• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUVěci z hlíny - porcelán, kamenina, keramika a jejich příbuzní
    Obrázková galerie a linkovník na teoretické texty o čemkoliv z hlíny - nádobí, umění, historie, současnost. k obrázkům prosím uvádějte i autory a vůbec další informace. Časem snad dáme dohromady nějaký organizovanější systém.
    rozbalit záhlaví
    KANAREK1
    KANAREK1 --- ---
    MIST: jj, problém je v tom, že jsem odešel z placeného zaměstnání a šel se učit řemeslu a co se týká peněz, tak delší dobu budu žít z úspor, které chci dávat jen na základní podporu životních funkcí :) Kurzy tedy dávám stranou.
    Co jsem tak namátkou koukl, tak kus hlíny se dá sehnat za slušný peníz a s tím pálením bych si musel zjistit, ale jednou za čas bych to asi zvládl.


    GHOSTDOGG: díky, zní to pro mě realizovatelně, což je dobré :)
    KANAREK1
    KANAREK1 --- ---
    MILANVASEK: jsem z Prahy. Dobré zprávy :)
    MILANVASEK
    MILANVASEK --- ---
    KANAREK1: a odkud jsi? :)
    jinak sehnat dilnu by nemel byt problem, je jich spousta a keramici jsou vetsinou fajn lidi, se kterymi se da domluvit. jen je dobre zaroven se s nimi domluvit na jakou teplotu pali, at podle toho koupis hlinu.
    s tim skladovanim neni problem, idealni je treba sklep kde je tma, chlad... a dobre to uzavrit, pripadne obcas navlhcit
    KANAREK1
    KANAREK1 --- ---
    Chci si taky zkusit nějaké věci z hlíny. Jako malý jsem na kurzy chodil a dělal sošky, tak na to rád vzpomínám. Mám poukaz na osm hodin, tak si zkusím nějakou vázu a budu na to zase léta vzpomínat, jelikož nejsou finance na to, abych mohl k někomu docházet :)
    Zajímalo by mě, je problematické koupit a skladovat hlínu doma? Nebo stačí jen místo a vlhký hadr?
    Chtěl bych zkusit nějaké pořádné propracované busty, tak si říkám, že bych to mohl kutit doma.
    Je velký problém sehnat nějakou dílnu, kde by mě případně nechali si výrobek vypálit?
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Tahle prezdobenost me bavi! :) Carol Long - http://www.carollongpottery.com/



    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    MIST: Uka! :) Ja jdu keramicit ve ctvrtek, tak se na to poptam, protoze to je krasna glazura.

    Nejaky obrazek :) Anneke Harmsen stranky bohuzel nema funkcni



    MIST
    MIST --- ---
    Mame ve studiu celadon namichany, recepturu nemam , ale presne jak milanvasek rika....palime oxidaci a redukci, cone 10, z redukce to ma tuhle krasnou bilo/zelenou barvu. Kdyz se nanese v huste vrstve, tak steka, ale neni vylozene tekuty. A podle hustoty je videt i bublinky v glazure.
    Laka mi to ted k pokusu :D
    Jeden kousek uz jsem v celadonu mela, vyslo to jako bily povrch, prohlubne lehce do zelena.
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    MILANVASEK: Aha, diky. Budu si to muset nechat poradne vysvetlit od myho "pana keramika". Ja jsem spis vymyslec a tvoric - technologickou stranku ma na starost on :)
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Trocha hipsteriny :) - Hella Jongerius mrknete na web, nedela jenom keramiku http://www.jongeriuslab.com/



    MILANVASEK
    MILANVASEK --- ---
    JOKERKA: no, moje zkusenosti jsou v tomto omezene, taky mam jen elektrickou pec. ale opravdovy celadon je zelezita glazura v redukcni atmosfere.
    v elektricke se da pouzit treba oxid/uhlicitan mednaty na dosazeni te zelene, ale uz to neni ono
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Tohle je taky zajimave pouziti

    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    MILANVASEK: Aha, takze "normalni" pec elektricka, tam se kyzeneho vysledku nedosahne? Kdyz by byl idealne namichan na idealni hline?
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Tohle me bavi :) zdroj facebook

    z etsy

    Taky z etsy
    MILANVASEK
    MILANVASEK --- ---
    JOKERKA: to jo. jen na ten celadon potrebujes redukcni atmosferu pri vypalu, takze bud plynovou pec, nebo na drevo a tak
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Tak zase nejaka inspirace:
    Jan Bilek



    Je to takove "japonske" :)
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    MILANVASEK: Uzasny! Takze to je alchymie se vsim vsudy. Myslim, ze zacnu expereimentovat s glazurama, kdyz to tu tak ctu :))
    MILANVASEK
    MILANVASEK --- ---
    JOKERKA: celadon je obecne urcity typ glazury, nejcasteji do zelena, pripadne do modra. ale jinak se to lisi podle toho, kde to kdo jak namichal, vypalil, jakou pouzil hlinu atd.
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    MIST: aha, ale to musi byt nejak osetrene/zahustene, aby to neskapalo ne? Nejaka zvlastni primes. Chtela jsem jednou udelat podobny efekt, ale bylo mi vysvetleno, ze to nelze, protoze by to proste steklo.

    Tohle je tedy taky celadon? Pochopila jsem, ze to udela jakousi "patinu" v prohlubnich, ale tady to tak neni.


    za to tady to tak je
    MIST
    MIST --- ---
    JOKERKA: jo, to bude husta glazura, vypada to na celadon
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Tohle je pekny napad na vyuziti nekolika barev hliny.


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam