• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    INDIANCentralizovaná správa stanic a ostatních prvků v síti - automation/monitoring/alerting a dalsi devops nastroje
    Diskuse o vsem, co se tyka nastroju ulehcujicich praci nejen administratorum ...

    Sirsi zaber vitan (resp. co se neveslo do nazvu) :
    Inventarizace * IT Asset Management * Centralizovana sprava instalaci / aktualizaci * Zalohovani stanic * Sprava licenci

    Par tipu :
    Saltstack * Ansible * OCS Inventory NG * Fusion Inventory * GLPI * Mandriva Pulse2 * IBM Tivoli * Microsoft SCCM * BackupPC * Bacula * Puppet * Chef * RackTables * Zabbix * Foreman * Cfengine * Wix Toolset * WKPG * Symantec Client Management Suite
    chybi tu neco ? sem s tim ;)
    rozbalit záhlaví
    MAJA
    MAJA --- ---
    MUXX: jj, ESXi, ale mám přístup jen k virtuálkám, k hypervizoru právě, že ne ...

    DRON: v linuxu přes date ... počítám, že ho hlídá hypervizor, do vteřiny se seřídí nazpět

    Žádný trik, jak to na chvíli obejít/rozhodit na pár minut ... ???

    NTP tam samozřejmě je, ale něco se může časem potichu rozbít ...
    DRON
    DRON --- ---
    MAJA: virtual muze mit "hw" hodiny paravirtualizovane a rizene z hypervisoru. Pokud ale rucne nastavis cas, cekal bych, ze ho takto udrzi. Jak ten cas nastavujes?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    THEODORT:takovyto, kdyz se ti rozbije motor u auta a ty to vyresis tim, ze nalozis na parnik bagr.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    Já vám nevim, není lepší řešit jestli mám všude dobrej config ntp a jestli mi vrací rozumný timediff? Porovnávat lokální čas s timestampem serveru mi přijde strašně hipsterský.
    MUXX
    MUXX --- ---
    MAJA: Co mas za hypervisor? Esxi ma nekde v nastaveni ze syncuje cas virtualkam.
    MAJA
    MAJA --- ---
    DRON: rozchozeno ... akorát nevím, jak to pořádně vyzkoušet - sleduju virtuálky a i když sundám NTP a rozhodím čas, tak se vrátí do vteřiny nazpátek :-)
    MAJA
    MAJA --- ---
    DRON: díky
    DRON
    DRON --- ---
    MAJA: koukal sem dnes do auditka o zabbixu a dost intenzivne sem premyslel, jestli se mi to nezdalo ;-)

    takze item (uprav si jak potrebujes)
    name: Host time-diff
    type: Calculated
    key: system.localtime.fuzzytime
    formula: fuzzytime(system.localtime,65)
    type of information: Numeric (unsigned)
    update interval: 1m

    trigger mam takto (mam to jako template i s tim itemem)
    name: Time-diff on {HOST.NAME}
    expression: {Template App Time:system.localtime.fuzzytime.avg(#10)}=0
    dependencies: Template OS Linux: Zabbix agent on {HOST.NAME} is unreachable

    ta zavislost tam je kvuli tomu, at to nehlasi problem, kdyz je host offline
    MAJA
    MAJA --- ---
    DRON: díky
    DRON
    DRON --- ---
    MAJA: jde to vpohode, rano ti pastnu primo zabbixovy item/trigger. NTP daemon je nutnost (koneckoncu proto ten rozdil chces monitorovat at zjistis, ze se cas rozjel = NTP daemon treba nejak selhal)
    MAJA
    MAJA --- ---
    Nějaké tipy pro monitoring rozdílu času mezi zabbix serverem a monitorovaným strojem ? Počítám, že by byl dobrý nápad, aby na všem běžel NTP démon a řešit nějaké rozdíly z něj ?
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    RUDOLF:
    zrovna vcera sem upgradoval; mam klasickou instalaci, takze doporucenou cestou:
    cd ~/.awx/awxcompose
    docker-compose down
    cd /opt/awx
    git pull
    git checkout tags/9.2.0
    cd installer
    ansible-playbook -i inventory install.yml
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    hele, jak to AWX upgradujete?

    Já to mám ve swarmu, takže nemůžu použít ty jejich playbooky. Ale v předchozích verzích to byl prej trochu voser.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tyve :o asi za kazdejch 30 serveru pocitaj plat ajtaka, co nepotrebujete
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    CHOROBA: Hele, nam to spocetli na nakejch 70k€ rocne :O (mozna kecam, ale destiky tisic to byly)

    my k tomu taky mame este asi nakejch 300 switchu ruznorodejch znacek a zatim jenom sbirame facts do nasi CMDB... momentalne davame dohromady plan migrace vsech devices na EOS a veskerej provisioning pude taky pres Ansible ... Arista ma k tomu vlastni playbooky a nastroje kolem...

    takze mozna nas principal byl moc uprimnej a vyblil jim tohle vsecko, proto ta silena suma
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    INDIAN: jo, todle je per server na kterem bezi Rundeck.
    serveru mam v radu stovek..ca 400-600, spis to pouzivam na hw jako switche(aruba,brocade,cisco) a cisco ASA fw. Kolik btw stoji ansible Tower enterprise?
    MAJA
    MAJA --- ---
    Pěkná cena :-) AWX má body navíc ...
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    CHOROBA: u nas (kde neni normalne problem platit za support) ten jejich odhad byl takovej knedlik, ze se nam 3x protocily bulvy a sli rovnou do AWX (mame pres 1000 serveru)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    MAJA: pred par lety 5k$/year za server subscription, usery uz si nepamatuju
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    MAJA: dela to plno spolecnosti dneska, jako treba elastic : udelaj ti cenu podle velikosti infrastruktury, mnozstvi dat, atp.... jakmile ucejtej love, tak nevahaj si o ne rict
    MAJA
    MAJA --- ---
    CHOROBA: já jsem na celém webu nenašel nikde zmínku o ceně ... možná jsem slepý, ale asi se za ní stydí ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam