• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBIng. Miloš Zeman - Prezident České republiky
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    CHORCHE: Kolárek a mohlo by to mít titulek "tak jak jsi zhřešila, dcero?"
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    BONGI: pravda...
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    Souhlasím, že se posouváme dál od Hradu, takže se budu snažit být stručný. Podmínky byly velmi odlišné a situace ve světě taky, ale i s tím rozdílem, že konzumující trhy existovaly jen v malé části světa, takže ten mega odbyt evropského zboží nastával spíše až v meziválečném období.

    Otázka surovin se zatím může zdát, jako zcela zásadní, ale já osobně vidím do 20 let poměrně rychlou emancipaci některých oblastí Afriky, která s touto problematikou může zahýbat, když úplně pominu možnost technologického pokroku v oblasti nahrazení některých surovin levnějšími a dostupnějšími zdroji. Ostatně největší artikl Číny je její růst.

    Co se týče Evropy, té samozřejmě vyrostla konkurence ve všem krom toho co jsi zmínil (bankovnictví a unikátní know-how), ovšem Evropa má v rámci světa jisté specifikum, že ač se to nezdá, tak i přes veškeré rozdíly jsou lidé ochotni široce spolupracovat a navzájem se podpořit i přes hranice států. Je to určitá komunitnost a étos, který by Evropa mohla využít k získání úplně jiné dynamiky vývoje, než může nabídnout kterákoliv jiná oblast.
    BONGI
    BONGI --- ---
    HONZAL: Je, protoze levna vyroba/dovoze z Ciny znamena nemoznost konkurence domaci vyroby a v podstate jeji likvidaci. nasledna zavislost na Cine se muze samozrejme projevit v cenove politice - v podstate monopolni rozhodovani. Proste ppokud pripustis zanik domaci vyroby, stanes se zavislym na dovozu. Pokud to nebude vyvazene, budes v hospodarstvi vypadat podobne jako byvale kolonie - jen nebudes drzen vosjkem a exekutivou, ale svou hospodarskou zavislosti.
    BONGI
    BONGI --- ---
    Asi jsme uz mimo tema, nicmene jeste komentar - pokud vzpominas minulou schopnost Evropy se zmatorit, nesmis zapominat na podminky, v jakych to probihalo. Evropa i USA bylo zasobovano lacinymi surovinami z kolonii a nasledne po zruseni kolonii se moc v tomto ohledu nezmenilo. Stejne tak mela v techto zemich zajistena odbytiste relativne velmi stabilni s moznosti i budouciho planovani. To umoznilo Evrope se venovat hlavne nejproduktivnejsi casti ( cast ktera pridava nejvyssi hodnotu - finalni produkce) zpracovatelskemu prumyslu, obchodu, finacnictvi a sluzbam. Jenze uz v okamziku, kdy vstoupilo na trh USA a SSSR se satelity, se situace zhorsila a Evropa si uz tolik piskat nemohla. S postupnym vyvojem emancipace tretiho sveta vzrustala a na trh vstoupila jeste Cina a Japonsko.
    Evropa uz vubec nema podminky, ktere ji zvenci pomohou. Zatim zustava silna v bankovnictvi ... ale kde jinde jeste nema silnou konkurenci?
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    HONZAL: coz bych osobne nevnimal jako problem, myslim, ze souycasny zapadni svet zije v materialnim raji, ktery je ponekud naddimenzovany ;-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    jsem naprosty laik, ale u te Ciny me napada, ze jejich rezim se svetu v podstate vyplati. O kolik, by se asi vsechno zdrazilo, kdyby v Cine fungoval svobodny trh (tj. i otevreny svetu), lidi by neotrocily a obcas si taky neco hezkyho koupily. jakasi fiktivni agrarni poptavka by se vyrazne posunula doprava a tak by se VSECHNO velmi zdrazilo.

    a to nemluvim o tom, jak se do toho zvyseni cen napocita i skutecnost, ze by tam lidi nechteli 16 hodin denne makat za zrnko ryze...

    Je na teto dedukci nejaka chyba?
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    BONGI: ano je to problematické a neobešlo by se to bez určitých výpadků a politických veletočů, ovšem je to z mého pohledu podobné jako vztah špatné zaměstnání, kde tě berou na hůl/ vlastní podnik, kde si šéfuješ sám a dostaneš tolik peněz, kolik si vyděláš. Tj někdy dost, někdy třeba nic, taky je tam ta obrovská nejistota, jestli vyjdeš i příští měsíc, ale za určitých podmínek to i za to riziko stojí.

    Evropa už jednou v minulosti prokázala, že je schopná to ustát. Sice to nešlo moc hladce, ale výsledkem těchto snah byl moderní zpracovatelský průmysl, který řadil Evropu před první světovou válkou na absolutní špičku. Je to o tom, udělat si kupu problémů a projít si nemalou krizí, ale pokud by se všechny tyhle prvky dokázaly aspoň minimálně zvládnout, tak na konci této bouře by byl velmi příjemný úsvit. V mém pohledu jsou základem silné a vzájemně i politicky provázané hospodářské a společenské struktury Evropského prostoru, které nikam nevstupují jako podřízený, ale jako rovnocenný partner. Představa značně utpoická souhlasím, ale je to z mého pohledu jediné skutečně dlouhodobé řešení naprosto s*ačkovýho postavení Evropy, do kterého se úspěšně svépomocí dostala.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    BONGI: jo ono hlavne cina ma pod palcem skoro (nebo uplne, ted nevim) tezbu vzacnych rud, bez kteryho by nikdo ani lcd nevyrobil. jsou sice jeste nejaky kapacity mimo, toho casu zavreny kvuli ekologii, ale nez by se na to najelo, nez by se rozjela nejaka vyroba tech primarnich soucastek (veskera vyroba lcd displayu jinde nez v cine nebo korei je samozrjeme jen montovani, ty soucastky se vyrabeji jen tam nebo v korei), tak by to trvalo a bez lcd se dneska neobejde ani auto ani pracka ani nic. proste uz je ta doba takhle nastavena. a to sou jen lcd displaye, podobna situace je i u dalsich komponent naseho moderniho spotrebitelskeho kose...
    BONGI
    BONGI --- ---
    GULDUR: No vytvorit jakousi vnejsi celni unii, hlavne vuci Cine, je dost problematicke. V soucasnosti se jen maloktery vyrobek obejde bez komponentu vyrabenych v Cine ci jinych asijskych statu. je tedy otazka, co by hrozilo, kdyby naopak Cina zpetne dala embargo na tyto komponenty ci take zavedla - "vyvozni dan". Prave toho se vsechny staty vcetne USA boji a proto nejsou schopne prilis efektivne zasahnout proti nekvalitni konkurenci nicici domaci produkci. Zaroven je potreba si uvedomit, v jakem stavu jsou ted jednotlive staty ve schopnosti nahradit tento spatny dovoz a nezpusobit poruseni socialniho smiru uvnitr statu, diky znacnemu narustu cen.
    Druha zalezitost je korekce "dotovanych vyrob/produkci" uvnitr Evropy. Jsou sice platna urcita a dost tvrda pravidla, jenze jsou vetsinou dodrzovana jen malymi staty - velci prispivatele na ne vetsinou kaslou a davaji prednost klidu v domaci politice - a protoze jsou zaroven nejvetsimi prispivateli, jsou sankce na nich skoro nevymahatelne. Klasicky priklad je Francie a jeji dotovane zemedelstvi. Opacny priklad jsme my, kde respektujeme vsechno pomalu na 120%, jen aby se nekdo nerozzlobil.
    Navic to staty na rozdil od nas dokazi obchazet - kdyz od nas chces vyvezt kravu do Rakouska, musis dokladovat tolik hygienickych podminek, dokladovat stari, kvalitu atd atd podle jejich vnitrnich vyhlasek. Naopak, my jsme schopni dovezt sem mmaso, ktere ani neodpovida evropskym normam a likvidovat cenovou konkurenci domaci produkci masa. To uz ovsem neni o unii, ale o predposranosti a kratkozrakosti nasich vlad.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    BONGI: v podstate (ta cast o tom oddelit obchod a politiku) je to co tu rikam celou dobu. jinak to totiz nejde, muzeme si hrat na jediny spravedlivy, ale jist se musi. je treba se na to divat tak, ze kdyz my nebude obchodovat, tak bude obchodovat nekde jiny a ten jiny mel preditm plnou hubu kecu o lidskych pravech, ale v obchodovani mu to branit nebude a my budeme mit akorat cernyho peska a prd.
    GULDUR: clovece na tom co pises se mi neco hodne nelibi, ale nevim presne co...
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    BONGI: na jednu stranu to zní velmi dobře a s pasáží o vývozu odborníků plně souhlasím. Orientace na východní trhy ať už Asijské a nebo Evropské, je ovšem dle mého pohledu dvousečná zbraň. Dle mého názoru by se orientací na tyto oblasti nemělo (i když chápu složitou situaci) nic kompenzovat, ale prostě tam něco programně budovat s tím, že pokud se Evropa vrátí k silnému růstu, tak se na to nevykašlat, ale brát jako další segment práce s kapitálem.

    Co je ovšem na tom všem problematické je skutečnost, že se nikomu nechce jít do skutečně prorůstové politiky v rámci Evropského hospodářského prostoru, která by byla provázena nepopulárními kroky, jako je zavedení silných vnějších cel a nepřekročitelných podmínek kvality zboží a služeb. Neboli, aby se Evropa z části uzavřela do sebe a vytvořila "nefér" podmínky pro svoje lokální výrobce. Je to sice z globálního hlediska svinstvo a USA si za to vyslechly ne zrovna pozitivní názory (viz. náš kápo Top O'Lánek), ale z dlouhodobého horizontu je to cesta k vytvoření zázemí a emancipace, se kterou se ten Východní ekonomický prostor bude v budoucnu získávat výrazně lépe. Samozřejmě to jde ruku v ruce s politikou a když Čína je ochotna pošlapávat lidská práva, my si na oplátku můžeme dovolit pošlapat "svobodný a všemocný trh". To ovšem Zeman neříká a to je třeba záležitost, kterou já bych si u prezidenta přál.

    Možná jsem se místy nevyjádřil přesně, nebo dokonce zmatečně, klidně to rád dovysvětlím...
    BONGI
    BONGI --- ---
    Nedavno jsem mel prilezitost stravit nejakou chvili s Alesem Michlem v diskuzi o moznosti ekonomickeho rustu v ramci Evropy. V podstate jsme se shodli na tom, ze pokud v ramci Evropy uz je mozny rust vicemene jen rozsirenim trhu na ukor konkurence. Spotreba nijak zvlast neporoste, neobsazene trhy neexistuji. Jenze ziskavani "market share" na ukor konkurence neni neco trvaleho, potrebuje zaroven zvyseni nakladu na reklamu, inovace, bonusy atd a nese rizikove faktory navratnosti. U globalnich firem je mozne kompenzovat nizky rust v Evrope, rustem v Asii, Jizni Americe i Africe, jenze tahle moznost pro stredni a male firmy je nedosazitelna ( nebo jen se znacnym rizikem). Proto je vhodne zacit uvazovat o tom, zda u takovych firem neprekonat nechut k nasim vychodnim sousedum a zamerit sve iniciativy tam. A tady by se mel i stat pokusit oddelit politicke postoje od ekonomickych zajmu a tyto iniciativy podporit. Prezident ma tady dost slusne moznosti a jako urcite pozitivum u Zemana vidim to, ze si je jich vedom a hodla je vyuzit. Vlada by ho v tomhle nemela podrazet. Ne, ze by tato iniciativa uz ted nebyla vyuzivana ruznymi malymi firmami, nicmene zde citim dost prostoru pro expanzi.
    To druhe je dlouhodobejsi - co muzeme nejlepe vyvazet? Suroviny moc nemame, zpracovatelsky prumysl se zmenil spis na pomocne montovny a nevidim prilis moznost na nejakou zmenu. Zemedelstvi jsme slusne podelali a budeme mit co delat dostat ho alespon na konkurencni stav uvnitr statu.
    Ale prostor je ve vyvozu odborniku - to neni novum, kdysi to o nas platilo a nasi mistri, konstrukteri, montaznici, stavbyvedouci atd byli ve svete zadanym artiklem. Komunismus to zabil. jeste chvili sice tyl napr. z vystavby cukrovaru v Asii, ale pak to cele skoncilo.
    Jenze to znamena zmenit cely vnitrni system - podpora a uznani vyucnich oboru, podpora vzdelani a hlavne jeho kvalitu - radeji mene kvalitnich, nez halda podprumeru. Investice do vzdelani je pro nas nutna, jenze jako cely system, nikoli jen jednotlive akce - tedy nikoli jen vysokoskolske studium a skolne, ale zvlaste ted umirajici odborne stredni skolstvi a ucebni obory, podpora umisteni techto absolventu po par let nutnych pro praxi - napr. nezdaneni jejich zamestnavatele za jejich praci po tri roky od nastupu atd atd.
    Vyvoz odborniku a jejich schopnosti, nikoli vyvoz pracovni sily typu Ukrajinec, to by mohl byt zpusob jak podporit nas export v dalsi etape.
    Opet mi pripada, ze si Zeman tohoto aspektu vedom je ... jenze ma silu a moznost to ovlivnit?

    Nevim, zda to sem patri, ale otazky tu jsou a kdyztak to smazte.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    mohl by kandidovat z vezeni, kdyz mame poslance ve vazbe, dokonce poslance pravomocne odsouzeneho (nevim jeslti uz trest nastoupil) tak by mohl teoreticky nekdo z vezeni i kandidovat, bylo by to take uzavreni nastoupene cesty.
    TRIGEREG
    TRIGEREG --- ---
    VYHULENY_UFO: třeba to do té doby stihne :)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    PREVIT: Spíš potrefenou husou... je teda pravda, že tohle si Klaus se Zemanem mohli možná odpustit - vysmívání se někomu komu dali zrovna do huby, není moc pěkný chování, ale na druhou stranu v "Šlo o to zanechat nástupci Václava Havla čistý prostor," od Šípka jde spatřit lehký eufemismus.
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    Z poslance novinarskou zumpou:
    S vámi jsem, pánové, hotov. Blog - Richard Mandelík (blog.iDNES.cz)
    http://mandelik.blog.idnes.cz/c/320582/S-vami-jsem-panove-hotov.html
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    je to proste sympatak a kazdy se s nim musel aspon jednou vyfotit aby mel pamatku :)
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    VYHULENY_UFO: asi to patří k prezidentské tradici...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam