LINKOS: Nutné to není. Ale je to fajn, protože se tím mohou začít zabývat i lidé s jinými fondy než ti, co to nezbytně potřebují. Navíc jsem toho názoru, že čím dřív lidé začnou o podobných možnostech nejen uvažovat, ale zároveň je i v nějakém větším měřítku realizovat, tím lépe. Obávám se totiž, že jednoho dne, nejhůře naše děti, budou rády, když blbečků. kteří neumí nic jiného, než plenit, bude co nejméně.
BEDY: Tak to je docela... hodně otázek
1) Má na mysli vytápění, nebo komplet energie? Pasivní dům dle ČSN má mít do 15 kWh/rok/m2 včetně na VYTÁPĚNÍ, celkově by energie měla být pod 120 kWh/rok/m2 včetně ohřevu a oběhu vody, vaření, osvětlení a uživatelské elektřiny (pračka, počítač, ev. myčka a pod)
2) Záleží na tom, jak to počítáš. Materiál nula, nula, nic - nejdražší jsou takové věci jako dřevo nebo tepelná izolace, hydroizolace. Problém je u oceňování člověkohodin, prefa pro přírodní stavbu neexistují, max slaměné balíky. Těžkou techniku většinou nechceš, nebo ani nemůžeš využít, takže o to víc lidí potřebuješ. na druhou stranu - s tímhle většinou lidé pomáhají rádi i za naturálie.
3) Za mě, mimo jiné, třeba
https://www.facebook.com/CircleGrowth
šikovný projektant, který rád protlačí dřevostavbu, nebo i radikálnější stavbu úřady, nebo rád poradí jak se vejít do stavby na ohlášení:
https://is.vstecb.cz/osoba/10613.
4) U dřeva a hlíny pomalu vyšší než u standardu, u slámy cca 20-30 let, záleží ale, jako vždy, na kvalitě provedení. Na druhou stranu, technologie přírodních staveb je obecně jednodušší.
5) U jakékoli stavby vždy záleží na odhadci a lokalitě. Ještě jsem to neřešil, ale myslím si, že v dnešní době už je zajímá pouze to, aby ta stavba byla zkolaudována a přijata úřady jako vyhovující. To často problém bývá, ale rozhodně je to mnohem lepší než dříve. Jde to.
6) No, o tomhle moc nevím, přírodní stavby jsou často spíš komunitní řešení, takže i realizace vznikají často v tomto duchu - třeba tohohle člověka mi doporučoval kdysi kamarád. Obecně nejvíce prezentací firem na netu najdeš v rámci dřevostaveb. Ony se totiž, narozdíl od dalších řešení, dají skrz úřady protlačit úplně bez problémů. U hliněnky to, naštěstí, jde taky, ale ne tak samozřejmě. A ne každý klient zaplatí realizátorovi jen za čas na úřadech. Když si to ale vyběháš sám... ;-)
Omlouvám se, moc konkrétní jsem nebyl, ale snad už máš představu.
Nebo zkus
http://www.prirodnistavby.com/.