• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RAWNE1Zlato (rýžování, výlety na ložiska, muzea atd.)
    Diskuze pro všechny amatérské zlatokopy i lidi sdružené pod hlavičkou ČAZ (Český klub zlatokopů, Klub moravských zlatokopů).
    Vítáni jsou též příznivci výletů do oblastí výskytu a historické těžby zlata, prospektoři, woodcrafteři, trampové, tuláci, blázni... :)

    Pouze upozorňuji, že tohle není diskuze určená hledačům pokladů s detektorem v ruce, tací mají vlastní diskuzi jinde...

    S pozdravem A.S. alias Rawne1
    rozbalit záhlaví
    DIAGONAL
    DIAGONAL --- ---
    je reálný vyrýžovat zlato v potocích na Kanárských ostrovech?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    DIAGONAL: Ani ne. Ty zlatinky tam přinesla voda.
    DIAGONAL
    DIAGONAL --- ---
    Ahoj, rýžoval sem v potůčku, od hloubky cca 15 cm šly granátky a nějaká zlatinka, hlouběji sem vyndával jen blbě rozmývatelný kusy jílu a vzhledem k nedostatku vody v potoce sem s jílem dál nepokračoval.
    Má cenu se tim jílem zabývat nebo se chová jako bedrock a všechno zajímavý leží na něm?
    VISNAK
    VISNAK --- ---
    PSYKO: Krystaluje to z nasycenýho roztoku do volnýho prostoru, nebo poddajnýho prostředí.
    PSYKO
    PSYKO --- ---
    VISNAK: VISNAK: Super fotky, to kapradinkové zlato vypadá neskutečně, jak to vzniká? Já jsem ve zlatých Horách během 40 min jen s pánví a lopatkou vyrýžoval jednu 0.5mm zlatinku, mise splněna. Někdy bych to chtěl zkusit víc ve klidu a se splavem, lopatou, v lepším stylu.
    Fotil jsem to mobilem, přiloženým ke kukátku mikroskopu.

    VISNAK
    VISNAK --- ---
    Asi sem...

    Kdyby někoho zajímalo:

    Focení zlatinek a jiných malých objektů všeobecně – Višňákovo rajče – album na Rajčeti
    https://visnakovo.rajce.idnes.cz/Foceni_zlatinek_a_jinych_malych_objektu_vseobecne
    PSYKO
    PSYKO --- ---
    Ahoj vsem, mam podobny dotaz, ale ohledne Jeseniku.. Jasne, jsou tam Zlate hory.. ale jsou tam nejaka mene proflakla, schovana mista, kde lze najit par zlatinek?
    KUATO
    KUATO --- ---
    ahoj vsem,
    neporadili byste mi par veci okolo toho kam vzit deti (16 a 14) na vikendove zazitkove ryzovani zlata? mam predstavu, ze by se spalo pod sirakem nebo ve stanu, idealne vareni na ohni, ryzovani v panvich. jsme od Opavy, bylo by fajn, aby to nebylo pres celou republiku. relativne nedaleko jsou Zlate hory, par let zpet jsem tam byl na navsteve, ale nevim jak se tam koukaji na potulne ryzare plus nevim jak je to s rozdelavanim ohne a taborenim..

    vzhledem k tomu, ze jsem sam nikdy neryzoval, tak ani nemam tuseni, jestli k tomu clovek nepotrebuje nejake povoleni nebo tak neco..

    diky moc :o)
    VISNAK
    VISNAK --- ---
    Nějaký zlatinky, vedlejší produkt rýžování granátů:

    CLAUDE
    CLAUDE --- ---
    VISNAK: Blby dotaz, co s tolika granatama potom delate, je to jen zabava na odpoledne a pak to ma clovek vystavene doma v policce nebo se to da nejak zpracovat? Jinak teda krasny ulovek.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    VISNAK: já bych dodal, že klidně 4000 let :)
    VISNAK
    VISNAK --- ---
    Kdyby někoho zajímalo:

    visnakovo | Rýžování českých granátů a zlata – rajce.net
    http://visnakovo.rajce.idnes.cz/Ryzovani_ceskych_granatu_a_zlata/
    WIN_KLO
    WIN_KLO --- ---
    VISNAK: Presne :) Ja mam treba claim po Keltech :D
    VISNAK
    VISNAK --- ---
    LEMMEN: Já bych řekl že přes 3000 let :P
    LEMMEN
    LEMMEN --- ---
    Jen tak pro zajimavost. Z černým šlichem jsem se setkal dvakrát nebo třikrát. I na primárce. Matroš těžký jak fras. Jinak všechno v jílu a sedimentech. Na primárkach pak stará haldovina a jednou v průměru půlmetrový křemenný balvan od starého dolu na pelhřimovsku. Rozbil jsem ho 20 kg hamrem, naložil do Traboša a vyrazil na Moravu. :D
    LEMMEN
    LEMMEN --- ---
    A co mysliš, že jsem to dělal doma ?
    Taky na poli za mirného větříku. Co kdyby se něco nepodařilo ?
    Akorat se páry neutralizovaly v nějakém roztoku. Nejsu chemik, neumím to popsat.
    Největším problemem je mět dostatečný zásoby materiálu utopeného ve rtuti. Jednou se zadařilo pěkně, pak už trochu méně a pak už to bylo zhruba v množstvích co kluci tady píšou. Pak jsem začal kopat kamínky. Přeci je k tomu třeba mět větší nosánek a štěstí. :-)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    LEMMEN: Ale ty jo, bys šel pryč. Ale pole by bylo kontaminovaný. :)
    LEMMEN
    LEMMEN --- ---
    Jasně že aparát s odsaváním a neutralizaci pár. Ale měl jsem to zapůjčený od kamaráda ze slovenska a ten to měl od někoho ze školy myslim. Ale jakou školu dělal si už nepamatuju.
    To bych tady už určitě nebyl, kdybych to dělal někde na poli. :D
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    LEMMEN: Tys dělal s amalgámem? Tos na to měl aparaturu, nebo na prase?
    LEMMEN
    LEMMEN --- ---
    Dik za připomínku. Já použival rtuť nebo jsem to dál udělat zlatnikovi,
    to už je taky víc jak 20 roků. :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam