• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CYLAHDIY pěstební systémy - hydroponika, aeroponika - rady, tipy, zkušenosti
    Vítám zde všechny příznivce domácího pěstování. Tento klub je zaměřen hlavně na diskusi o hydroponických a aeroponických systémech pěstování. Budeme rádi za rady, tipy a návody k tomu, jak si takový systém doma postavit, kde nakoupit potřebné vybavení a který systém zvolit pro různé rostliny.
    rozbalit záhlaví
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    Growduino uz umi WiFi a WebCam :-)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    LINKOS: Jasne to si tisknu sam.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MCKIDNEY: nevyplatilo by se rovnou vytisknou cely hydrosystem,pri cenach co za to chtej...
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    3Dponics Free Downloads | Open-Source Collaboration
    https://www.3dponics.com/wiki/download-parts-drip-hydroponics/
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ZEDDICUS: Ten dvojity sifon se prave da vytisknout a pak staci akvarijni pumpa na vzduch.
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    MCKIDNEY: zatím to nebublá - ale plánuju to rozbublat, jen zatím netuším jak přesně, mám vzduchová čerpadla, hromadu hadičky, jen nevím jak vyrobit takové to bublátko co mi to pomocí vzduchové pumpy vypumpuje nahoru. Pár videjí jsem viděl, ale ještě sem si s bubláním nehrál. Rozhodně to ale musí bublat než odjedu v létě na dovolenou, aby mi to nechcíplo
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ZEDDICUS: Bubla ti to nejak, nebo spolehas na rucni zalevani?
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    ROMANICAK: Tady fotka systému (v příloze, nevím jak se to zobrazí)
    vrchní petka má z boku otvor kterým dovnitř leju vodu/roztok
    ta pod tím tam mi ted klíčí šnitlík a mám to překryté igelitem po dobu klíčení (ale s otvorem, aby to proteklo dolu do dalších)
    pod tím petržel
    dole bazalka, kolem jejího vývodu mám z igelitáku udělanou hadičku kterou odkapávající vodu donádoby (z které to pak zase při příštím zelití doleju nahoru)

    kolem plastu s hlínou jsem omotal alobal, aby se mi tam nedělal takovej ten zelenej povlak. (další systém co ted ladím tak místo zavěšení odzhora mám svislej dřevěnej hranol a k němu větší petkové květináče přišroubované a místo alobalu je to natřené zvenku balakrylem)

    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    ROMANICAK: zkusím nafotit za světla o víkendu, je to primitivnější verze toho co postoval
    MCKIDNEY: jen nic není 3d tisk, chybí tam (zatím) ta automatika, tak tam prostě jednou za pár nechám prolejt vodou.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Je to ta 3d hydropncs stena?
    Tu jsem mel minuly rok a krom toho ze potrebuje akvarijni pumpu tak fungovala dobre.
    How to Build a 3Dponics Garden - Step-by-Step Instructions
    https://www.3dponics.com/wiki/instructions-drip-system/

    Nemel jsem ani cups (neni treba) a sterilizovana zeme fungovala bez plisne.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ZEDDICUS:
    Ukazes fotku toho pet systemu?
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    MCKIDNEY: zkusil jsem hydro doma (keříčková rajčata) - 3x waterfarmu od GHE, původní plán byl mít to na okně, a občas trochu přisvítit. Když jsem to doma zkusil, zjistil jsem, že to dělá kravál jako prase a možnos okna v ložnici padla. Dal jsem to nad předsíň, nad to 60W led, postupně 2 větráky (jeden tahal vzduch pryč, aby to trochu chladilo, neb přes léto tam bylo 27 a to rajčata nerada a druhej na opylení. Cca 10k přímejch nákladů a další cca 3k za proud a hnojiva (FLORAMATO + floramicro), celkem sem sklidil okolo 1 kg rajčat, bez chuti nebo vyloženě hnusnejch - z blbé chuti hlavně podezřívám blbé hnojivo nebo možná ph down co sem používal. Ted sem se na to vysral a uděl si vertikální farmu z pet flašek nad sebou do okna (do horní naleju vodu/roztok a ono to prokapává) byť tam mám už hlínu a tam mám s mírným led přisvětlením petržel, bazalku a zatím rostou krásně.

