• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: Posli prosim screen... chtel jsem to vyzkouset, ale mam fluxbox, tak uz mam X manager obsazen.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    i3 - trham si vlasy ze jsem to nepouzival uz drive
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: ;-] Pouzivam to na BBS. Na obrazku to neni videt, ale pouzivam win putty ve full-screen. Ten Linux putty neumi skalovat pisma. Takze ano, je to zverstvo, ale nenasel jsem terminal, ktery by umel skalovat pisma a tedy bezet 80x25 full screen tak, aby mi zvetsil pismo pres celou obrazovku. ;-D
    SUK
    SUK --- ---
    GIOMIKY: tyjo, tak to je jinej level, poustet vec, co bezi nativne pod linuxem ve wine :))
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    pouzivam putty na widlich na linuxu ke to k necemu dobry?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Překvapilo mě, jak hezky funguje na Linuxu PuTTY. Ta současná, 64-bitová už opravdu nevyžaduje žádné 32-bitové knihovny, což je u normálně používaných wine programů peklo, když se musí instalovat ke všem knihovnám jejich 32-bitový ekvivalent.
    Tedy:
    $ apt-get install wine
    $ wine putty.exe
    Tip:
    ctrl + klik do okna mi otevře menu (full screen, settings, atp.)
    Používám to hlavně, protože jsem nenašel žádný terminál, který by tak hezky uměl škálovat fonty ve full-screenu.
    Screen: xclock, xplanet, fluxbox, PuTTY, BBS

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Taková blbinka. Určitě se vám stalo, že jste potřebovali xargs předat jméno souborů s mezerama. V knize Linux Servers Hacks od O'Reillyho tohle řeší hezký trik. A to použít při třeba find místo oddělovače nové řádky oddělovač NULL. Tedy:
    $ find . -type f -print0 | xargs -0 ls
    -print0 řekne findu o použití NULL místo newline a xargs -0 řekne xargs, aby použil NULL.
    Ve vlastním skriptu to lze použít stejně, akorát se použije echo -ne '\000' pro tisk NULL znaku.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MA747: Tohle je hodně, hodně dobrý. Obzvláště mě zaulao q.
    Run sql-like command on files from terminal
    
    # download:
    # https://github.com/harelba/q
    # example:
    q -d "," "select c3,c4,c5 from /path/to/file.txt where c3='foo' and c5='boo'"
    

    Moc děkuji.
    MA747
    MA747 --- ---
    odložím si: GitHub - onceupon/Bash-Oneliner: A collection of handy Bash One-Liners and terminal tricks for data processing and Linux system maintenance
    https://github.com/onceupon/Bash-Oneliner
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: Rekl bych odbornik k nezaplaceni. Akorat musis mit spravnyho klienta (zakazdnika).
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: jako spravny hispter muzes i nyni... :D
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: a bbs... ono s tim nedostatkem cipu treba zase bude moderni mluvit cistou asemblerstinou.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: jj, stary zlaty casy bez socialnich siti, kdy stacilo irc.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: Byly casy, kdy byly pocitace vyhradne na praci a vedecky vypocety. Dneska je vyjimka, ze je nekdo pouziva pracovne a na neco rozumnyho. A spravne.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: vis jak, my sme byli na zakladce asi tri kluci, kteri meli pristup k 8bitu a byli jsme divny. dnes jsou divny deti, ktery nemaj tablet.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: jo, do it uz keca kazdej blb
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: jj, ale casy se meni
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: sudy a lichy cisla se asi pouzivaly, kdyz internet byl jeste v plenkach, tak aby clovek nemusel tapat, hledat a premyslet.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: dneska se staci podivat na https://www.kernel.org/ , kde uvidis ktera verze je mainline, ktera stable a ktera longterm
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam