• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NAMATHURSbírka fotografií telegrafních sloupů dvacátého století
    GABRIELL
    GABRIELL --- ---
    FEEDER: Libi se mi ten "Rimmeruv obchod", ktery tam ma ceduli :)
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    VODOMERKA: Mas na mysli projekt Choi Shine Architects? Finsko jsem mel tu cest navstivit loni a niceho zasadniho jsem si na el. sloupech nevsiml.

    DesignMagazin.cz - Choi Shine navrhli elektrické stožáry v podobě lidí
    http://www.designmagazin.cz/architektura/18692-choi-shine-navrhli-elektricke-stozary-v-podobe-lidi.html
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    už jste slyšeli o tzv. finských stožárech, resp. sloupech el. vedení?
    FEEDER
    FEEDER --- ---
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    pominuto, staženo, brousím nožnice!
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    Snad prominete mírné OT, ale mám tu jeden odkaz pro naši generaci abíčkářů na dlouhé zimní večery. Vystřihovánky Krytonovy hlavy alias hypermoderního kondomu, švitořícího toustovače, holosrdíčka nebo Holly hopu.
    Red Dwarf « Cut Score Fold and Glue Papercraft
    http://csfgpapercraft.com/wp/?cat=16
    MADELEINE
    MADELEINE --- ---
    BOTRYTIS: .. děkuju :o)
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    MADELEINE: Luxusní fotečky... .o)
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    Was für ein Kerl!
    MADELEINE
    MADELEINE --- ---
    Tak jsem na konci léta a v začátku podzimu trochu fotila. ;o)













































































    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    kolik jste jich napočítali vy? :)
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    MADELEINE: online dating? :)
    MADELEINE
    MADELEINE --- ---
    Od kamaráda, poblíž Prahy. Špačci.

    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    SCHUTTERSTEIN: sakra, to jsem přehlédl :)
    Tak trocha kukuřice:

    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    a já doplňuji, že kdo chce, může nyní 24/7 poslouchat hudbu, jež jej spasí.
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    NYKRUK: vočuchal sis záhlaví? Třeba ta strhující pasáž, o tancích, mužských tancích, mužských lidových tancích :)
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    SCHUTTERSTEIN: což to v pořádku, ale nespletls téma? :)
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    Zde ještě můžete posoudit, jak bylo letošní finále ve Strážnici vyrovnané. Druhé místo a jak dojatě říká znalec za kamerou: "Jakub Tomala, absolutní hvězda."
    HDV_0023.MP4 - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=Y0D3x2mCjH8
    SCHUTTERSTEIN
    SCHUTTERSTEIN --- ---
    Abychom si oprášili své základní vzdělání, připomeňme si něco o jednom z našich nejznámějších lidových tanců, jímž je verbuňk.

    Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Je tancem improvizovaným a má zvláštní ráz, neboť ačkoliv se převážně tančí hromadně, každý z tanečníků přitom tančí sám za sebe s výrazem své regionální a místní příslušnosti, svého tanečního umění a povahy.

    Název tance je odvozen z německého slova Werbung (tj. najímání, ucházení se) a z praxe náboru do vojenské služby, prováděného u nás do roku 1781 za účasti profesionálních vojenských tanečníků, jejichž projev byl asi jedním z impulzů ke vzniku tohoto tance. Verbuňk je v České republice rozšířen pouze na Slovácku, kde se pro něj užívají nebo užívaly i jiné názvy – cifra, cifrování, cifruňk, čardáš, čardášování, verbování, skákání, grepčení (grebčení).

    Slovácký verbuňk má obvykle tři části: předzpěv, při němž je pohyb tanečníka, pokud nestojí společně s ostatními ve vázaném půlkruhu, velmi individuální, dále taneční část pomalou a taneční část rychlou, která je volnou pohybovou kompozicí s osobitou atmosférou.

    Etnochoreologové soudí, že se verbuňk formoval jako samostatný tanec ve druhé polovině 19. století a v průběhu 20. století se vyvinul do šesti regionálních typů:

    - z okolí města Strážnice
    - z okolí města Kyjova
    - hanácko-slováckém z okolí měst Hustopeče a Ždánice
    - horňáckém z okolí Velké nad Veličkou
    - uherskohradišťském z okolí Uherského Hradiště a Uherského Brodu
    - podlužáckém z okolí města Břeclavi

    Slovácký verbuňk plní stále několik funkcí a vyznačuje se vysokou emotivností, což souvisí mimo jiné i s tím, že jde o tanec improvizovaný, a poskytuje tedy širší prostor spontaneitě. Původně se tímto tancem loučil odvedenec před odchodem do vojenské služby, kdy tanečník kompenzoval značné psychické napětí z blížící se životní změny, avšak současně dával najevo, že je této služby schopen, a snažil se působit na druhé pohlaví. V tanci tedy dominovala funkce psychologická, soutěživá a erotická. Zvláště důležitou se stala funkce obřadní, k níž se brzy přičlenila funkce reprezentační, dále vyjádření povahy, okamžitého duševního i fyzického stavu tanečníka, a posléze jeho identifikace s obcí či skupinou komunity.

    Pro dokonalé provedení verbuňku je nutné, aby interpret ovládal několik dovedností. První z nich je zpěv a dále je nutné zvládat a správně využívat dialekt. Z hlediska pohybového je důležitá náročnost, množství, pestrost, návaznost a úroveň provedení tanečních prvků a figur. Slovácký verbuňk je jedinečným projevem lidské kreativity právě tím, že na poměrně malém území, které Slovácko v rámci Moravy zabírá, a za použití shodných tanečních motivů (výskoků, přeskoků, odskoků, příklepů, srážení pat, podupů, potlesků, dřepů, přednožování, zanožování atd.), avšak jiným způsobem provedených a s jinou intenzitou, četností výskytu, vedením nohou, někdy i rukou, a držením těla při tanci se vyhranil, jak bylo uvedeno výše, v šest svébytných regionálních typů. Specifičnost verbuňku spočívá v jeho komplexnosti a každé taneční provedení je vlastně jedinečným výkonem. Sami tanečníci i diváci vnímají verbuňk značně emotivně a stejně jako v minulosti i dnes si cení vynikajících tanečníků verbuňku – verbířů.

    Již v prvém ročníku strážnických slavností začaly soutěže ve verbuňku, po několika letech však zanikly a k jejich obnovení došlo od roku 1986. Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku začíná regionálními koly, její finále pak probíhá jako pořad v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. O tuto soutěž je velký zájem i mezi návštěvníky festivalu, proto pro ně byla vytvořena anketa diváka, jejíž vítězové jsou uvedeni i v následujícím přehledu.

    25. listopadu 2005 prohlásil generální ředitel UNESCO slovácký verbuňk za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva.

    Zdroj: Národní ústav lidové kultury

    Nyní už se můžete oddávat umění Jakuba Tomaly z Popovic, vítěze ročníků 2009 a 2010 Národní soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Letos byl ve strážnickém finále nad jeho síly Stanislav Popela z Perné (viz druhé video).

    Mff Strážnice 2010 Jakub Tomala - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=e_JXg-Jx6-w


    HDV_0053.MP4 - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=p60fAOJ3TlA
    KUKMAT
    KUKMAT --- ---
    DSC_0024.jpg (920499 B)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam