• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  MEOWkauza Scottova
  Syndrom, kdy má člověk nutkavou potřebu neustále si vymýšlet nejrůznější příhody a podivná dobrodružství, poprvé popsal v roce 1891 německý psychiatr Anton Delbrϋck a definoval ho jako psychickou poruchu, která se projevuje patologickým lhaním. Dnešní psychiatrie považuje tuto na první pohled směšnou a více méně neškodnou úchylku mezi nejsložitější fenomény klinické praxe. Bájivá lhavost se obtížně diagnostikuje i léčí. Bájiví lháři (v psychiatrické terminologii mýtomani) se dělí do různých podskupin a často trpí mnohočetnými poruchami osobnosti. Klasický mýtoman na rozdíl od různých podvodníků nelže ze zištnosti nebo s úmyslem někomu uškodit. Jeho hlavním motivem je získání takové pozornosti a respektu, jaké by podle jeho názoru nikdy nepoznal, kdyby se spolehl na svoje obyčejné a nezajímavé „já“. Trpí nedostatkem sebevědomí a vymýšlení historek, v nichž hraje hlavní roli, se pro něj stává drogou, bez níž se neobejde. Patrně neotřesnější případ onemocnění bájivou lhavostí publikoval lékařský časopis Forensic Psychiatry & Medicine. Šlo o příběh Mary Scottové z Londýna, které se pod různými falešnými záminkami podařilo vystřídat lůžka v šesti stovkách nemocnic. Setkání s bájivým lhářem vždycky nemusí být jen úsměvnou záležitostí, nad kterou postižená osoba nakonec mávne rukou. Znáte někoho, kdo trpí bájivou lhavostí? Jaká byla vaše největší lež?
  rozbalit záhlaví
  RAINBOF
  RAINBOF --- ---
  ARGANNAH: a jakej ? podle me jen ve veku. deti z toho vyrostou. Ale mozna to spatne chapu.
  ARGANNAH
  ARGANNAH --- ---
  řekla bych, že je dost velký rozdíl mezi patologickou lhavostí a dětskou fantazií
  RAINBOF
  RAINBOF --- ---
  asi to bude tak ze do tehle kategorie kazdy tak trosku patrime :) proto si myslim ze se toho hodne nedozvis protoze ty nejzajimavejsi kusy zustanou navzdy zive a neodhalene.

  prispeju storku z detstvi :D

  kdyz sem byl malej tak jsem ve skolce vypravel jak mam kamarady v podzemi :D dost živě si pamatuju i detaily.
  BLEVAJZZ
  BLEVAJZZ --- ---
  ono bude stačit když se zaměříme na zajímavé historky.. kdo koho s tímto syndromem zná a co od něj mohl už slyšet.... já si myslím že by to mohlo být zajímavé.. min. zde na nyxu je několik horkých favoritů :-)
  ECLECTICA
  ECLECTICA --- ---
  Technická: nechtěla bys to tu rozšířit na zajímavé syndromy a případy z psychiatrie? Pseudologia fanstastica je sice zajímavá, ale nevím, nakolik je to z dlouhodobého hlediska výtěžné téma.
  BLEVAJZZ
  BLEVAJZZ --- ---
  to mi připomíná tuto klasiku :-D

  Don Juan De Marco Official Trailer - Johnny Depp Movie (1994) - YouTube
  http://www.youtube.com/watch?v=AteQZ7q6rtA