    knížku sem si na to koupil https://www.growshop.cz/katalog/detail/kniha-hydroponie-pro-kazdeho je to takovej spíše přehled a uvod do začátku
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    MCKIDNEY:
    "Pouzivani cyklickeho zavlazovani (jako hydro nicmene do hliny skrze knot)" - ja bych to resil klasickym dripem, mam s tema knotama blby zkusenosti. Bud to tece moc, nebo malo, furt je to nekde bahno a plesnivi to a jinde zas sucho a nic s tim nejde delat, kdyz uz to zaroste korenama. Podle me klasickej rozvod hadickama a jehlama a zapichat kam to bude vhodny. Daj se presunout jinam a nebo priskrtit, kdyz je to potreba.

    "Hydro doma (steny, balkony atd)" - co konkretne hledas? Jako jak udelat rozvod a nebo jak ma vypadat uz ta cast primo u kytek? Tezko radit, kdyz neznam jak to ma v mistnosti vypadat, kde co bude. Ale obecne bych asi vetsi hydro doma nedelal, v pripade nehody ti muze vytect celkem dost vody, ktera nevsakne do hliny, ale do podlahy.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ROMANICAK: Stena byla predelana podle toho a tech pump od tebe.
    Tesim se az to zacne :)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Tak sklenik naplanovan, skrin na kliceni je vylepsena.

    ted resim 2 veci co me zajimaji:
    - Pouzivani cyklickeho zavlazovani (jako hydro nicmene do hliny skrze knot)
    - Hydro doma (steny, balkony atd)

    Mate nejake zdroje ci knihy o tom? Zajimaji me zkusenosti s tim zavlazovanim - vim ze je to tu vice o hydro, ale jiste to neni poprve co kompromis nekdo resi :)
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    MCKIDNEY:
    Tak zrovna ten co jsi uvedl nema vubec uvedeny potrebny parametry, jako treba kolik A si vezme na klika V a jakou vysku sloupce umi vytlacit. To jsou vec ktery musis vedet, abys mohl dimenzovat zdroj a celej setup.

    Ale ony tyhle maly motorky mivaji 30-50cm, vic nedaj. Proto bych to pak designoval spis tak, ze zasobnik s vodou bude integrovanej primo na te stene, treba za tou dekoraci, aby byl vytlak dodrzenej. Nejaka mala expanzka a "uzavrenej" okruh.

    Ja jsem pouzival tohle, nejaky doma mam, muzu ti klidne nejaky prodat za nakupku na pokusy, mam jich mozna 5 ks :
    JT160 Mini New Micro Brushless Submersible Motor Water Pump 200L/H 1.8M DC6 12V-in Pumps from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...less-Submersible-Motor-Water-Pump-200L-H-1-8M-DC6-12V/32691422071.html
    -- bacha, dela se vic verzi podle voltaze (videl jsem 3,5-6V), ja mam tu verzi 6-12V. Pouzivam na to 9V adapter 2A a jede to pekne.
    -- pisou na tom 1,5-4W...4W na 12V je 0,3A, takze i slabsi zdroj by stacil, ale rozbehovej proud muze byt i 10x vyssi tak jsem nechtel riskovat.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ROMANICAK: Konkretne me zajimaji priklady pouziti a konkrektni modely co se k nim hodi. Kdyz opustim gearbesta vrhnu se na divoky zapad, tak je prilis mnoho kousku na vyber a casto kecaji.

    Treba jsem si ted objednal toto:
    RS - 360SH Water Pumping Electric Micro Pump Motor - $5.29 Free Shipping|GearBest.com
    https://www.gearbest.com/diy-parts-components/pp_1237487.html?wid=1433363
    protoze mam z 3d tisku a recyklace PET udelany ozdobny rust na stene.

    Do skleniku ted budu shanet neco co zvladne 3-5m sloupce (30m hadice s kapatky pro normalni pestovani)
    Nicmene casu mam jeste dost do listopadu, takze mam chut sbirat zkusenosti.

    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    MCKIDNEY: Ja, ale jenom s takovejma malinkejma na 9V. Pouzivam je na prutokovy mereni pH a EC a teploty pro svoje Growduino. A zatim spokojenost.

    Bud konkretnejsi.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Mate nekdo zkusenosti s pumpou z ciny?
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ZEDDICUS:
    Absolutne neumim odpovedet, sorry.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam