• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  KETHAMINAkomunitní práce, komunitní projekty a rozvoj sousedství
  komunitní práce jako alternativa práci sociální - její podoby, možnosti, rozvoj, dobré praxe.

  rozvoj sousedských komunit - kulturní a setkávací akce a události na vsích i ve městech, v mikroregionech, zkrátka na lokálních úrovních.

  smysl komunitního rozvoje, jeho potenciál.

  nepotřebujeme kulturu mainstremovou, máme rádi vlastní :)  pěknou inspirací je mi sousedské soužití v Úněticích
  http://www.unetice.cz/
  http://www.kravinunetice.cz/
  http://www.unetickypivovar.cz/

  nebo sympatický projekt ve východoslovenském Bardejově
  http://ozdifferent.sk/2012/07/13/basta-kulturno-komunitne-centrum-bardejov/
  https://www.facebook.com/pages/Different-Ob%C4%8Dianske-zdru%C5%BEenie/424507894286765?hc_location=stream

  ale i sociálně-pracovní působení o.s. Český Západ v Dobré Vodě
  http://www.cesky-zapad.cz/
  rozbalit záhlaví
  ATHEISTE
  ATHEISTE --- ---
  Ahoj, víte o nějakém komunitním bydlení - ideálně na farmě nebo statku - prostě venku? Nejlépe blízko Prahy, ale není to podmínka. COVID ukázal že žití sám je největší peklo a hlavně když se není o co starat nebo s kým budovat vztahy.
  M4JKL05
  M4JKL05 --- ---
  pro všechny, kdo budujete svoje vlastní komunity, doporučuju seminář Community Building podle Scotta Pecka:
  Úvod – Communitybuilding
  https://communitybuilding.live/cz/introduction/

  Máme zkušenost v naší komunitně zaměřené vesnici a osobně jsem jedním seminářem prošel, v případě zájmu můžu sdílet zkušenosti poštou.

  "Skupina lidí nikdy ve stavu společenství nezůstává. Stále padá zpět do pseudokomunity a do chaosu. To, co charakterizuje zdravé, pokračující a udržitelné společenství je rychlost, s jakou je schopné si říct: „Podívejte, už jsme zase mimo. Musíme se zase vrátit k práci na sobě.
  ...
  Být společenstvím v organizaci není všelék. Realita stále existuje. A jak je typické i pro zdravý individuální život, ve skutečnosti je více bolesti uvnitř společenství než mimo něj. Ale je v něm i více radosti. To, co pro mě charakterizuje opravdové společenství, není, že je méně bolestivé, ale že je víc naživu.“


  V případě zájmu doporučuju přečíst celý rozhovor s autorem: https://communitybuilding.live/cz/2019/11/12/cesky-rozhovor-se-scottem-peckem/
  M4JKL05
  M4JKL05 --- ---
  Nové webové stránky Moravskoslezského kraje o komunitní (sociální) práci:
  https://komunitniprace.msk.cz/
  M4JKL05
  M4JKL05 --- ---
  Kdo byste měl zájem o akreditovaný kurz komunitní práce z Ostravské univerzity nebo znáte někoho, kdo by mohl mít zájem, prosím ozvěte se mi do pošty. Sháníme zájemce, aby se otevřel v příštím roce
  Akreditovaný kurz Komunitní práce v kontextu sociálně vyloučených lokalit / Fakulta sociálních studií OU
  https://fss.osu.cz/22541/akreditovany-kurz-komunitni-prace-v-kontextu-socialne-vyloucenych-lokalit/
  KETHAMINA
  KETHAMINA --- ---
  Chápu, že je teď vyhrocená doba, ale můžete si další zprávy vyměňovat v poště? Je super, že to tu ožilo, ideálně pokračujte informací, jak třeba rozvíjíte vaše sousedství?

  U nás to začalo rouškami zdarma na nastenkách ve vchodě, nákupy pro seniory a zítra nabídnu ještě bábovku. Btw.jak se zapojujete vy?
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: taky z toho nejsem nadšený, ale bohužel si tím všichni projdou a někdo na to i umře a není to jen o věku (btw. boris taky nevypadá zrovna zdravě. spíš mě trochu děsí, že i olympijský plavec měl probém to rozdýchat)

  zatím má zdravotnictví ČR volné kapacity a právě proto jako první otevírají venkovní sportoviště, kde lidi pravděpdobně dostanou malou dávku viru a tak se začne s promořováním, jen o tom budeme mlčet a nebo tomu budeme říkat jinak.

  já mám sice masku s filtrem, takže na nákupu nic nechytím, o víkendu se s rodinou zdekujeme na pár měsíců na chatu, ale už jsem se smířil s tím, že tomu neuteču. a to zrovna patřím k nemalému počtu lidí, co můžou pracovat z domova. fakt nezávidím lidem, co žijou z ruky do huby a musí platit vodu, elektřinu a nájem a stát jim zabránil dělat jejich práci, kde typicky potkají denně spoustu lidí. ti to prostě dostanou a nemají jinou možnost. pozdní kapitalismus není spravedlivý.
  LINKOS
  LINKOS --- ---
  JAZZZ: no, kdyby to zabíjelo jen obézní lidi 90+ tak by se to dalo docela snadno vyřešit, ale ono to zabíjí i lidi podstatně mladší a dokonce i do té doby zdravé jedince. Britskému premiéru je 55 a je na ventilaci(pokud dneska nekecali). Co se bude dít až jich bude málo si dokážeš jistě predstavit.
  A to vůbec nemluvím o mrtvich, co vlivem pretizeneho zdravotnictví umrou na jiné nemoci.

  Omlouvam se za OT, ale na ten první příspěvek jsem si prostě musel reagovat
  LALOBA
  LALOBA --- ---
  dobrý den, jsem tady dobře v auditku Komunitní práce, komunitní projekty a rozvoj sousedství?

  mám tu jeden moc hezký rozhovor s ekologickou ekonomkou Naďou Johanisovou z Katedry environmentálních studií MUNI v Brně. Je nejen o ekonomické demokracii, neformálně směně, rozvoji místních komunit a udržitelnosti. Ale také o naději. K tématu netématu bych navázala tímto odstavcem:
  ...
  "naděje je něco, co není totožné s optimismem, s vírou v dobrý výsledek, ale s vírou, že má smysl o něco usilovat a bojovat, ať to dopadne jakkoliv. Naděje je zakotvená mimo tento svět, nemusí to být posilováno happy endy.
  ...
  To není rozhodně výzva k pasivitě, ale spíš k tomu nepřeceňovat svoje schopnosti a neočekávat velké úspěchy, a přesto se snažit. Svět je tak složitý, že nikdy nedokážeme předvídat, co se stane. Pokud konáme v zájmu života, konáme dobře, pokud se ale příliš děsíme, že něco nějak dopadne, tak nás to může paralyzovat. Pak můžeme být paradoxně míň efektivní, než když se přestaneme držet cíle, který se nemusí uskutečnit.


  Naďa Johanisová: Každý by měl mít právo být nejen konzumentem, ale i producentem - Material Times
  https://www.materialtimes.com/...bclid=IwAR3jC6JpMu8eeRf0Z2-tQ2f748tyKy_8q9Wqe-MFMeq2ywSaIXHxi9WvDPo

  /je normální mít strach strach, ale to neznamená, že se zachráníme, když umřeme zaživa
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: je to hodne, ale je korektni taky dodat, ze o tech 150k mrtvych bude mene v nasledujicich cca 5ti letech. pokud obezni lide 90+ umrou na coronu, tak se to bedlive sleduje, ale kdyby umerli na jakoukoli jinou prenosnou chorobu, tak si kvuli nim nikdo rousku nevezme, natoz aby zavrel obchod. pouze pokud nemocnice vylozene odpojuji pacienty nebo je nechavaji bez pomoci, pak ma rychlost sireni vliv na pocet mrtvych, jinak je to uplne jedno.

  rousky realne pomahaji jen pokud je ma nazaseny nemocny clovek, takze pro scenar promoreni jsou fajn, ale zdrave spolecnosti spis skodi, kvuli nespravnemu pouzivani. nikdo si je nemeni po dvou hodinach.

  kdyby kazdy mohl nosit respirator a rukavice, pak bych na vyleceni spolecnosti i veril, ale vlada radsi vypustila hoax ze vydechovy ventil nechrani a mame si pres nej natahnout bavlnenou rousku. je to jen proto, aby lidi nevykupovali prostredky zachranarum a aby si navzajem ten cerveny ventilek nezavideli.

  takze kdyz to shrnu - neumime testovat dost aby byla nadeje na podchyceni vsech pripadu, takze za mesic otevrou obchody, pak skoly a v srpnu tu bude druha vlna. nebudeme tomu rikat osklive promorovani, ale chytra krantena ale vysledek bude uplne stejny. vsichni si tim projdou a nekdo si toho nevsimne a nekdo umre.

  a za par let az nekdo tenhle virus nauci spolehliveji zabijet a pusti to ven zamerne, tak pak teprv se mame na co tesit. pak uz bude jedine reseni zabarikadovat vesnici a misto toaletaku nakupovat naboje.

