• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SANJOOVořech aneb máme doma křížence
    SHAMPOO
    SHAMPOO --- ---
    SATHIK: našel ho kamarádky kamarád a ona sdílela tuhle fotku
    popisek : "POZOR! Hledá se dobrý člověk!!! Dnes u Hořejších Kunčic mi přímo před očima vyhodili zatím neznámí lidé z auta (černý Superb 6T5 48.....) několikatýdenní miminko pejska a ujeli směrem na Opavu. Značku auta sice mám, ale to asi moc nepomůže... Štěňátko je dost podvyživené. Nutně se hledá někdo, kdo se ho ujme, jinak ho budu muset dát do útulku :-( Jen vážní zájemci - zavolejte mi na číslo 774 750 717"
    SATHIK
    SATHIK --- ---
    SHAMPOO: co to je za zvířáka? A kde ho najdu na fb?
    SHAMPOO
    SHAMPOO --- ---

    zrovna koukám na fb a tak když byla ta řeč o štěňatech kříženců
    TYET
    TYET --- ---
    Turbo Mišpule
    PETRA_CHATEAU
    PETRA_CHATEAU --- ---
    BOBULE: proč to doporučil? a teď nerejpu, opravdu mě to zajímá
    SHAMPOO
    SHAMPOO --- ---
    LADUSE: přesně jako kamarádka, taky si myslela, jak to její fenečce prospěje, sice štěnda udali, ale všechna měla ošklivou dispazii kyčelních kloubů, tatínek byl kus mastina a bůhvíco
    MATHEA
    MATHEA --- ---
    LADUSE: Aneb chybama se clovek uci... Alespon ti zdatnejsi tvori:)
    LADUSE
    LADUSE --- ---
    BOBULE, PIKKMA: Taky jsem jednou uvěřila okolí a nechala svoji kříženou fenku, aby měla štěňátka a už bych to nikdy neudělala. Nechali jsme jí udělat rentgeny a vyšetření, jestli je zdravá. Domluvili jsme manžela - kámoše z parku, kterého vážně milovala, papírového, zdravého. Sehnali jsme 15 zájemců o štěňata, aby byla rezerva, kdyby někdo odřekl. Když fenka hárala v nejlepším, vzali jsme ji s vyvoleným na procházku a za 2 měsíce se nám narodilo 6 štěňátek. Vše bylo načasované tak, že mi to vyšlo na poslední prázdniny před nástupem do práce, abych se prckům mohla naplno věnovat. Když byl štěňátkům měsíc, začali zájemci postupně couvat, až zůstali jen 4. Ačkoliv oba rodiče byli naprosto zdraví, už teď bylo jasné, že jedno štěně bude mít celkem velký předkus. Jak štěňata dospívala, začaly vyplouvat na povrch další zdravotní problémy - DLK, DKK, spondilóza, pes s předkusem má v dospělosti spodní čelist o 3 cm kratší než horní.
    Když jsem spočítala náklady za očkování, odčervení, krmení štěňat, prodávali jsme jedno za 2 000 a nic jsme na tom nevydělali (středně velcí psi, matka 20 kg, otec 30 kg). Nepočítala jsem do toho zvýšené náklady na výživu fenky a už vůbec ne strávený čas - 2 měsíce, kdy jsem nemohla chodit do práce, abych se štěňatům mohla opravdu věnovat, ze začátku každé 2 hodiny ve dne v noci kontrolovat, zda všechna štěňata pijou, v mezičase měnit a prát zadělané povlečení pelechu, když štěňata začla chodit, být jim pořád za zadkem, aby si někde neublížila, naučit je čistotnosti, cca od 6. týdne socializovat ve městě, v krámech, atd...
    Jen podotknu, že všichni zájemci viděli oba rodiče, byli se na štěňata několikrát podívat, sepsali jsme kupní smlouvu a smlouvu o tom, že si psy kdykoliv vezmu k sobě zpět bez udání důvodu. Občas tu nějakého hlídám, když páníci jedou na dovolenou, potkáváme se, o všech štěňatech vím, jak se mají.

    Co jsem si z toho vzala za poučení:
    - i když to ze začátku vypadá, že je to hračka, je fakt dost těžké štěňata udat
    - genetika je fakt záludná věc a když neznáš předky do x-tého kolena, nikdy si nemůžeš být jistá zdravím štěňat, i když oba rodiče jsou fit
    - pokud se chceš štěňatům opravdu svědomitě věnovat, musíš mít dost velkou finanční rezervu

    + je dost věcí, které jsem před 4 lety nevěděla, ale teď už vím - např. dědičné chování matky (jak se starala o matku štěňat její matka, tak se bude s nejvyšší pravděpodobností i ona starat o svá štěňata, s tím související např. čistotnost - pokud matka vyrostla v nečistotě, pravděpodobně nebude udržovat čistá ani svá štěňata), které se dá u útulkáčů jen těžko odhadnout atd... a další milion věcí, které ještě nevím a proto se do dalších štěňátek jen tak nebudu pouštět...
    PETRA_CHATEAU
    PETRA_CHATEAU --- ---
    PIKKMA: pokud chce štěně křížence, najde v útulku i úplný mrňousky. její fena po porodu pravděpodobně nijak netouží, to neni jako ženský, co si prohlížej časopisy pro maminky a achaj nad nima, že už by taky chtěli svoje. navíc pokud se někdo těší na to, že voříšci sou zdravý, tak to taky neni tak docela pravda, je tomu tak většinou u kříženců první generace
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    PIKKMA: hm, v klidu rozdaj po okolí ... ? A co když ne? Nemám už dneska moc sil na znovu opakování téhož, takže jen odkazem:
    Od nyxáckého ID Noita (doufám, že jednou napíše knihu, vážně!) o důvodech, proč nemnožit křížence: | juleskah
    http://web.libimseti.cz/juleskah/od-nyxackeho-id-noita-doufam-ze-jednou-napise-knihu-vazne-o-duvodech-proc-nemnozit-krizence_668259.html
    PIKKMA
    PIKKMA --- ---
    LANTHAL: tim ze jednou nekdo nakryje svoji fenku zaplni utulky? Vetsinou se stenata v klidu rozdaj po okoli.. nebavim se o blbech, neuvazenejch mnozitelech, velkochovatelech apod..
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    PIKKMA: asi to nemá moc smysl, ale zkus se ještě jednou zamyslet, pak se projít pár útulkama a možná pochopíš, proč místní "aktivisti" pruděj ...
    a teda srovnání s dětma je opravdu echt mimo mísu

    A pro zpestření tady můj vořech (určitě vzniklý z čisté lásky páníčků, pak následně bitý a v zimě vypuštěný někde v prdelákovicích, takže když se dostal do útulku byl jen kost a kůže, počůrával se strachy a chybělo málo; kdyby to byl papírovej velkej knírač za xx tisíc, možná by byl jeho osud trochu jiný...?)

    PIKKMA
    PIKKMA --- ---
    fakt miluju kdyz se nekdo zmini ze chce nakrejt fenu/kocku a hned se do nich mistni aktivisti pustej... vořech snad nema pravo se rozmnožit? Předpoklládám že člověk zváží jestli má prostředky a možnosti se o štěnata postarat a tady nejsme z těch co by je následně házeli do škarpy, tak v čem je problem? že je všude hromada psů bez domova jaksi neni náš problém.. všude je i spousta dětí bez domova a taky neprudíme kdejakou novopečenou maminku ne?
    OKENA
    OKENA --- ---
    CHOLE: si pražská? Ta by se měla seznámit s naší Mášenou :) Sehnat ještě pár takhle roztomilejch vořechů a můžem chodit dojímat lidi do parku :)
    Povedená voříška.
    JEBTISKA
    JEBTISKA --- ---
    PETRA_CHATEAU: to taky nechápu. Jako bych těch oříšků(i kdy sou krásný)nebylo všude dost a bez domova
    PETRA_CHATEAU
    PETRA_CHATEAU --- ---
    BOBULE: proč chceš krýt kříženku?
    MAGULEE
    MAGULEE --- ---
    BOBULE: tak Maxik na tvoji slecnu porad ceka ! :)
    CHOLE
    CHOLE --- ---


    naše Vanilka - ovčákoknírač :)
    SHAMPOO
    SHAMPOO --- ---
    LEEDUSH: hlavně dej fotky, až vám Labíček vyroste :) jsem děsně zvědavá jakej z něj bude fešák
    LEEDUSH
    LEEDUSH --- ---
    SHAMPOO: :D všechno zlý je k něčemu dobrý :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam