Squateři jsou žižkovské klinice na dosah (MFD)
MF DNES Adam Váchal 17. února 2015
TwitLonger — When you talk too much for Twitter
http://www.twitlonger.com/show/n_1sko795
Do soutěže o budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově se přihlásili tři zájemci. Aktivistům, kteří budovu vloni nelegálně obsadili, ovšem ani jeden ze dvou konkurentů plány nezkříží.
ŽIŽKOV Squaterům, kteří usilují o budovu bývalé kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově, hraje vše do karet. Napovídá tomu včerejší dění na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kde se otevíraly obálky s nabídkami uchazečů o výpůjčku budovy.
„Celkem tři zájemci se rozhodli ucházet o objekt bývalé kliniky v Jeseniově ulici,“řekl mluvčí úřadu Robert Hurt. Dodává, že pouze dvě z nabídek splnily veškeré požadavky výběrového řízení a zůstaly tak ve hře.
Podle informací MF DNES se v jednom případě jedná o nabídku iniciativy Klinika, tedy squaterů, kteří na začátku prosince budovu nelegálně obsadili. Druhým zájemcem je sdružení Alternativa II. To však s iniciativou sympatizuje.
Objevil se skrytý sympatizant
„Do výběrového řízení jsme šli s tím, že bychom rádi nabídli iniciativě Klinika zastřešení aktivit, které v prostorách budovy plánují. Pokud nebudou mít o spolupráci zájem, tak z výběrového řízení odstoupíme,“řekl MF DNES Marek Semerád ze sdružení Alternativa II.
Zástupci Kliniky byli z takového vyjádření překvapení. Žádné jednání mezi oběma skupinami prý neproběhlo. „V současné době nevidíme důvod, proč bychom se měli někým nechat takto zastřešit. Nicméně spolupráci se nebráníme,“říká Arnošt Novák z iniciativy Klinika.
Pokud lidé ze sdružení Alternativa II dodrží slovo, má iniciativa téměř vyhráno. Ovšem pouze na první pohled. Ve chvíli, kdy se jí totiž skutečně budovu podaří získat, mohou se její členové rovnou přestat nazývat squatery. Ze dne na den se z nich stanou prakticky nájemníci. Nebudou sice muset nikomu platit nájem, ÚZSVM si však klade řadu jiných podmínek.
„Někdo si možná může myslet, že je nám výběrové řízení šité na míru, není to ale pravda. Naopak. Znění smlouvy je pro nás velice nevýhodné. Podmínkou pro vypůjčení budovy je například to, že ten, kdo ji bude využívat, ji musí na své náklady opravit,“říká Novák.
A jelikož je budova v kritickém stavu, nebude oprava levná. Iniciativa odhaduje, že jen veškeré nutné elektrikářské práce a zapojení vody mohou vyjít na desetitisíce, možná i statisíce korun. Aktivisté přitom mají na účtu v současné době jen něco kolem sta tisíc. „Máme samozřejmě naplánováno, jak bychom projekt financovali. Peníze bychom získávali například z benefičních koncertů,“vysvětluje Novák.
Peníze ze hry na střílení
V tomto ohledu by iniciativě Klinika mohla pomoci právě Alternativa II, která by se v případě spolupráce mohla podílet nejen na pořádání některých akcí, ale právě také na opravě zchátralé budovy. Občanské sdružení se totiž mimo jiné zabývá právě přestavbou nevyužívaných prostor a jejich dalším využitím. Konkrétně v Jakutské ulici v Praze 10 nyní předělává bývalé protiatomové kryty na hudební zkušebny. „Peníze ale získáváme hlavně díky našim paintballovým sportovištím,“dodává Semerád s tím, že ve chvíli, kdy by jeho sdružení spolupracovalo s iniciativou, Alternativa II by se na opravě bývalé kliniky finančně podílela.
Podle ÚZSVM bude vítěz výběrového řízení znám do pěti pracovních dnů. Iniciativa Klinika chce na místě vybudovat sociálně kulturní centrum. V chátrající budově hodlá zřídit kavárny, knihovnu, komunitní zahradu, cyklodílnu, nebo dokonce lidovou jídelnu. Aby však lidé z iniciativy mohli některé ze zmíněných plánů uskutečnit, musí do prostor bývalé kliniky investovat. Než na místě začnou prodávat jídlo a kávu, musí budova splňovat potřebné hygienické normy.
„Navíc budovu budeme mít jen vypůjčenou. Je možné, že po krátkém čase se řekne, že musíme odejít, a veškerá investice přijde vniveč,“vysvětluje Novák. Přesto podle něj squateři zájem o výpůjčku budovy neztrácejí.
O kliniku začali aktivisté bojovat v prosinci minulého roku. Tehdy ji obsadili a začali v ní uklízet. Po několika dnech je však vyklidili policisté. Po několika demonstracích se na stranu squaterů postavil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice). Právě díky němu začal úřad s aktivisty jednat.