  mozna ti to prijde depresivni, ale tohle je nevyhnutelna budoucnost tohoto sveta.
  LINKOS
  LINKOS --- ---
  JAZZZ: a uvědomuje si, že se tu bavíme o třeba 150k mrtvých? Tedy v prvním promoření, jak to bude probíhat, při dalším putování viru populací, jak dlouho nám vydrží imunita, natož jak to bude mutovat, nevíme skoro nic.
  Nemusíš se izolovat navždy, musíš izolovat lidi na 14 dní a pak všechny plošné testovat. Nemusíš ani testovat jednotlivce, stačí ti otestovat třeba stovku lidi naráz, jako to dělá třeba Izrael (po 60).
  Cesty jsou, jen se to všechno nesmí nechat jen na lidech, ale musí taky něco dělat ta banda co si říká vláda. Hezké, že sme si nandali roušky, složili se na ventilátory, respiratory a ty idioti jen čumí a kecají
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: nerikma, ze je nejlepsi, ale je to nevyhnutelna cesta. jako vetsina nemoci je to otazka meritka. pokud jsi zdravy a dokazes se dozivotne izolovat tak jsi vyhral (ned nemoci, jinak je to spis prohra). totez plati pro tvoji rodinu, partu pratel nebo celou vesnici jako je ta v italii kde jsou ted uz vsichni zdravi a jsou obklopeni zurici epidemii. dosahli toho plosnym testovanim a izolaci bezpriznakovych jedincu.
  izolovat 10M lidi, to uz by byl docela vykon i pro schopnou vladu, ktera se ridi rpeciznim planem kdyz by izolace zacala lednu. tehdy jeste byla sance. ted uz neni i kdybychom se na usi postavili, takze lepsi asi bude si to priznat i s tim ze to lidem z rizikovych skupin zkrati zivot o jednotky roku. tohle je dana vec uz je to pouze o tom jak to volicum dat PR sezrat i s navijakem a najit nahradu za termin "promoreni". imunizace zni trosku lip, ne? vsad se ze tomu tak zacnou brzo rikat.
  LINKOS
  LINKOS --- ---
  JAZZZ: tak je potřeba ale říct, že to neumíme v ČR. Takže protože si umíme akorát zvolit idioty, tak se budem tvářit, že jejich neschopnost je ta správná a nevyhnutelná cesta, ok.
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: abych byl presny: plosna karantena ma smysl jen kdyz je vyuzita k plosnemu otestovani cele populace. jinak jen oddali nevyhnutelne.
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: no vidis. sam jsi dosel k tomu, ze to neumime. neumime testovat tak plosne jako severni korea a vladnou nam nemehla. jeste par tydnu budou vahat, protoze nemaji zadny plan a az se zacnou bat astronomickeho dluhu vic, nez umrti par duchodcu kteri tvori elektorqt vladnouc strany, tak bez koncepcne otevrou skoly a montovny a tou italii si projdeme onpar mesicu pozdeji. do te doby si snad dokazeme vyrobit svymi silami dost respiratoru a plicnich ventilatoru.
  LINKOS
  LINKOS --- ---
  JAZZZ: to není pravda, jsou země které v tom potlačování byli mnohem úspěšnější než my. To že to neumíme neznamená, že to nejde.
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: ne, protože se šířil mnohem menší rychlostí a nikdy se nerozšířil tak moc, jako covid. to se vůbec nedá srovnávat. ebolu se taky podařilo udržet pod kontrolou jenže jenom díky tomu, že se šíří hůř a příznaky se dostaví rychle. pokud část lidí nevyhazuje příznaky vůbec pak není žádná naděje, že se to podaří držet pod kontrolou a vylečit.
  LINKOS
  LINKOS --- ---
  JAZZZ: vtipné, co třeba sars-cov-1? Ten se nepočítá?
  JAZZZ
  JAZZZ --- ---
  LINKOS: pokud se otevrou skoly, tak se cela spolecnost promori behem jendoho mesice. neda se s tim nic delat. jeda vec je neco nalhavat spolecnosti, aby byl klid a druha vec je, na co jsou penize a co se da technicky realizovat. protoza te "zpomalovana cesta" smer italie je presne to, co se nevyhnutelne stane a co odbornici priznavaji, ze je nevyhnutelne. lidi se bud dokonale izoluji nebo si tou nemoci projdou a pak budou mit sanci na neco jako "zvivot jako driv". neni naprosto zadna sance, ze se vsichni lidi na svete ve stejny cas vyleci.
  LINKOS
  LINKOS --- ---
  JAZZZ: jasně, argumenty máš dole, argumenty máš v minimálně dvou diskuzích tady na nyxu, kde minimálně jednu sleduješ.
  Tak samozřejmě pokud to ložisko nákazy bude v zemi která to bude tutlat a následně upravovat čísla jako to dělala Čína a jako se o to pokouší naše vláda tak to tu s námi bude dlouhá desetiletí. Ale dostat každý rok nemoc která sejme X procent populace není úplně dobrý nápad.
  Jinak tohle se jede ve specializovaných diskuzích a tady to nemá asi cenu pitvat, jen je sakra nezodpovědné šířit takové kraviny, jakože to máme chytnou všichni. Stát to posral, sic se snaží číslo dokázat, že ne a teď se chce vydat na spomalovanou cestu směr Itálie...