• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALESalé
    KRTECEK_VLADNE
    KRTECEK_VLADNE --- ---
    ROMANITO: Díky za odkazya reakci.
    O Omaru Azízovi jsem taky poprvé slyšel v tom videu a rád se o něm dozvím víc, působí to zajímavě. Rozhodně souhlasím s kritikou oldschool antiimperialismu, ta je podle mě na tom videu to nejzajímavější. Vůbec nechci podceňovat roli různých samosprávných celků v počátcích syrské revoluce. Na druhou stranu - to, že má něco levicovou, antiautoritářskou formu (nebo se tváří, že ji má) ještě neznamená, že to tak doopravdy je. (A to platí i třeba pro Rojavu).

    Mířím tím tam, že i lokální rada co v roce 2012 zahrnovala a reprezentovala sousedství nebo komunitu může být v roce 2016 nástrojem islamistů nebo lokálních warlordů. Ve videu se za mluví o organizaci zdola na rebels území, ale jedinný konkrétní materiál, ten obrazový, ukazuje mj. White Helmets - skupinu která se masivně podílí na whitewashingu ex Al Nusry. Nepřijde mi, že by bylo něco progresivního na tom, když ultrakonzervativní politické skupiny přejímají áčkařské metody, asi jako mi nepřijde progresivní, když italští fašouni squatují. Taky netvrdím, že všichni, kteří v Sýrii zůstali jsou džihádisti, tvrdím, že mají kontrolu nad většinou území co nekontroluje Assad, SDF nebo ISIS. Možná často ke smůle těch, kteří na těch územích ještě žijí.
    Dobrý mi přijde třeba tenhle rozhovor: http://a2larm.cz/2017/01/jadro-syrske-ozbrojene-opozice-dnes-tvori-sunnitsti-dzihadiste/
    SALE
    SALE --- ---
    dneska [ Rekviem za Sýrii / conconvention / 8.6.2017 / CR - Praha - infokafe Salé ] , k večeři s největší pravděpodobností, polévka z červený čočky, kapusty a citrónu, falafel, hummus a rýže

    SHM8
    SHM8 --- ---
    ROMANITO: nepřidbíháte trošičku s tou debatou, která má být zítra po filmu?

    Jinak k Syrii doporučuji mimojiné tyto zdroje:
    Arabský Střední východ v bodu nula? | A2larm
    http://a2larm.cz/2014/07/arabsky-stredni-vychod-v-bodu-nula/
    Rozhovor: S Jakubem Ježkem o roli a zapojení menšin v syrském konfliktu | Rebuild Syria
    http://www.rebuildsyria.cz/rozhovor-s-jakubem-jezkem-o-roli-a-zapojeni-mensin-v-syrskem-konfliktu/

    Za sebe si dovolím jenom tolik, že každá válka, zvlášť ta dlouholetá se neobejde bez financování. v tu chvíli si málokdy vystačíme s se spravedlivým lidským vztekem a přichází do hry naplno nadregionální hráči se svými zájmy...
    ROMANITO
    ROMANITO --- ---
    KRTECEK_VLADNE: čau, tady ještě pár citací, který mě zaujaly po tý naší oduševnělý debatě. Dost odpovědí na tvoje otázky jsou v tý knížce, ale já je našel i v tý prodloužený verzi rozhovoru s tim joudou, nebo retardem, nebo za koho ho máš. Ale o Sýrii toho moc nevim, byl jsem tam jenom dva měsíce několik let před revolucí a v tak profízlovaný společnosti se s náma nikdo moc o politice nebavil...

    Ještě v březnu 2016 bylo v Sýrii 395 lokálních rad, který byly založený na začátku revoluce. První z nich v Damašku pomáhal rozjet Omar Azíz a třeba o něm jsem nikdy neslyšel (a o hodně dalších). A nemyslim si, že všichni lidi, který se Sýrie neutekli a nejsou v Rojavě jsou jihadisti, nebo že jsou všichni pod jejich absolutní vládou..
    https://leilashami.wordpress.com/...-omar-aziz-building-autonomous-self-governing-communes-in-syria/
    ...
    Obávám se, že pro levičáky na západě je moc pozdě k vyjádření solidarity se Syřany v jejich extrémně tvrdém boji. Co jsem v tomto ohledu našel ohromující je, že mainstreamový levičáci neví skoro nic o Sýrii, její společnosti, jejím režimu, jejích lidech, její politické ekonomii, její současné historii. Zřídka jsem našel užitečný kousek informace, nebo opravdu kreativní myšlenku v jejich analýzách. Můj dojem o této podivné situaci je, že nás jednoduše nevidí; o nás to není v žádném případě. Sýrie je jenom další příležitostí pro jejich staré anti-imperialistické tirády, nikdy o žijícím subjektu debaty ... My řadoví Syřané, uprchlíci, ženy, studenti, intelektuálové, lidští aktivisté, političtí vězni ... neexistujeme ... Ale upřímně jsem selhal v rozlišování kdo je na západě napravo a kdo nalevo z pohledu syrské levice... Před tím, než bude pomáhat Syřanům, nebo ukazovat solidaritu se Syřany, potřebuje západní levice pomoci sama sobě.

    Yassin Al Haj Saleh / http://newpol.org/content/syria-and-left

    Videa desítek tisíc lidí demonstrujících proti tyranii přenechaly cestu obrazům opuštěných ulic ve zpustlých městech. Tanků projíždějících ulicemi a letadel bombardujících vesnice. Cynici, kteří nemrkli okem pro tisíce nevinných lidí, kteří byli zastřeleni jako psy, nyní vědoucně pokyvují hlavami a mluví o “unesené” revoluci. Můžou jít k čertu. Tahle revoluce nebylo o ideologii, nebo náboženství, a nebylo o velkých politických schématech, byla o obyčejných lidech, kteří přestali dělat, co dělali a postavili se za to, čemu věřili, a udělali to i když se báli a v mnoha případech ztratili svoje životy. Nespravedlnost se může udržet pouze skrze strach a ten den jsme přemohli strach navždy.

    Wassim al-Adl / http://www.maysaloon.org/2013/06/the-day-we-broke-fear.html
    SALE
    SALE --- ---
    SALE: a od pěti před večeří bude přednáška o Klimakempu, kdo by měl zájem...
    SALE
    SALE --- ---
    a zítra večeře před benefičním koncertem na Klima kemp, který se koná naproti přes ulici
    [ Benefiční koncert pro Klimakemp / koncertconcert / 7.6.2017 / CR - Praha - Naproti Salé (Bike Jesus) - Orebitská 5, Žižkov ]
    SALE
    SALE --- ---
    dneska:
    Seberte pár týpků v černym

    Jeden z účastníků loňské demonstrace proti setkání nacionalistů přijde povyprávět o své zkušenosti se zadržením při jednom z taktických manévrů policie, který se používá k převzetí kontroly nad skupinou demonstrujících. Výprávět bude jak o samotné demonstraci, tak i o následující patnáctiměsíční byrokratické tahanici, po které bylo přestupkové řízení zastaveno. Následovat bude volná diskuse, která poslouží ke sdílení zkušeností a výměně rad a tipů, jak se chovat na demonstraci, případně co a jak u výslechu nebo v následném přestupkovém řízení.

    demonstrace – průběh, plány a taktika policie

    přestupkové řízení – zahájení, výslechy svědků, závěr

    diskuse – teorie, zásady, zkušenosti

    a samozřejmě večeře...
    ROMANITO
    ROMANITO --- ---
    tady na dobrou noc pro nás pohádkáře, nic proti proletářsky laděnýmu brouku Pytlíkovi s mravenčim kámošem, ale radši si teď dávám v klidu donuty, koukám na simpsonovi a arogantně hledám, kde se co lidem povedlo... :)

    "the greatest enemy of the knowledge is not ignorance, its is the illusion of the knowledge"
    Stephen Hawking

    Untitled
    https://vimeo.com/6130033



    KRTECEK_VLADNE
    KRTECEK_VLADNE --- ---
    Ok, tak to zkusíme jinak. Podle videa zapadni levice ignoruje syrskou revoluci a její progresivní části. Kde ty progresivní části nebo jejich vliv můžeme pozorovat a jak ho můžeme podpořit? Budu rád za faktictejsi reakci než arogantní výkřiky brouka pytlíka Romanita.
    ROMANITO
    ROMANITO --- ---
    KRTECEK_VLADNE: třeba o tom, že když několik milionů lidí něco dělá po dva roky, tak to může mít dopady, který jsou na nějakejch úrovních viditelný i dneska. Nikdo nikde nenapsal a nepíše, že tam vyhrála revoluce, která zachrání sýrii a celej svět...já furt nevim o co ti jde, jedeš si na základě svejch poznatků, ale očividně si nečetl všechno...jsem se teď vrátil po nějakym čase do čech a vždycky mě tady nějaký exoti překvapěj, jenom se teda bojim, že tě někde potkám i v reálu, a už nepiš prosimtě...
    KRTECEK_VLADNE
    KRTECEK_VLADNE --- ---
    ROMANITO: ve videu z roku 2016 mluví ten tvůj jouda v přítomném čase tak mě zajímalo o čem mluví;-) tak buď je retard on, nebo ty nebo editor videa :*
    ROMANITO
    ROMANITO --- ---
    KRTECEK_VLADNE: Ta knížka je o reflexi co se stalo na grassroots úrovni (a co jsem třeba já nikde jinde moc nečetl) a jaký to má dneska dopady, nikde nevidim nic o tom, že by někdo psal o nějaký kontrole území, soudech šaria atd atd., tak si běž dát oběd a psát svoje moudra třeba do 3. světový...
    KRTECEK_VLADNE
    KRTECEK_VLADNE --- ---
    SALE: Stačí mi rozhovor s jejím autorem, který blekotá něco o samosprávných komunitách, které byly relevantní možná na chvíli v roce 2012. Možná mě teda můžete poučit, kde v současnosti v Sýrii nějací progresivní "rebels" kontrolujou nějaké území? Nebo jsou šaria soudy grassrootovou alternativou Assadovy administrativy? :) A do toho ty fotky s bannerama z Kafranbel, což bylo prokázaně divadýlko pro západní novináře a území kde fotky vznikaly bylo reálně pod administrativou Ahrar-Al-šam (džihádistů a tureckých proxies). Takže prostě lol.
    SALE
    SALE --- ---
    KRTECEK_VLADNE: hale v pohodě, asi nás nebaví trávit tolik času na netech. Možná si nejdřív přečti tu knížku, než začneš něco psát o našich pohledech na syrskou opozici...
    KRTECEK_VLADNE
    KRTECEK_VLADNE --- ---
    SALE: Rád bych, bohužel na to nemám čas, ale zkuste se poptat v auditku 3. světové...
    SALE
    SALE --- ---
    KRTECEK_VLADNE: hale tak přijď, si rádi poslechnem něco od někoho, kdo toho ví víc než my, přines nějaký zdroje a tak...
    KRTECEK_VLADNE
    KRTECEK_VLADNE --- ---
    SALE: Ta naivní představa o syrské opozici, to je vyloženě ňuňu...
    SALE
    SALE --- ---
    SALE: bylo dobrý si to po letech pustit znovu!
    Squat Wars : jan hanus 2h.bloguje.cz : Free Download & Streaming : Internet Archive
    https://archive.org/details/SquatWars

    OBSAĎ A ŽIJ! -dokumentární film o akci VZPOMÍNKY NA BUDOUCNOST
    https://vimeo.com/74433685

    SALE
    SALE --- ---
    Z SqEK konference nám v knihovně zůstala nově vydaná knížka, na které se čtyři roky podílely desítky kolektivů a jednotlivců z Evropy a Severní Ameriky, Migration, Squatting and Radical Autonomy / https://www.routledge.com/...-Squatting-and-Radical-Autonomy/Mudu-Chattopadhyay/p/book/9781138942127

    This book offers a unique contribution, exploring how the intersections among migrants and radical squatter’s movements have evolved over past decades. The complexity and importance of squatting practices are analyzed from a bottom-up perspective, to demonstrate how the spaces of squatting can be transformed by migrants. With contributions from scholars, scholar-activists, and activists, this book provides unique insights into how squatting has offered an alternative to dominant anti-immigrant policies, and the implications of squatting on the social acceptance of migrants. It illustrates the different mechanisms of protest followed in solidarity by migrant squatters and Social Center activists, when discrimination comes from above or below, and explores how can different spatialities be conceived and realized by radical practices.

    Contributions adopt a variety of perspectives, from critical human geography, social movement studies, political sociology, urban anthropology, autonomous Marxism, feminism, open localism, anarchism and post-structuralism, to analyze and contextualize migrants and squatters’ exclusion and social justice issues. This book is a timely and original contribution through its exploration of migrations, squatting and radical autonomy.
    SALE
    SALE --- ---
    [ Rekviem za Sýrii / conconvention / 8.6.2017 / CR - Praha - infokafe Salé ]

    večeře, dokument, knížka a kaligrafie, aneb večer, který by nám měl připomenout, že o tom, co se v Sýrii stalo a děje, moc nevíme...

    Pustíme si podzimní vydání zpráv It´s the end of the world as we know it and I fell fine s názvem Requiem for Syria, od našeho nejoblíbenějšího moderátora Stimulatora z dílny submedia.tv, věnované Sýrii (online tady: https://sub.media/video/requiem-for-syria/ ). V něm se dozvíme více o selhání světové společenství, levice nevyjímaje. Proč bychom neměli slepě podporovat revoluci v Rojavě a proč byla Syrská revoluce nejradikálnějším společenským experimentem od Španělské občanské války. Druhou půlku videa tvoří rozhovor s Robinem Yassin-Kassabem, autorem knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War.


    V červnu budou k půjčení tři výtisky knihy, považované za nejlepší anglicky napsaný počin o syrské revoluci Burning Country: Syrians in Revolution and War ( http://www.plutobooks.com/display.asp?K=9780745336220 )

    V roce 2011 vyšli Syřané do ulic a požadovali svržení režimu Bashara Al-Assada. Dneska je většina Sýrie válečnou zónou kam se zahraniční novináři v podstatě nedostanou. Kniha Burning Country (hořící země) objevuje realitu života v současné Sýrii. Napsané po patnácti letech práce s lidmi v Sýrii, odkrývá příběhy opozičních bojovníků, exilantů ztracených ve změti uprchlických táborů a mnoho dalších. Zkoumající nové revoluční organizace tvořené zespodu lidmi, vzestup ISIS a Islamismu a vývoj nejhorší uprchlické krize od Druhé světové války, Burning Country je živým výčtem současné politické a humanitární noční můry.

    Pár citací z knížky:

    Revoluce byla pozitivní zkušeností i když jsem cítil bolest, hlad, nebo strach. Obecním pocitem byla vůle ke změně. Například; Když jsem viděl sedmdesátiletého může, který dělal nemožné aby mě ochránil, když jsem byl v úkrytu; když jsem byl svědkem toho, jak lidé zapomínají na své staré spory a společně pracují v revolučních službách; Když jsem viděl společenskou solidaritu probíhající ve svých nejdůstojnějších podobách … Syrská kultura se naplnila duchem povstání a odmítnutí. Nechala se prostoupit kompletně novými požadavky a koncepty, například život na útěku, demonstrace, koordinace, média, občanská žurnalistika.
    Aziz Asaad

    Za čtyři roky jsme nahradily to, co jsme ztratily za čtyři desetiletí. Já jsem optimistický co se mých lidí týče.
    Bashaar Abu Hadi

    Strategie nenásilý nemohou porazit stát – zrcadlí nedostatek pochopení samotné podstaty státu. Moc státu se automaticky chrání před vymřením; porazí osvobozující se hnutí jakýmikoliv likvidačními prostředky. Jestli pokusy ke svrhnutí takové mocenské struktury přežijí první fázi represe, elita zvrhrne konflikt do válečné podoby, a lidé používající nenásilné taktiky nemohou porazit armádu. Pacifismus se nemůže bránit proti nekompromisnímu vyhlazení.
    Peter Gelderloos, autor knihy How nonviolence protects the state (k přečtení zde: http://theanarchistlibrary.org/library/peter-gelderloos-how-nonviolence-protects-the-state )

    Revoluce zemře se smrtí občanského odporu. Ti, kdo zapomenou jak revoluce začala, nebudou vědět, jak skončí.
    Zpráva na baneru drženého aktivistou z koordinační komise Slemmiyeh


    Taky si budeme promítat kaligrafie Mouneera Al-Shaaraniho

    Mouneer Al Shaarani přináší starověké tradice Arabského písemnictví, například pradávný geometrický styl Kúfského písma, v moderním kontextu. Je uznávaným průkopníkem v současné kaligrafii, díky novým stylům písma, které vytváří. Býval studentem proslulého syrského kaligrafa Badawi Al Diraniho na umělecké univerzitě v Damašku, kde graduoval v roce 1977. Kaligrafii se věnuje od svých deseti let. Z exilu v Káhiře se vrátil zpět do Sýrie, kde používá kaligrafii k inspirování lidí, kteří čelí každodenímu teroru ve válce rozervané zemi.

    K večeři bude falafel a hummus a z výtěžku se pokryje koupě Burning country v elektronické verzi, která pak bude ke stažení ze Salé počítači. Fyzické knížky, si u nás můžete objednat a taky se podívat na pár věcí co momentálně máme o Rojavě:

    A letter to "Rojavist" freinds / online tady: https://libcom.org/news/letter-%E2%80%98rojavist%E2%80%99-friends-12082016
    A small key can Open a large door: The Rojava Revolution / http://www.activedistributionshop.org/...-small-key-can-open-a-large-door-the-rojava-revolution.html
    The Experiment of West Kurdistan: Feminims, Anti-sectarianism and collectivism in the Syrian Revolution / http://www.activedistributionshop.org/...mphlets-booklets/4008-the-experiment-of-west-kurdistan.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam