• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    INDIANCentralizovaná správa stanic a ostatních prvků v síti - automation/monitoring/alerting a dalsi devops nastroje
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    MAJA: co mas za git server a kde ho mas ? autentifikace git+ssh nebo https ?
    MAJA
    MAJA --- ---
    INDIAN: to mám nastavené, ale hláší Authentication failed
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    MAJA: Je treba si nastavit nejdriv Credentials jako "Source control" a ty pak pouzit pri deklaraci tvyho projektu.. Co konkretne nejde ?
    MAJA
    MAJA --- ---
    Používáte někdo AWX ?
    Pokusně jsem to rozjel, ale zaboha nejsem schopen to donutit, aby si to tahalo ansible skripty z GIT repozitáře.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    MUXX:ted si uvedomuju ze mame asi 2 win servery s RDP pristupem v US ale fr. AZERTY klavesnici, pac to byl vzdycky ze stejnyho duvodu voser na AZERTY bouchat hesla s QWERTY mappingem (sidlime ve Francii)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja zadnej server s GUI nemam a vsechno mam US
    MUXX
    MUXX --- ---
    INDIAN: Ja tam ani pristup nechtel, ale skoncilo to tak, ze "kdyz to chces zmenit/opravit, tak tady mas pristup". typicky dostanu nejaky RDP/VNC/SSH a prvni co, tak nejsem schopnej napsat specialni znaky v hesle. Nasledne lomitka a uvozovky v shellu. Par firem co instaluje vsechno cesky jsem taky videl. Jenom by me zajimalo jestli je to bezny nebo jsem divnej kdyz vsude davam default eng/US + narodni klavenici jako druhou.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    MUXX: Je to opravdu takovej problem to takhle nainstalovat? (ptam se, nemam zkusenost s Win/Mac, nicmene linuxovyho desktopu je to samo trivialni)
    MUXX
    MUXX --- ---
    Kdyz instalujete systemy s UI (linux/window/Mac) jaky tam davate prostredi? Me fascinuje jedna banka kde je vsechno nainstalovane anglicky, ale pouze s rakouskou klavesnici. Jsem uplne ztracenej. A kdyz jim tam dam anglickou, tak jsou ztraceni oni.
    MAJA
    MAJA --- ---
    SAMGARR: to jo, spíš, že testování nepobere nějaké nechtěné interakce mezi sw třeba
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    MAJA: playbook by mel byt indepotentni, takze by se mel chovat vzdy a vsude stejne, ne?
    MAJA
    MAJA --- ---
    Takový hloupý dotaz - koukám na Ansible Molecule.
    Pokud jsem to dobře pochopil, tak si ,zjednodušeně, pustí playbook na nějakém docker image a otestuje/zkontroluje, že to dělá, co je tam napsáno.

    Mám trochu problém s tím, že chování může být jiné u typicky minimalistického, čistého docker image vs, reálný stroj.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    KRISHNA: Imho, tohle se řeší přes Ansible Tower/AWX. Tam by aktivitu musel někdo odmazat z databáze.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    KRISHNA: pokud nemají centralizovanej sběr logů, tak nasadit. pokud mají a hbitý admin ty logy maže z centrálního úložiště, je to na ukončení pracovního poměru. jinak ansible defaultně loguje fakt hodně, ale dá se to, tuším, potlačit. Řešením může být sebrat devops teamu přístup a nechat je playbooky pouštět přes awx/Tower. Pak bude audit trail v gitu a navíc Tower ukáže přesně na konkrétního viníka.
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    Ansible, nemáte někdo zkušenost?
    Řekněme, že pracuju pro korporát xy, který má DevOps team, který tlačí Ansible a nějaký Operations team, který se mu sice nebrání, ale rád by věděl, co přesně se na jejich serverech (ke kterým DevOps teamu dává přístup) děje? Potřeboval bych mít prostě nějakou možnost logování/auditu všeho, co Ansible na serverech dělá tak, aby to nebyl Ansible server, který ty logy vytváří.

    Příklad, Ansible admin zvrtá playbook a smaže soubory na serverech operations. Operations si toho všimnou a hodí vinu na DevOps team. Hbitý Ansible admin ale mezitim promazal logy a zahladil stopy, takže řekne, že on nic. Jak tohle vyřešit?
    MAJA
    MAJA --- ---
    RUDOLF: dík za nakopnutí, mrknu
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    MAJA: nastuduj se group_vars/host_vars. Pokud různé skupiny strojů (group_vars) nebo individuální stroje (host_vars) potřebují jiné verze aplikací, měj verzi jako proměnou a kterou definuješ podle potřeby v group_vars nebo host_vars.

    Pokud nemáš delší zkušenost s Ansible, tak si přečti jejich Best Practices: https://docs.ansible.com/ansible/latest/user_guide/playbooks_best_practices.html - je tam myslím část o tom, jakým způsobem se ten playbook používá, uděláš si představu. Plus ti to zodpoví otázky, protože ti to ukáže adresářovou strukturu kterou budeš jen krmit.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to sem presne delal, ale hynulo to podivnym zpusobem v pripade spatnejch kredencu, nebo nedostupnyho ssh.
    kazdopane dik za nakopnuti, bylo tam zapnute gather_facts: yes, coz samozrejmne zpusobovalo problem

    - name: RNDKM check if we have the SSH and SU
    command: timeout 10 echo 'Alles Gutte'
    become: yes
    become_method: su
    register: ssh_check
    ignore_errors: yes
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    CHOROBA: zkusit spustit janevim cokoliv? když to selže tak máš problém. je asi jedno jestli si budeš třeba vypisovat uptime nebo echo "connected"
    DRON
    DRON --- ---
    CHOROBA: strelba od nohy - setup modul?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam