ARCHIMEDES: tak ale třeba jen evoluce přírodních zákonů v čase + jejich odlišná evoluce v různých směrech vesmíru je v podstatě docela přirozená úvaha. Jasně, současný stav, kdy víceméně všude na Zemi platí až do té míry co jsme schopni změřit zhruba stejné přírodní zákony (akorát třeba přesné měření gravitační kontanty G je trochu zádrhel, ukazuje se), nás naplňuje jistotou, že to tak je všude ve vesmíru. A z toho jsme vyvodili interpretace veškerých astronomických pozorování...
Ale fakt je, že rozporná pozorování se týkají jak mikrosvěta, tak kosmologie (např. rozporuplné výsledky výpočtů rychlosti rozpínání vesmíru v závislosti na použité metodě pozorování). Mě osobně to depresivní nepřijde, protože nejsem profesionální vědec. Samozřejmě by bylo trochu depresivní, kdyby se ukázalo, že je problém v samotné vědecké metodě. Ale spíš mi přijde o to, že vytváříme modely, které jsou nepřesné.
No sorry, za nefaktickou vsuvku. Anizotropie fyzikálních zákonů, jakkoliv zní hrozivě, vlastně nezní překvapivě: pokud by byly trochu jiné jednak hodně jindy (hodně dávno, do budoucna nevidíme), nebo hodně jinde (druhý konec vesmíru), tak nás to ani moc trápit nemusí, spíš je to další level hlavolamu (a ovšem konec "velkého vyprávění" kosmologie...)
Jeden z modelů, kterému fandím, je kvantizovaná setrvačnost. Dost důležitou konsntantou je v tom modelu vzdálenost od kosmického horizontu. Ovšem, ta v raném vesmíru byla výrazně menší! A skutečně, spousta toho, co pozorujeme v raném vesmíru a interpretujeme jako "rozpínání", lze pak interpretovat prostě tak, že vesmír byl tehdy menší a některé věci se proto tehdy chovaly jinak. Ten model zdaleka není konstantní, ale samotná úvaha, že když se koukáme do dálky, koukáme se do vesmíru, jehož tehdejší velikost byla menší (ve smyslu vzdálenosti k tehdejšímu horizontu), mě přijde přinejmenším zajímavá.
Jde o to, že experimentálně dnes stěží můžeme zjistit, co všechno tehdy fungovalo jinak.. ta pozorování interpretujeme nutně skrze model vytvořený na základě toho, jak to funguej teď (proto mi taky ta teorie výše fascinuje spíš jako alernativní způsob uvažování o kosmologii, ne jako zjevená pravda)