak.
    Nerikam, ze jsem si tedka vzpomnel na ty nejlepsi a neprezentativnejsi priklady a taky neprikam, ze je to problem vyvojaru Linuxu, ale zase pokud by dokazali ziskat vetsi podil na trhu, tak by byl i vetsi duvod pro vyvojare tretich stran na to Linux neco portovat.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    RUTHAN: pouzivam oboji a plne se ztotoznuji s tim, co pise PISKVOR. Problemy jsou srovnatelne, nespravnym pouzivanim obojiho se snadno dostanes do mezni situace, pokud skutecne vis co delas, tak nemas problem nikde.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SATAI: Jenze, ma fakt smysl, resit ze ten vyvojar v ramci herni branze neni nic moc? A pak si nad nim ritaualne umit ruce?
    Ja mam pocit, ze tohle elitarstvi neni dobrej napad, ikdyby to byl podprumernej vyvojar, tak porad je to uzivatel, ktery chtel pro danou platformu neco vytvorit a na ostatni platformy to dokaze, vcetne konzoli.. a dana platforma ho necim odradila a to by se podle me melo resit..
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    DANYSEK: Nerikam, ze s Woknama clovek nemuze narazit na problem, ale tech failu je min. Kdyz odectu malware a viry, tak bych rek, ze ten system vydrzi drsnejsi zachazeni a vetsina veci se tam resi jednoduseji z pohledu pokracilejsiho uzivatele.

    CHOROBA: Narozdil o tebe, neklesam k trapnym urazkam. Myslim, ze clovek jako ja je tu potreba jako sul, protoze to neni linuxovy admin, ktery se snazi delat realitu vice slunickovou nez je..

    Tohle je mimochodem vec, proc se na linuxare tak nadava, jste moc ujaty, moc to zerete, jak nejaky nabozenstvi. Kdybych tu chtel resit nejaky flamewary, tak jsem minimalne pisu vic a hadam se vic obecne.. spis se snazim zjistovat informace.
    Ano ted jsem pridal jeden rekneme kontraverzni prispevek, protoze mi prisel vtipnej a trejnej, pokud uz neustojite tohle, tak jste na tom s nervama spatne.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    lego wolf náhodou vypadá legračně, třeba jak realisticky (na lego figurku) drží sampopal bokem
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATAI: Já kdysi dostal ten simulátor metra; jako hrát se to dá, ale je to tak na úrovni původního Quake Enginu.
    SATAI
    SATAI --- ---
    GILHAD: To asi nikdo. To asi nikdo.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SATAI: o zadne z nich jsem nikdy neslysel ...
    SATAI
    SATAI --- ---
    Z tohohle se uz Linux nevzpamatuje: http://en.wikipedia.org/wiki/C4_Engine#Games_using_C4
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    RUTHAN: Dostali, kdyz jsme zkouseli jakousi cutting-edge featuru v Bumblebee; to vyzadovalo upraveny kusy X-ek, tri ruzny PPAcka, pet cernych svici a obetniho kozla, a nejak se to vysralo. Povsimni si slova "cutting-edge" - na normalne pouzivanym stroji jsem si dosud uplne vystacil s naklikanim "instalovat aktualizace automaticky" a jednou za dva roky tremi kliky na "povysit na aktualni distribuci." Svete div se, vono to funguje. Obdobne mam pracovni stanici s W7, a *nemam* ji zasekanou browser toolbarama, dvaceti aplikacema na zrychleni systemu, ani mi v liste nesedi patnact updateru.

    TL;DR: hejtu typu "nejde mi XYZ, takze ABC suxx0rz" je dvanact do tuctu na libovolnej OS.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RUTHAN: a ted nam vypravej o reintalacich widlich serveru.

    nebo co se nam kurva snazsi sdelit? tvoje prispevky nikdy nejdou se smerem smyslu auditoria, si jenom trapnej kripl, co se snazi vsude zavest flamewar
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    RUTHAN: na windows muze byt i vetsi peklo, ktery zadnym nastrojem typu apt-get/dpkg navic dohromady nedas :)
    Problem knizek (a i mnohych navodu) je casto zastaralost, snaha aplikovat/okopirovat 4-5 roky stary postup muze dnes tvrde narazit... ono si to chce precist predevsim aktualni dokumentaci, kdyz uz se do toho nekdo pousti - ale na to je mnoho lidi linych. Nakonec je to o tom, jak duveryhodne zdroje pouzijes - spatne PPA ti muze system zmrsit stejne jako spatny setup.exe na Windows...
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SATAI: Tak samozrejme, ze tam neco bylo, ale.. nevidim o v tom problem, pokud ten OS, aby byl konkrunce schopnej == nebyl jen ty 3 balicky.. tohle potrebuje, tak je to jeho fail.

    Si pamatuju, treba na Ubuntu knihu pro zacatecniky, kde ti hned v prvnich kapitolach rikaj pridejte si tyhle PPA, medibuntu, ubuntu tweak a tak.
    Ja jsem samozrejme rad, ze se Ubuntu snazi bejt cuting edge, ale pravda, ze tohle problem linuux celkove, on tyhle veci potrebuje aby pro toho powerusera respektive nejak specificky zamerenyho usera byl konkurence schopnej s Win nebo Mac OSem, lidi proste neradi jdou do horsiho. A linux propaganda negativa cast zamlcuje a bagatelizuje.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MRDAC_BEDEN: experimental neni rozhodne vetev pro bezne pouzivani. Pekne to vyjadruje schema:
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    stava se to, ale na Debianu experimental. Kvuli praci musim mit Skype, takze musim mit v systemu 64bit i 32bit a problem nastane, kdyz treba gcc64 vyjde o 8 hodin drive nez 32bit a ja updatuju system zrovna v tomhle "hluchym" miste.
    Na stable Debianu slovo problem neexistuje a testing je o neco stabilnejsi nez vetsina ostatnich distribuci oznacovanych jako stable.
    Dalsi problem muze nastat pri dist-upgrade a taky jsem mel problem, kdyz jsem mi odesel domaci 64bit server a po ruce jsem mel jenom 32bit HW - prepnuti z 64bit na 32bit byl dost velky problem, mozna ze to byl dokonce jediny pripad kdy jsem rezignoval a reinstaloval.

    Pokud se to stane beznemu uzivateli, mel by v 14ti denni lhute odnest pocitac zpet prodejci a rict mu ze je prilis blby na to aby mel PC a koupit si radeji PlayStation
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    SATAI: ono v zasade staci, kdyz ti nekdo pomicha baliky z vice verzi... na druhou stranu - pokud se do toho pousti nekdo, kdo nevi jak z toho, tak by to delat nemel :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam