• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALESHANKETY nyx :: pripominky uzivatelu
    ELIS
    ELIS --- ---
    HANNA: Ano, tohle jsem absolvovala já. Po páté třídě do primy a končili jsme septimou. Maturita 1998.
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Já jsem šel do školy v pěti a na střední ve čtrnácti...a první co po nás učitelka na střední chtěla, bylo to, abychom si připravili občanské průkazy...tak jsem se omluvil že občanský průkaz nemám, protože mi je čtrnáct, tak se mě zeptala - a co tady děláte? Taky tomu nevěřila...
    HANNA
    HANNA --- ---
    ZBYNEK: Nebylo to spíš tak, že na ZŠ jsi absolvoval 5 tříd a pak byl zkrácený sedmiletý gympl? To myslím existovalo ještě kolem 1996 (já už jsem šla v roce 1998 na osmiletý).
    KOC256
    KOC256 --- ---
    VON_GILOTINE:
    nepovinna devitka skoncila cca v 92.

    Sestra je rocnik 1980 a sestra byla 1. rocnik s dobrovolnou devitkou (bylo jich ve tride asi 10), tedy pokud dobre pocitam to bylo cca 1994-1995.

    Tim jen upresnuji.
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    "v devadesatkach"... lol

    nepovinna devitka skoncila cca v 92.

    pokud si sel na osmiletej gympl tak si sel dycky z paty a absolvoval 8let gymplu.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    KEJML:
    no je to napsáno blbě... viz má reakce...
    IDLE
    IDLE --- ---
    ZBYNEK: Pokud si vzpomínám, tak i tehdy se chodilo do primy až po páté třídě.
    KEJML
    KEJML --- ---
    ZBYNEK: Ok, tak to už mě minulo. Navíc moje chápání říká "jít z páté třídy" = "místo aby šel z páté do šesté, jde z páté do primy"
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZBYNEK:
    Takže člověk s prémiovým vzděláním neumí jen počítat do pěti? OK boomer. ;-)
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    KEJML: Nechci se zastávat minervy, ale v devadesátkách byl první stupeň jenom čtyřletej a prima pak byla místo páté třídy
    KEJML
    KEJML --- ---
    MINERWA: Když jde někdo z pátý třídy na gympl, tak má 5 let základky + 4 roky nižšího gymplu. To mi dohromady dává 9 let. Kolik let máš ty? :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ale no tak...
    MINERWA
    MINERWA --- ---
    HOWKING: třeba je tady někdo z nyxu, kdo se narodil v USA, neasi
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    MINERWA: Čteš co jsem napsal? Já úmyslně zdůrazním "Čechů" a ty mi odpovíš copy paste "že v USA".
    MINERWA
    MINERWA --- ---
    VON_GILOTINE: to jako vůbec, ema smetana není pozdní genitál, ale mileniál
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    tpc, emma smetana nyxu
    MINERWA
    MINERWA --- ---
    a pozdní genitál je takový jedinec, který šel z páté třídy základní školy na gymnázium do primy a díky tomu měl jenom 8 let základního vzdělání, přičemž jeho vrstevníci ze základní školy měli povinných roků 9
    MINERWA
    MINERWA --- ---
    HOWKING: nemyslím si
    Tichá generace
    Tito lidé zažili jako děti ekonomickou krizi, která vyústila v 2. světovou válku (pojem tichá generace poprvé použili v magazínu The Times v roce 1951). Naučili se vystačit si s málem, přežít bídu a válku. Na ambice v podobě vzdělávání či kariéry jim nezbýval prostor. Dnes už nejsou příliš společensky aktivní.

    Baby boomers
    Lidé, kteří přišli na svět zhruba v letech 1935 až 1965, v USA zažili ekonomickou prosperitu a zároveň mají stále v paměti těžkosti, které tomu předcházely. U nás to bylo trochu jinak. Prosperita se nekonala, poválečná doba a totalita nic moc dobrého nepřinesly. Mnozí přišli kvůli kolektivizaci o majetek a budoucnost jim nalinkoval třídní původ. V našich krajích je to spíš druhá tichá generace: lidé okolnostmi nucení respektovat autority a instituce.

    Generace X
    Dnešní zhruba pětatřicátníci až padesátníci, tedy lidé narození v letech asi 1968 až 1983, vyrůstali ve světě Tuzexu, bonů a podpultovek (Pamatujete, co letělo za socialismu?). Vychovávali je rodiče, kteří se báli vzepřít se režimu. V období dospívání to někdy vedlo k touze se rodičům vzepřít. To bývá běžné, tady to ale bylo silnější. Totalitní prostředí k rebelii vybízelo a následky bývaly fatální: vyhazovy ze škol, nepřipuštění k maturitám, i přes studijní předpoklady nepřijetí na vysoké školy atd.


    Husákovy děti-patříc do generace X
    Velké populační vlně z této doby se u nás říkává Husákovy děti, podle prezidenta Gustáva Husáka (†78). Částečně je za tím podpora mladých rodin, ale podle některých odborníků se jednalo jen o přirozený důsledek toho, že se jednalo o potomky populačně silné generace. Tito lidé touží po finančním zázemí a jistotách, které jim dávají pocit bezpečí. V západních zemích generace X nezažila totalitu, ale neustálou nejistotu a strach vyvolávala studená válka. Takže i tam kladou tito lidé velký důraz na jistoty a snaha zajistit rodinu i do budoucna je velmi silná. Husákovy děti je nepříliš lichotivé a navíc trochu zavádějící označení pro generaci ze silné populační vlny, která se v Československu zvedla v 70. letech minulého století.

    Xeniálové další podskupina generace X
    V lidech narozených zhruba v letech 1978 až 1983 je kus staré doby (normalizace, světa bez internetu atd.), ale i kus nového tisíciletí s vymoženostmi, které přineslo. Vycházejí proto jak s generací Husákových dětí, tak s tou následující, na druhou stranu nikam nezapadají, takže nemají „pevné místo na zemi“.

    Mileniálové, generace Y nebo Havlovy děti
    Narodili se v letech 1984 až 2005 a typické je pro ně sebevědomí. Byli vychovaní tak, že nic není nemožné, nic není zakázané (euforie z nabyté svobody) a mohou mít vše, na co si vzpomenou. Chtějí všechno rychle a hlavně snadno. A když je něco nebaví či unavuje, zkusí něco nového. Často mění zaměstnání a mnohdy se jim nedaří navázat pevné vztahy. Trpí hlavně třicátníci. Podobné je to i na Západě: po pádu komunismu se svět globalizoval a tlak na rychlý výkon byl všude stejný.

    Generace Z
    Říká se jim i generace M (podle slova multitasking) nebo N (jako net generation). Na svět přišli v letech 2005 až 2015 a technologiemi jsou zasaženi víc než jakákoli generace před nimi. Do světa tabletů, mobilů a sociálních sítí se narodili. Na internetu si hledají kamarády, baví se tam, objevují svět. Vzdělávání v klasické podobě je pro ně zkostnatělé, internet a virtuální svět nabízí kvalitní informace (kurzy, rozsáhlé knihovny, přednášky, rozhovory s kapacitami nejrůznějších oborů...). Někdy se jim ale může stát, že je pro ně svět na síti víc než skutečný život. A pak nastává problém.
    MINERWA
    MINERWA --- ---
    IDLE: jejich boj, já nejsem jejich máma, a nejsem si jistá, že jejich reakci chci, když si to ani sami neumějí zjistit, dělám to pro zábavu
    IDLE
    IDLE --- ---
    MINERWA: Anebo se na to vykašlou, když je anketa až tolik nezajímá. Když po lidech chceš reakci, hodí se jim to trochu usnadnit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam