• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MRLAH1.Světová válka aneb naši pradědové

    Bojoval někdo z vaší rodiny v 1.Světové válce?

    135 hlasy od 135 respondentů

      Několi odkazů na stránky, které Vám pomohou dohledat své předky:
      Databáze legionářů - Možnost vyhledat legionáře podle jména a místa narození.
      Spolek pro vojenská pietní místa - Vlevo zadat jméno a zobrazí všechny zmapované pomníky, na kterých je uvedené.
      Seznam ztrát Rakousko-Uherské armády za 1.světové války, vydaný K. und k. Kriegsministerium - Nelze hledat podle jména. Nutno zvolit datum a prohledat seznam ztrát z daného dne. V první části jsou důstojnící, poté mužstvo.


      Něco z televize
      cesi-na-frontach-1-svetove-valky
      Můj děda byl voják, válčil na Piavě — Česká televize
      Velká válka z archivu ivysilani české televize
      Počet českých vojáků se dá jenom odhadnout na 1,4milionu.Někteří mohou byt vaši dědové nebo pradědové.Přesná čísla, kolik padlo Čechů ve 1.světové válce, nejsou známa.Do konce války padlo podle nepřesných odhadů asi 138 000 českých vojáků.Češi bojovali na východní frontě a na italské. Bojovali v řadách Rakouska Uherska které někteří tolik nenáviděli. Boje na obou frontách byly velmi kruté a krvavé a ostatky mnoha mrtvých se nikdy nedostaly zpět do vlasti. Hřbitovy byly dělány v místech bojů a některé upadly v zapomnění a znázornují je památníky. Jedinou utěchou je to ,že válka vedla k rozpadu Rakouska Uherska a vzniku samostatného československého státu.
      rozbalit záhlaví
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      DOGTORRR: to byl taky slušnej průser, ačkoli měli snímky z letadel, i správnou munici na překážky, nestačilo to....
      DOGTORRR
      DOGTORRR --- ---
      https://twitter.com/ron_eisele/status/1633910386431873029
      KEB
      KEB --- ---
      DRABICZ: já vím , Stahl helmy měly ty rohy, ale prijdou mi malé. Připadá mi to jako by na helmu z ww2 přidaly ty růžky

      A je otázka jestli by je měli všichni vojáci, ale to je jen vrtání se v detailech filmeček je to suprový a budu muset projet celý kanál :⁠-⁠)
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      KEB: tyhle "rohatky" ano, model 1916 navržen 1915, víc mne irituje ten táborák, jako by tím volali "hej, dělostřelectvo, tady jsme!"
      KEB
      KEB --- ---
      1916 - In der Hitze des Gefechts (WW1 Kurzfilm)
      https://youtube.com/watch?v=XwzLH_HfFek


      Perfektní kraťas z první světové! Jen by mě zajímalo jestli ty Stahl helmy jsou správně nebo ne.
      DOGTORRR
      DOGTORRR --- ---
      Přední kulometné hnízdo na Zeppelinu.

      KEB
      KEB --- ---
      ERSTER WELTKRIEG Preußischer Soldat 1914 & 1918 verglichen!
      https://youtube.com/watch?v=a9zCiX4omBI&t=164s
      DOGTORRR
      DOGTORRR --- ---
      R-U vojáci si poblíž Kobaridu (Caporetta) prohlížejí ukořistěný italský kanón. Říjen 1917

      DOGTORRR
      DOGTORRR --- ---
      Německé obranné postavení na pobřeží ve Flandrech. 1916

      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      DRABICZ: tady je pár fotek z toho pokladu. Jsou tam fakt pěkný kousky, tuším, že i jedno vejce, jinak terriny, uniformy plné zlata, insignie a mnoho dalšího
      The Russian Gallery | Meer
      https://www.meer.com/en/35128-the-russian-gallery
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      DOGTORRR: Jen nějaké útržky, nic výrazně kompletního. Co jsem pochopil, tak si oba státy poměnily jednotky. Ruský legion působil v Belgii (Flandry, dalo by se i dohledat kde), a Belgický kdesi v Rusku. Dneska je v belgické zbrojnici (Brusel) k vidění ruský (carský) stříbrný poklad, kterým si Rusko financovalo svůj sbor právě v Belgii.
      DOGTORRR
      DOGTORRR --- ---
      Nneví někdo něco bližšího o belgickém sboru v Rusku za první války?
      Já se o něm právě dozvěděl.

      https://twitter.com/PikeGrey1418/status/1622919997923241985
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      _JP_: tenhle vzor se znovu oživil v roce 1744 a tyhle koše se skutečně objevují na malbách až do napoleonských válek. Tady je ta rakouská, co je velmi podobná jak tvarem, tak i materiálem:

      _JP_
      _JP_ --- ---
      DRABICZ: mockrát děkuju, to je pro mě dost překvapení, myslel jsem, že bude o cca 200 let mladší
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      _JP_: takže rakusak to není, ten má lehce jinou záštitu a rovnou čepel. Tohle je pruská pěchotní šavle 1715. Hned za záštitou by měla být značka ze zkoušky lámavosti, nebo spíše výrobce
      _JP_
      _JP_ --- ---
      DRABICZ: děkuju
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      To vypadá jak rakouský kord pro poddůstojníky z období cca 1745-1770. Občas jsou ve zlatém provedení na portrétech i v pozdějších obdobích (1790-1810). Srovnám doma
      _JP_
      _JP_ --- ---
      STEVIE: pokusím se zjistit, teď bohužel nevím. Určitě ale nic velkého co by bylo vidět na první pohled.
      STEVIE
      STEVIE --- ---
      _JP_: má to nějaký zřetelný napis / písmenko číslo někde?
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam