• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  a stroje budou brat lidem praci... :-) Oh wait...
  Po třech letech končí Vídeň s provozem minibusu bez řidiče. Pro MHD zatím nepoužitelné, říká dopravce - Zdopravy.cz
  https://zdopravy.cz/viden-konci-po-trech-letech-s-provozem-minibusu-bez-ridice-pro-mhd-zatim-nepouzitelne-rika-dopravce-86049/
  RUDOLF
  RUDOLF --- ---
  DZODZO: to je v pohodě, znám čekačku 3-6 měsíců na AWS account, protože se to musí zasíťovat. Když je projekt s nejvyšší prioritou, tak je to na měsíc;-) nikdy by mě nenapadlo, že economies of scale můžou dopadnout takhle;-)
  RUDOLF
  RUDOLF --- ---
  To spíš bejvalej sovětskej svaz, ten má malej časovej offset. Ale teda, znám třeba EPAM, i když máš najatý lidi, tak si je musíš rozmazlovat, aby ti neutekľi k jinými projektu a když jsem příliš schopný, tak je centrála převelí. Výhoda těhle pasáků je, že můžeš zařiznout projekt ze dne na den. Což je korporátní libůstka.
  DZODZO
  DZODZO --- ---
  aj v indii je viac levelov, u jednej firmy sme chystali stroje na migraciu sapov do azure a mali tam indov z dxc, ktori nam kopirovali data z povodnych strojov, tam sme cakali 6 mesiacov na povolenie 1 portu na firewalle, ale to bolo este zlate oproti dalsiemu levelu indov z wipro, ktori to prebrali po dxc a tych sme 4 mesiace ucili ako vobec prekopirovat tie data
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DZODZO: hele a to az jednou zjistis, ze si muzes jeste levneji nez italy najmout pracovni silu v asii, treba indy... tyvle, to bude rana :D
  RUDOLF
  RUDOLF --- ---
  DZODZO: Na tom není pranic překvapivého. Kompenzace není rovná kompetenci. Mzda je věc schopnosti si dobré podmínky zajistit u lidí co rozhodují o mzdě. Jakmile člověk pracuje v segmentu s vysokou poptávkou, má výbornou vyjednávvací pozici. To funguje jako na úrovni mzdové tak při B2B. Navíc není nic překvapivého, že nový tým není tak výkoný, jako předchozí. Otázka je v jakém stavu je kód, za pár měsíců můžou být s rychlostí tam kde vy. Nebo taky ne. Odhadovat total cost of operation dopředu, je prostě riziko a spíš musí být nějaké strategické důvody. Případně prostě někdo někoho podkouřil a je to. Volná soutěž je to po všech stránkách a business za tisíce let nezměnil, osobní vztahy jsou víc než efektivita v některých aspektech. To technokratický chápání že je to soutěž nejlevnější či nejlepšího je mimo. Vyhrávají řešení, které se prosazují i v jiných disciplínách než je kvalita nebo cena.
  DZODZO
  DZODZO --- ---
  RUDOLF: nie je IT segment ako IT segment, ista firma, ktora s nami ukoncila kontrakt a najala si certifikovanych IT odbornikov z Italie teraz zaplace, ked zistuju, ze to co nam trvalo 2 hodiny, im trva 2 dni, takze hej niektory IT si svojich 100k nezasluzi, lebo je to mantak
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  RUDOLF: bla bla PREKARIAT, bla bla bla PREKARIAT!!!!!!!
  REDGUY
  REDGUY --- ---
  XCHAOS: Trzni kapitalizace _JE_DEFINOVANA_ jako pocet akcii/coinu krat cena za jednotku. Ze ty si myslis, ze si nekdo mysli, ze za tolik by to slo prodat, to je ciste jen tvoje hloupost.
  RUDOLF
  RUDOLF --- ---
  CYNIK: hele, minimální mzda je letos 15200 hrubého, čistého to vychází na 13,5k při 0 dětech nebo 16,2k při dvou dětech.

  Pokud tvůj příjem byl minimální mzda, dostaneš podporu 8775 první 3 měsíce, 6750 čtvrtý měsíc a 6075 patý poslední měsíc - páč pak už nic nedostaneš. Můžeš si ještě říct o podporu na bydlení a snad i topný - ale to je myslím nezávsilý od toho jeslti pracuješ nebo jsi na úřadu práce. Stojíš stát asi 100k za ten rok ( a ty lidi na úřadu práce jsou levný a obsloužej spostu lidí:-)

  Tj. je to 13,5k v práci versus 8k na podpoře, to je u prekaritáu sakra velkej rozdíl. 68% navýšení je celkem jasná motivace pracovat.

  Jenomže problém je úplně jinde - problím je v životním minimu a týká se lidí co mají exekuci ať kvůli alimentům nebo nezaplatili dluhy (u nás je to přes mega lidí, tj. A to je 3410 (bydlení se do něj nepočítá). To ti zbyde po exekuci tvé legální výplaty, např. minimální mzdy. Dneska je v exekuci asi mega lidí a v produktivním věku je tak 7 mega lidí (3,5 mega jsou muži), takže nějakých 14 % produktivní populace zvažuje, zda-li přizná příjem a nechám se zcuknout na 3410 měsíčně nebo nepřizná příjem a bude dělat šedou zónu a bude vydělávat. V tohme segmentu je tzv. česká nezaměstnanost. Kdyby se životní minium zvedlo třeba k těm 10k, věřím, že to do státní kasy přitáhne další peníze, protože ldii konečně přiznají příjmi, alimenty a dluhy se začnou splácet.. Problém minimální mzdy je spíš tahounem nácků a SPD, než nějakého reálného problém. Jádro problmatiky je v žiovtním minimu. NZP k tomuhle problému nic užitečného nepřidává. ČR má jiné problémy, pokud by je dokázala NZP nějak řešit, bylo by to zajímaév. Tj. kdyby se opravdu dalo ušetřit na provozu rozdělování peněz. Ale takhle je to mimo. Právě to rozdělování peněz operarujeme, protože se to rozohudje individuálně v rámci zákona. Např. lidi v domácí péči apod. na to NZP nestačí a právě tam je stát sehrává roli, že je jim schopen zaplait úpravy na baráku, auta apod. výdaje - právě tím, že jsou selektivní. Část zaplatí životní pojistka, ale i pojišťovny často operaují s tím, že tohle porkývá stát. NZP je podle akademickej vlhkej sen nic co by směřovali ke konkrétnímu řešení čehokoliv.

  Btw.. Ještě jsem k tomu rozepsal OT, tak ho dávám sem pod čarou. Mylsím, že je dobrý si uvědomit, že potřeba vnímat situaci jak ji vidí prekariát - takovýty lidi, po který byl život po roce 89 downgrade. Nemuselo to být ani vlastní vinnou, na spoustu lidí dopadli dluhy z podnikání od společníka. Znám pár lidí, kteří se z toho dostali, znám i ty co to za roky nezvládli. Logicky jsou i neuspěšné nápady a neúsošné osudy. Poznal jsem za poslendních pár let několik miliónřů (prodali firrmy, mají úspěšné firmy apod) a nikdo z nich netvrdil, že by schopnosti stačilo. Většina chápala že vedle vynaložení energie, přispělo prachsprosté štěstí. A od zadlužené budoucnosti je dělilo jen to štěstí. Tak se mi trochu příčí ta sebezahleděnost IT segmentu, který si užívají privilegavaného dějiného momenntu.

  100k, což je hrubého nějakého IT seniora za měsíc, poodbně jsou na tom ředitelé nemocnic. Ale to je holt cena za levný provoz českého zdravotnictví a jeho všeobecná dostupnost. V US, stačí být ředitelem nějako segmentu v nemocnici aby jsi byl placený jako senior IT. Být součastí nějaké board of directors už je asi jinde. Tím chci hlavně říci, že dokud je poptávaka po IT práci, ceny jsou vyšrobovaný - nedokážu odhadnout vývoj, ale třeba za 100-200 let - bude IT prostě jen další job prekaritáu. K těmhle posunsům ve společnosti dochází neustále, je jen dobrý si uvědomit, že je potřeba z toho vyždímat maximum - neb si užíváme historický vzestup střední třídy jen pomocí zvládnutí nijak zvlášť komplikovaných konceptů (samo expertýza je různá a někde je velmi vysoká). Jsou komplikovanější, zodpovědnější a společenský přínosnějí obory - ale rejžuje se na transformaci práce pomocí technologií, takže kapitál a hlad po práci je obrovský a práce se zdá je skoro nekonečno. Takže dneska umíme zaměstatn i cvičenou opičku, co píše kód a bere 50k a její společený přínost je 0 - přesto se díky výplatě cítí privilegovaně nad tunou jiných odborníků, který rozvíjejí oblasti o nichž on vůbec nemá představu. Chápu že velikost výplaty se měří kapitalismem, ale zcela logicky neodpovídá společenskému přínosu práce.On by ten svět vypadal jinak, kdyby učitel na ZŠ bral 50k a vybírali se na něj jen ty nejschopnější. Ale na to teď nemáme peníze, tak to prostě nemáme:-)
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: to ale porad neresi, z ceho tu saskarnu zaplatis, zejo... :-)
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: cos to zase napsal za kvas? Tyvole, vlastníš vůbec tomu, co píšeš?
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  XCHAOS: jo, to ze pises blbosti je kolikrat videt po precteni prvnich tri vet :D
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  VYHULENY_UFO: to, že něčemu nerozumíš ty, neznamená, že to ztratilo smysl. a nepíšu to tobě, ale pro lidi, co by si náhodou četli co píšeš, aby viděli, jaká je to blbost
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  XCHAOS: tebe bavi mi psat dlouhy romany, i kdyz vis, ze po dvou vetach vetsinou ztrati smysl.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  VYHULENY_UFO: no rozhodně jsem dostatečný expert na debaty s tebou, byt třeba to není nic oficiálního :-) hele, ty by ses měl držet svého kryptokrumpáče, podle mě.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  XCHAOS: kdyz nemas zadnou funkci, tak co to pises o konvertovani, kor kdyz nejses expert... [facepalm emotikon]
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK: v podstatě konvergujeme k nějaké představě, jak by to asi mohlo být a taky že vzhledem k tomu, že většina lidí se rozhodně se ZP nespokojí a bude si chtít vydělat (výrazně) víc, je většina těch výpočtů ohledně ZP úplně nesmyslným zjednodušením (ale co také čekat od lidí, pro které "tržní kapitalizace" Bitcoinu je počet coinů * kurz a vůbec neberou v úvahu, že kdyby držitelé těch coinů chtěli vycashovat i jen malý zlomek, tak se kurz prudce propadne :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  VYHULENY_UFO: zato ty jsi evidentně expoert největší na mě, co...

  u Pirátů nemám žádnou formální funkci, nejsem tam expert naprosto přes nic, tak o mě ani o Pirátech nešiř bludy.