• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
    Nikoliv UL!

    - Legendy o stvoření světa
    - Mýtičtí tvorové
    - Bájní hrdinové

    Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
    Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
    Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
    rozbalit záhlaví
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    Budha se povznesl na své lidství že se stal osobou natolik osvícenou že to je pro bězného člověka nedosažitelné.
    Podobně je na tom lidská varianta Krista, ale ten se tak narodil.

    Pro takovouhle úvahu je asi důležité říct si, co podle tebe dělá člověka člověkem.
    Možná by tomu odpovídal nějaký démon, ty jsou občas popisovaní jako opositum dobrého člověka.
    Ale při podrobnějším zkoumání to často je běžný lidský gauner, ale s nesmrtelností.
    REFALLENONE
    REFALLENONE --- ---
    Ahoj. Napadá vás z mytologie nějaká bytost, která je opačná člověku? Jejíž základní charakteristika je nelidství? Nebo která se lidství zbavila, pohrdá jím, bojuje proti němu? Svým způsobem antikrist, ale ve vztahu k člověku.

    I člověk, co se stal ne-člověkem, ale ideálně z vnitřní motivace. Ne jako Medusa, co o své lidství přišla nedobrovolně. Ani predátoři, co lidi loví z hladu, jako upíři či vlkodlaci.

    Díky moc;)
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    WANAH:
    FOSSY:

    Mám kamaráda co je machr na čtyřlístek a tak jsem mu to přednesl.
    řekl že mi, to nic neříká a tedy by tipoval, že to musí být ve čísle 240-400 protože jinak má velmi dobrý přehled.
    Jsem prostý donašeč, za pravdivost neručím.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    WANAH: Nerad bych se pletl, příběh si ze Čtyřlístku pamatuju (matně). Ale myslím, že to není ani tak pověst, jako jedna z Pohádek tisíce a jedné noci? Viz text FDb:

    Popis / Obsah / Info k filmu O kováři Básimovi
    POZOR SPOILER

    Ve městě Bagdádu žije chalífa, který se nudí. Ten dá na radu svého otroka Masrúra, aby se šel podívat do nočního města. Chalífa tedy poručí sehnat staré šaty a právě s ním a vezírem Dža´farem se vydávají do města. Na své toulce se dostanou až ke kováři Básimovi. Ten si asi dobře žije, vždyť je přiopilý. Také se trochu chvástá, že si těch pět dirhamů na víno a jídlo vydělá vždy. Chalífa se ptá, zda i tehdy, když šáh zakáže kovářské řemeslo, a on že ano. Druhý den je zakázáno kovat. Panovník opět přichází, ale Básim má opět plný stůl a je v náladě, pracoval totiž v lázních, a opět se chvástá. Jenže druhý den je lazebnictví zakázáno a Básim se balí k odchodu z města. Tu k němu přijde vyzvědačka chalífovy ženy a splete si jej s velitelem stráže. Toho Básim využije a vydává se za něj na trhu. Třetí noc jsou tedy opět ti tři u Básima a on je opět opilý a opět má plný stůl. A také jim vyzradí, že jeho meč je dřevěný, že si jej vyřezal sám. Nazítří si dává chalífa předvést všechny zaměstnance a každý se musí představit. Básim lže, a pak má setnout Masrúra. Ale on využije své fantazie a prohlásí, že jeho meč zdřevění vždy, má-li setnout nevinného. Opět tedy vyhrává. Chalífa uzná jeho chytrost a ještě jej odmění.
    WANAH
    WANAH --- ---
    Zdar vespolek.
    Hledám legendu na kterou jsem kdysi narazil ve Čtyřlístku. :)
    Byl to jeden z těch vedlejších příběhů. Podobně tam vyšel třeba příběh o králi Midasovi a dost jiných mýtů.

    Příběh se odehrává na blízkém východě. Panovník se vydá na klasickou noční toulku městem v přestrojení za žebráka.
    Ujme se ho bohatý měšťan, který ho pohostí a chlubí se, že se o něj údajně vždy bůh postará. Měšťan tvrdí, že na večerní trachtaci vždy nějak peníze sežene. Tak ho panovník na druhý den degraduje.
    To se několikrát opakuje , až je z měšťana, městský strážný, ale prodá meč na protiúčet za dřevěný, aby bylo večer na párty.
    Druhý den ho panovník pověří popravou (nevinného?).
    Nakonec to bývalý měšťan prodal tak, že mu bůh změnil ocel v dřevo protože odsouzený je nevinný.

    Nevzpomenete si někdo, aspoň na číslo Čtyřlístku ve kterém to vyšlo ? :)
    Za cokoli navíc budu moc vděčný.
    Potřeboval bych to dostat z hlavy a dokud nenajdu námět nebudu mít klid.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Čtu teď od Andriće knížku Most na Drině. Je tam popsaná legenda o kralevici Markovi, co utek tak, že skočil na koni do řeky. Shodou okolností ve městě Vyšehrad (kterou Drina protéká). Je to nějaká obecně slovanská legenda, tenhle úprk na koni skokem do řeky?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    ALEA: Tak, správně, jen doplním, že Graie byly Enýó, Pefrédó a Deinó.
    ALEA
    ALEA --- ---
    ALEA: neboli Gorgony, ty další Graie a bráška byl Ládón? přiznávám, že zpaměti jsem věděla jen Gorgony a Medúzu, zbytek jsem si dohledala...
    ALEA
    ALEA --- ---
    FOSSY: Minimum je Sthenó, Euryalé a Medúza?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tak ještě jedna:
    Byly tři sestry. Ty měly prý další tři sestry a jednoho bratra.
    V podstatě celá tahle sourozenecká skupina proslula šeredností.
    (Podle některých ale na počátku byly alespoň ty první tři krásné, což skončilo buď znásilněním, nebo pýchou.)

    Označení prvních tří sester a jméno té nejznámější beru jako minimum. Maximum je devět jmen (každý ze sedmi sourozenců a označení pro dvě trojice sester).
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    ALEA: Ano, prosím :)
    ALEA
    ALEA --- ---
    FOSSY: Sutech?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tak, jednoduchá hádanka na uvítání jara:
    Zradil a zabil svého bratra. Potom měl vleklý spor se synovcem (který pro něj nedopadl dobře).
    Navzdory pozdějším interpretacím nebyl jednoznačně negativní figurou.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FOSSY: Tak, správná odpověď zní kosířka, v dalších slovanských mutacích serp, serpešyja, sereplbaba či serpolnica. Patřila k polním strašidlům, jako třeba polevik, žitná bába nebo žithola či známější polednice. Vyzborjena kosířem (zemědělský nástroj, takový těžký zahnutý srp na dlouhé násadě, trochu jako v hororech zprofanované srpy na kukuřici) hlídala pole. A stínala hlavy těm, kdo pole a úrodu svévolně ničili a/nebo neznali odpověď na její hádanku.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN: Hádanky, pěkně prosím.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    JANES: Já právě tušil a štvalo mě, že si nejsem schopný vzpomenout.
    JANES
    JANES --- ---
    FJERTIL: uz jsem nad googlenim taky premyslela, ale zatim radeji cekam. ale teda vubec netusim
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    FOSSY: Mně zvědavost nedala, tak jsem si to dogooglil tudíž odstupuji z tohoto kola a čekám, jak se pochlapí ostatní.
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    jako že kladla záludné otázky?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FOSSY: Přidám:
    V jistém aspektu se podobala sfinze (a nešlo o vzhled).
    Patřila do celkem široké rodiny bytostí vázaných na zemědělství.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam