• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOUDY: Ten už nedělaj, jinak super a snadno se obnovuje vrstva a stojí to pakatel.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Poradíte prosím, kde sehnat dobrou hoblici? Klidně novou. Děkuji.
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    8Z4S: Není co závidět, smrk je tady (Táborsko) drahý a buk se skoro nedá sehnat i když je teoreticky levný 😀. Ještě že mám ještě skoro 40m3 koupených za 250 předloni
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    VODNIK: závidím,tady(Krkonoše)je to cca 800 versus 1600 za Prm
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    8Z4S: U nás se buk a smrk na palivo skoro srovnaly -1500 vs 1300 za sprm
    INOX
    INOX --- ---
    Myslím si právě obojí.
    Mohla by být lehčí (dle googlu a tabulek suchý smrk 270kg/m3 buk 350kg/m3) a tvarově stálejší jelikož buk co znám se kroutí velice rád i v čase v závislosti na vlhkosti/teplotě.
    Já se ptal hlavně ze zvědavosti. Až tam k nim pojedu (nakonec pro břízu) zeptám se a snad dostanu odpověď. Následně podám report, ale nečekejte, že to bude brzy :/.

    Každopádně díky za postřehy.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    PLAGUEDIL: jen zajimavost,kolik je prodejní cena buku?tady je teda pořád mnohem dražší(palivo)
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    INOX: Ten rozdil ve vaze muze byt dost znacny. Pracovat s celobukem je obcas jako posilovna, zvlast pri vetsi tloustce.
    Jinak proc se jadro dela se smrkem netusim. Muze to byt ta lepsi stabilita, vaha a myslim, ze driv to bylo diky cene. Kdysi davno byl smrk uvnitr levnejsi. Osobne to chci mit na konstrukcni veci a radsi budu mit vruty ci domina v celobuku nez riskovat mekke drevo uprostred. Navic z pohledove stranky mit viditelnou hranu ze dvou drev neni pekny.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    INOX: jsou to ruzne dreva a maji rjze vlastnosti. buk je sice pevnejsi/tvrdsi, ale zase je to potvora a rad se ruzne krouti. takzr teoreticky by ta s tim smrkovym jadrem mela byt tvarove stalejsi.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    INOX: Materiál jádra nemá moc vliv na pružnost, pevnost v tahu nebo tlaku se asi taky moc neřeší. Řekl bych, že je to kvůli hmotnosti. Při použití ve výrobě vozidel to může hrát roli.

    Dej pak vědět, taky by mě to zajímalo, díky.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    INOX: Existuje jeste cosi jako kvalitativni tridy. Kazda preklizka je do nich zarazena - regulujou jednak kvalitu povrchu, u obou stran, a taky kvalitu tech vnitrnich vrstev. Druh dreviny muze cenove potom hrat mensi roli nez zvolena kvalitativni kategorie.
    INOX
    INOX --- ---
    NYKRUK:
    PLAGUEDIL:
    Oka, tomuhle všemu jsem schopný porozumět, ale proč to teda dělají?
    Jediné co mě ještě napadá, že je to lehčí, ale asi to nebude nijak dramatický rozdíl.

    No nic až tam pro to pojedu tak se jich na to zeptám a uvidím co mi na to řeknou.
    Díky
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    INOX: smrk v kulatine je aktualne drazsi nez buk napriklad.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    INOX: tipnul bych, ze je to kvuli vyrobe ze dvou druhu materialu. Vsechny operace od tezby po lepeni musis resit pro dva druhy dreva.
    INOX
    INOX --- ---
    Prosím Vás, mám v plánu něco vyrábět a nejspíš to bude z překližky. (budu ještě konzultovat doma zda překližka, nebo spárovka)
    Moje otázka zní v čem je rozdíl mezi celobukovou a bukovou překližkou. To že překližka buková má jádro ze smrku si přečíst umím, ale proč je ta se smrkovým jádrem dražší na 1m2 netuším. Méně se to kroutí? Umíte mi to někdo prosím poradit?
    Díky

    případně odkazy:

    Překližka truhlářská 2500x1250 mm, celobuk | Drevo-kaplan.cz
    https://www.drevo-kaplan.cz/preklizka-truhlarska-2500x1250mm-celobukova
    Překližka truhlářská | 2500x1250 mm | Buková | Drevo-kaplan.cz
    https://www.drevo-kaplan.cz/preklizka-truhlarska-2500x1250mm-bukova
    VEETUHS
    VEETUHS --- ---
    Tak to vypadá na kotouč. I obouchaný default od Scheppachu se skoro nechvěje a dělá mnohem čistší řez. To jsem ovšem nečekal, že zrovna DeWalt bude dávat k pilám takový šunty.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: těch videí, obrázků jsem viděl desítky. Myslíš, že jsem se rozhodl zrovna pro tohle řešení jen pro to, že jsem viděl jeden obrázek/video? Fakt tak blbej nejsem.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    PLAGUEDIL: pracuji v IT...a tohle jsem si dost rozmýšlel, jestli se crcat s nějakým Franch cleat, nebo to dát na pevno. A přesně jsem došel k tomu, že teď to potřebuji mít možnost jednoduše měnit. Mimo to mam nějakou lehkou formu OCD a tak by mě ty díry hrozně štvaly. Za ty dva roky, co tenhle kout dílny řeším jsem si všechno už asi 10x přeskládal. A pořád to přehazuji. Některé věci mě nevadí, kde jsou. Přesně jak píšeš, důležité je, že jsou na svém místě. Já opravdu nepotřebuji radit, co chci na zeď za systém. Mě zajímala ta deska, protože s truhlařinou jako takovou mám naprosto malé zkušenosti. Vše co tady děláme je většinou ze smrku/modřínu/borovice/jasanu. S deskama nemám žádné zkušenosti.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    MERISCZ: korporat by te naucil ze temporary is new permanent.

    ono si to misto najde. nekam to das a tam to najdes a kdyz to bude v rusku za rohem tak to prostridas za kruzitko, ktere jsi do ruky nevzal, protoze nevis, proc.
    realne. jako fakt realita

    mas zed preklizku v dilne s zavesama.
    namontovane, zadny francouzaky.
    je to spatne? akucka a premontuju.
    bude tam par dir no a cooo.
    delal jsem 6 let analytika logistickyh procesu u nejvetsiho dopravce celosvetove. nrjduletitejsi je aby to bylo na svem miste, nez kde je to misto.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    VEETUHS: zahreje se a pak zchladi. ja to asi neumim popsat, ale ten posun delam vzdy konstantne a bez pauz.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam