z diskuze pod článkem:
Martin Kovařík
Mimochodem existují studie věnující se perinatálnímu a prenatálním stresu dítěte (výňatek z překladu z anglické studie):
Porod může být velmi bolestivý, matoucí a děsivý zážitek pro děti. Hlavní druhy porodních traumat závisí od použití omámených látek, použití kleští, císařského řezu, zážitků prodloužené námahy a nedostatku kyslíku. Po porodu mohou vyděsit a zmást novorozence pocity náhlého chladu, jasu, hrubého zacházení, nepříjemné ("tvrdé") zvuky nebo odloučení od matky (Janov, 1983). Dr. William Emerson zjistil, že padesát pět procent vzorku dvou set dětí vykazovalo známky středně těžkého až těžkého porodního traumatu (Emerson, 1987).
Mimo jiné tato studie uvádí zajímavý výzkum Bertila Jacobsona (Stockholm) , který shromáždil údaje o 412 forenzních obětech sebevražd, alkoholiků
a narkomanů. Jednalo se o skupinu osob narozených ve Stockholmu po roce 1940 s datem úmrtí v letech 1978 – 1984. Na základě porovnání 2.901 záznamů a vzájemného porovnání jednotlivých kategorií vyplynulo, že typ sebevraždy souvisí s traumatem dítěte při porodu (sebevraždy se zadušením úzce souvisí s dušením při porodu; sebevraždy násilným mechanickým způsobem byly spojeny s mechanickým porodním traumatem; drogové závislosti byly spojeny s podáním opiátů anebo barbiturátů matkám při porodu).
Takže způsob i prostředí při porodu není důležité jen pro matku, ale především pro dítě, jinak řečeno, chcete-li mít zdravého potomka, měli byste mu zajistit co nejpřirozenější a nejpříjemnější pobyt v matčině lůně a cestu ven při porodu.
Nevěříte-li těmto faktům, potom zkuste najít odpověď na otázku, proč jsme sále patogennější společností?