• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUSoučasná sakrální architektura
    Galerie a diskuze o moderní a současné sakrální architektuře. Tedy stavby postavené po roce 1918 - zaměřeno více na současnost. Z celého světa, libovolné náboženství. Především ty, které stojí za zmínku - ať už kvalitní architekturou a nebo něčím dalším významné, popřípadě skutečně obskurní. Průměrně hnusný kostel/mešitu/synagogu /... nebrat.

    V případě že nahazujete novou stavbu, tak kromě fotek také minimálně architekta, komu slouží, místo a data o stavbě.
    rozbalit záhlaví
    TYET
    TYET --- ---
    ZUZKAOU: když zmiňuješ toho Gočára - Gočárův kostel sboru sv. Ambrože v Hradci, je to zvláštní místo, na někoho působí čistě a silně, na mě spíš jako ponurý místo:

    virtuální prohlídka: http://www.virtualtravel.cz/hradec-kralove/kostel-sv-ambroze.html
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    OMO: OT to není, ale teda tohle už zasedačku fakt připomíná. Obzlváště s těmi kachlíčky, kytkami v květináči a nástěnkama s přírodními výjevy.

    Trocha modloslužebnictví má své estetické klady.

    Aspoň trocha práce se světlem.... By to fungovalo i bez toho chlápka na koni a atleta, a pak by to musel schválit i Zwingli
    Gočárův kostel sv. Václava ve Vršovicích
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_V%C3%A1clava_(Vr%C5%A1ovice) http://www.farnostvrsovice.cz/
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    OMO: Jo, to je celkem lepší.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    OMO: Já nevim no... já si v těchhle kostelech připadám jak v nemocnici nebo zasedačce Centrálních městských chladíren a mrazíren Praha, a. s.
    OMO
    OMO --- ---
    Mozna mene sterilne muze pusobit interier batisticke modlitebny na Topolce, kde se vyskytuju o nedelich:

    (Doufam, ze to neni moc OT, interier se da taky pocitat do architektury, ne?)
    OMO
    OMO --- ---
    HAROLD: Sterilni? Me to prostredi pripada prave vynikajici, to spis zvenku mi to prijde moc barevne.
    OMO
    OMO --- ---
    ZUZKAOU: Doufam, ze dlouhou :) Za 4 roky zatim nebyl problem, pokud vim.. Je to v evangelickem stylu kostel s fararskym bytem v prvnim patre, takze napul vila..
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    OMO: Zase centrální mrazírny... :( Proč se ty kostely dělají tak sterilní?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    OMO: ytong kostel :-)! Jakou to má životnost, takhle nezakryté?
    OMO
    OMO --- ---
    A ted neco ze zivota: Tak jsem konecne nasel reprezentativni fotky kostela Domazlickeho evangelickeho sboru, kde budu mit v lete svatbu:

    Kostel Domažlice
    http://www.ytong.cz/cs/content/kostel_domazlice.php

    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Já osobně v tom vnímám několik různých okruhů, který teda nejsou součástí nějaké vědecké teorie, ale jen můj estetický dojem. :)

    Je tu samozřejmě SLC, to je pro mormíka něco unikátního a nechce se mi to zastřešovat nadkategorií, jakkoliv by to šlo. :)




    Pak je tu styl "dortík", jako níže zmiňovaný Logan, nebo třeba Filadelfie:



    nebo Kansas City...



    nebo Manti:



    To má dycky dvě věže a je to načančané. On ten SLC je vlastně takový dortík turbo.


    Pak tu máme pixlu (Columbia).



    nebo Fukuoka:



    To má většinou jednu věž, buď uprostřed, nebo nějak více ke straně pixly... Je to celkem typický tvar....


    A sekce "kosmonautika":

    Máme tu buďto typ "raketa" (Dallas):


    anebo "odpalovací rampa" (Frankfurt):


    Do této sekce bych možná zařadil i to níže linkované Provo, nebo třeba takový Ogden:

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: no tak sem s identifikací základních typů mormonských chrámů. Teda až budeš potřebovat prokrastinovat ;-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A mešita Şakirin v Istambulu
    http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eakirin_Mosque
    Autor Hüsrev Tayl


    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    o moderních mešitách
    Updating the Mosque for the 21st Century - TIME
    http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1889047-1,00.html
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: No, já bych i hádal, že nějaký instrukce tam budou... nicméně ono existuje vícero, řekněme, estetických typů. Třeba "klasickej" mormon temple vypadá jako můj milovanej, sladkej, dortíčkovej Logan...



    Jo a i něco z jeho interiéru jsem našel:

    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Tak já bych také přihodil nějaké švestičky ze zahrádky...

    Église Saint-Joseph du Havre (chrám sv. Josefa v Le Havre ve Francii)

    Tyčí se nad tímhle přístavním městem jako velmi výrazná dominanta. Skoro bych podezříval architekta, že to projektoval jako svým způsobem alegorii majáku. Zvenku je to akorát "raketa", ale ten správný prožitek nastane až když vlezete dovnitř - ve stěně jsou totiž tisíce a tisíce skleněných barevných cihel, které vytváží vlastně z celého kostela jednu obrovskou mozaiku. A striktně centrální uspořádání s oltářem téměř uprostřed pod věží (která je dutá a tudíž do ještě umocňuje ten prostor) tomu také dodává...



    a interiér...


    FUNTL
    FUNTL --- ---
    Zde je ten soucasny stav.

    FUNTL
    FUNTL --- ---
    Tady je zivo. Prikladam jeden priklad z odvracene strany soucasne architektury:
    Kostel sv. Petra a Pavla v Mostaru. Na prvnim obrazku jsou jeho zbytky na konci valky (1995). Na druhem po "rekonstrukci" z konce 90. let, ktera byla evidentne vedena v duchu "kdo ho ma vetsiho" (zvonice ma 107 m a z ulicniho pohledu je to jeste vetsi pecka, ten pomer k nikterak nizkym panelakum to ilustruje). Background - Mostar je dodnes mesto, kde bosensti Chorvati a Bosnaci (muslimove) ziji do znacne miry oddelene a sakralni stavby jsou vitanym polem pro ruzne kasani si tricek...

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZMYJKA: takže je to něco sv. Joseva v Le Havre?
    HLEN
    HLEN --- ---
    GOBERS: spatna fotka .. tohle je jen hlavni monument .... kolem je spousta zahrad a prostoru .....

    The main monument, at the center of the complex, is 141-foot (43 m) high, 316-foot (96 m) wide, and 370-foot (110 m) long,[7] and is covered top to bottom with carved details of flora, fauna, dancers, musicians, and deities.

    Designed in accordance with ancient Vedic text known as the Sthapatya Shastra, it features a blend of architectural styles from across India.[8][9] It is constructed entirely from Rajasthani pink sandstone and Italian Carrara marble, and has no support from steel or concrete.[10] The monument also consists of 234 ornately carved pillars, nine domes, and 20,000 murtis and statues of Hinduism’s sadhus, devotees, and acharyas.[2] The monument also features the Gajendra Pith at its base, a plinth paying tribute to the elephant for its importance in Hindu culture and India's history. It contains 148 scale sized elephants in total and weighs a total of 3000 tons.[11]

    Within the monument, under the central dome, lies a murti or statue of Swaminarayan which is 11-foot (3.4 m) high. The murti is surrounded by similar statues of the gurus of the sect.[12] Each murti is made of paanch daatu or five metals in accordance to Hindu tradition. Also within the central monument lie the murtis of other Hindu deities, including Sita Ram, Radha Krishna, Shiv Parvati, and Lakshmi Narayan.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam