• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: jistě, tomu říkám argument "bla bla bla, tldr"

    s tímhle se zkus zúčastnit Otázek Václava Moravce, hele :-) chápu, že je těžké si přečíst tří odstavce předtím, než klikneš na "odpovědět", mě se do toho také často nechce :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: je to trochu zacyklený problém - dokud se nestanoví, jaká bude výše ZP (aspoň pro konkrétní rok), tak není jasné, jak velkou část rozpočtu na starobní důchody by bylo možné převést na ZP.

    průměrný důchod sice přesáhl 11000 Kč, ale zajímavější je jiné číslo: medián důchodu je teď snad něco jako 9500 Kč. při realistických odhadech ZP kolem 6000 Kč (při dnešní cenové hladině) by tedy do mediánu z průběžného systému stačilo doplácet kolem 3500 Kč. Tím pádem se ti (za předpokladu, že ZP se vyplácí z rozpočtu naplňovaného DPH, spotřebními daněmi, dividendami strategických veřejných korporací, apod.) počet lidí, z jejichž "sociálních pojištění" ("sociální daně") v cca dnešní výši žije jeden "nejčastější" (tedy nikoliv "průměrný") důchodců z odvodů právě dvou zatím pracujících - což není tak neúnosné a může to zabránit odsunu hranice do důchodu "nade všechny meze" (jinými slovy: systém důchodů nikdy nepočítal se současným zlepšením zdravotní péče, zvyšováním očekávaného věku dožití a dlouhým obdobím míru - původní statistiky toho, kdo s daným nápadem tiše předpokládalo, že se spousta lidí důchodu prostě nedožije, ženy zemřou při porodech, muži ve válkách, apod. - jinými slovy, populační strom dnes vypadá trochu jinak, než za Bismarka, který to celé vymyslel)

    odborník na výpočet výše důchodu nejsem: stejně jako v případě přídavků na bydlení ale vím dobře o tricích, kdy se z hlediska "dosazení do vzorečku" vyplatí zaměstnat se na co nejlépe placené pozici poslední rok před důchodem, apod.: toto pochopitelně je relativně snadno "vyhackovatelné" a šlo by zřejmě doložit, že aspoň u některých z těch, kdo pobírají nejvyšší starobní důchody, mohlo dojít k použití nějakého triku (až na to, že by to byl zásah do soukromí) (rozuměj: to, co dám "stranou" pod rukou svému "zaměstnavateli" poslední rok před odchodem do důchodu jako všimné, to se mi vrátí, třeba pokud plánuju v důchodu přežít aspoň 5 let...). (tedy stejně nějak bude muset být zkorigováno, do jaké výše mají odvody ze mzdy ještě vliv na výši důchodu, a nad jaký rámec už má bohatý zaměstnanec radši investovat mimo systém... což, popravdě, by zase uvolnilo určitý kapitál, který je dnes povinně směřován do průběžného systému a vedlo bohaté zaměstnance k hledání individuálních investičních příležitostí - místo nějakých "pilířů" - což, světe div se, by kupodivu byl - čistý kapitalismus, jak si ho všichni původně představovali - tedy "když mám, spekulativně investuji, když nemám, zase to prodám")

    (já doufám v takové efekty, že pokud by se dnešní sociální pojištění platilo jen na pokrytí důchodu, který je vlastně navíc, na přilepšenou k ZP, tak by se výše odvodů na sociální pojištění mohla dokonce i snížit, resp. mělo by to směřovat více k dobrovolnosti těch příspěvků.. život čistě jen ze ZP není žádný med, ale dnešní stav fakticky nutí platit odvody do proběžného i lidi, kteří třeba najisto vědí, že se důchodu ani nedožijou, z toho či onoho důvodu.. je pravda, že většina takových naopak pobírá nějaký zdravotní důchod nebo je vedená jako dlouhodobě nemocná, ale...)
    PER2
    PER2 --- ---
    sice iděs ale asi k tematu
    Svět má další demografický problém. Mladých je moc a práce málo - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/demografie-mladi-prace-06u-/zahranicni.aspx?c=A160315_2232438_zahranicni_aha
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: ZP je cca polovina duchodu. Odnekud zbytek dorovnat musis. Uz dnes je problem zdroje na duchody najit, system je deficitni. Naklady na celospolecensky ZP v rozumne vysi uz dnes znacne prevysuji naklady existujiciho duchodoveho systemu - tedy te vydajove polozky statu, ktera tvori majoritni cast vydaju resortu prace a socialnich veci. Naklady na dnesni socialni system (mimo duchody) jsou v nepodstatne vysi - z pohledu ZP to ni zadny zajimavy pouzitelny zdroj pro financovani te taskarice.
    Je smutne, ze jako udajne profesionalni programator neumis pouzit kalkulacku a neovladas zakladni matematicke operace. A navic, ze jako clen Piratske strany, ktera vsude rve, jak je nutne mit vsechny informace verejne nedokazes zpracovat informace, ktere verejne dostupne jsou. Epic fail :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: a to, že by ZP nahradil starobní důchody úplně, si našel kde? spíš řeší otázku "co s tím, že bez zvýšení hranice odchodu do důchodu, se výše důchodů bude muset snížit" - no, tak v nějaký moment se důchody prostě dorovnaj tím ZP, aby důchodci nerevoltovali
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Workers In China, India, USA Believe AI and Robots Will Replace Them - Slashdot
    https://hardware.slashdot.org/.../workers-in-china-india-usa-believe-ai-and-robots-will-replace-them
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    bez prace nejsou kolace
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Nepodmíněný základní příjem není revolucí, je to jen evoluční nutnost
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Neco z diskuse
    Petr Nechanický
    Pro začátek by mi stačilo, kdyby mi stát nebral tolik z výplaty, hlavně to sociální pojištění, jehož placení mi pravděpodobně k ničemu nebude.

    Petrovo prani prave splni NZP. Petr asi nechape, ze NZP znamena pro pracujici cloveka mensi nebo zadne dane z prijmu. Dejme tomu, ze Petr bere 30 000, a NZP bude 10000.
    Ktery system bude pro Petr vyhodnejsi, ten dnesni nebo s NZP?
    Dokonce to vypada, ze Petrovi stat nejen ze nic nesebere na dani z prijmu, ale dokonce bude vuci statu v plusu.

    Co je, ale pravda, pojem socialniho pojisteni ztrati smysl a nic takoveho nebude existovat.

    TILOPA
    TILOPA --- ---
    JUNIPETRUS: Prave ze sou, jinak by se pred kliknutim zamysleli, alespon trochu, pak by pochopili rozdil mezi garantovanym prijmem 500kc mesicne a socialni davkou 20 000 mesicne a pokud by se jich to tykalo, hned by cukli :) Jinak je jasne ze kdyz je neco zadarmo, tak drtiva vetina zvoli ano, takze vypovidajici hodnota nulova..
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    JUNIPETRUS:
    Stav ankety na idnes:
    Ocenili byste garantovaný příjem pro všechny namísto sociálních dávek i v Česku?

    ANo:3063
    Ne:647

    Lidi nejsou blby:-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: Samozrejme ale neni mozne si tisknout libovolne mnozstvi penez.
    Musi existovat transparatentni podminky pro emisi, a musi existovat nejaky mechanismus pro nejaky limit, ktery muze byt dan nejakym vzorcem s realnymi ekonomickymi daty.


    aha, takze jake limity navrhujes? dat miliardu ceskych korun kazdemu obcanovi kazdy mesic asi nebude ok, to sam asi jiste tusis, takze kolik je ok?
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    Stručné a docela výstižné - Berou stroje lidem práci?
    Berou stroje lidem práci? – D-FENS Weblog
    http://dfens-cz.com/berou-stroje-lidem-praci/
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    JUNIPETRUS: a co si namisto fantasmagorii o tom "tisku" penez radeji neco precist? :) Mas to tam v sirsich souvislostech a z realneho prostredi.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    současnou majetkovou nerovnost z velké části způsobuje právě bezprecedentní tisk peněz
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    JUNIPETRUS: Rozdíl je jednoduchý. Ta ropa má nějakou hodnotu, za kterou jsou ochotni ostatní zaplatit (obvykle v dolarech). Ropa se musí vytěžit (= práce). Tedy peníze za ropu jsou něčím podložené.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    _BENNY: proc si porad nekdo mysli, ze na to ma jen ropny stat?

    Je zajimave, ze u ropneho statu plusove penize nejsou problem. Ropny stat bude zrejme takovy stat, ktery prodava ropu a tim dostava rekneme kazdy mesic do sve zeme pravidelne +x miliard dolaru navic.
    Nemeli by tedy byt ropne staty vlastne chude jako zimbabve?:-))

    Aneb jaky je rozdil kdyz stat natiskne penize, rozda lidem, a pokryje tim ekonomickou poptavku pro zakladni potreby vetsiny lidi, a ropnym statem, ktery vymeni ropu stat za vytisknute penize ostatnich zemi, za ktere buduje infrastrukturu, nebo rozda lidem, aby tim pokryli poptavku?

    Tisk penez statem by mela byt samozrejmost.
    Samozrejme ale neni mozne si tisknout libovolne mnozstvi penez.
    Musi existovat transparatentni podminky pro emisi, a musi existovat nejaky mechanismus pro nejaky limit, ktery muze byt dan nejakym vzorcem s realnymi ekonomickymi daty.
    Tim se zaruci, aby bylo v obehu priblizne tolik penez, aby odpovidaly potrebam ekonomiky (coz jsou vlastne poteby lidi) a zaroven se neprekrocila urcita hranice pripadne inflace, ktera uz muze byt skodliva.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JUNIPETRUS: aneb kdyz odnekud vezmeme penize (a schvalne nerekneme odkud, pokud se nejedna o ropny stat) a dame je lidem, pak ti lidi potom maji prokazatelne vic penez. oh, tak to by me teda fakt nenapadlo! proc nam to vlady zatajuji??
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Revoluce v sociálním systému? Garantovaný příjem testuje stále více zemí - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...o-vsechny-fm5-/eko-zahranicni.aspx?c=A160315_150548_eko-zahranicni_kris

    Ta anketa vypada dobre
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: vazne? Uz vidim ty slunickove lidi se zakladnim prijmem v ruce, jak se cele dny do krve hadaji o tom, jestli ma byt teplo nebo zima, jasna obloha nebo zatazeno, byt sucho ci prset... atd :-D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam