• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALMADDocker a kontejnery
    DEFILA
    DEFILA --- ---
    INDIAN:
    mno, me pochopeni k pochopeni vseho pomohlo az LXC, a to jsem s Dockerem zacal kdyz zacinal, az pri buildeni vlastnich rootFS pro LXC jsem pochopil kontejnery (a ac mam go rad, tak jsem nepotreboval go runtime : ) )
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    CEPAL:
    předně, nezačínal bych s kubernetes. důvod je spíš administrátorský. když si rozboješ docker, tak se to dá spravit. když si rozbiješ kubernetes, tak je lepší celou mašinu přeinstalovat znovu. a rozběhnout docker prostředí pro hraní není moc složitý. rozběhnout kubernetes je, no, dlouhý když to člověk moc nezná.

    spadl jsem do kontrejnerů v práci, kam jsem nastoupil.
    protože to měli nějak rozchozené, tak používali docker-compose
    to je v podstatě nadstavba, která tahá za dockerové api.
    za mě jsem vlastně rád, že jsem začal rovnou s docker-compose protože mi to přijde vlastně přehledné.

    pro začátek je dobrý si zkusit třeba v dockeru automatizovat nějakou úlohu, kterou dobře znáš. typicky třeba nějaká kompilace, vhodnej je na to třeba pokud máš java+maven. případně jiná podobná kýblbrigáda, která se pouští občas.

    zajímavý, že narozdíl od INDIAN, bych začal trochu jiným typem úlohy. přijde mi, že na těch automatizačních věcech se lépe uchopí k čemu je to dobrý. za mě asi že je to omezeně idempotentní a většinou po sobě docker uklidí.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    CEPAL: kubernetes bez znalosti kontejneru vseobecne je IMHO dost velky sousto... nejdriv bych se vrhnul na docker, se kterym si muzes hrat kdekoli, staci mit nakou masinu k dispozici, klido i na svym kompu... pak si zkouset s docker-compose nasimulovat naky jednoduchy stacky typu LAMP, ELK, atd... cilem je pochopit architekturu stacku jednotlivych kontejneru jako sluzeb, ne jako VMs coz je v pocatku vzdycky nejvetsi chyba ...
    zkus si treba udelat nakej stack, kterej bude povazovanej jako neco co bude neustale updatovany ze strany aplikacni (tj. kontejner) a data budou muset bejt k dispozici (volumes).
    a az potom bych opravdu najel problematiku orchestrace kontejneru nad clusterama, tj. kubernetes a spol.
    CEPAL
    CEPAL --- ---
    RATTKIN: Ja se nezlobim ;-)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CEPAL: hele ty si taky začátečník, jak sám píšeš. Snad se na mě nebudeš zlobit, že ti neumím poradit
    CEPAL
    CEPAL --- ---
    RATTKIN: A uvedomujes si, ze tohle je skupina na kontejnery? ;-)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CEPAL: s vmware a linuxem pár let dělám, ale na kontejnery jsem ještě neměl čas
    CEPAL
    CEPAL --- ---
    Ahoj všem, měli byste někdo prosím nějaké zdroje na kontainerového začátečníka, s letitými zkušenostmi z UNIX, Linux a VMWare enterprise prostředí? Specificky oblast Kubernetes a přidružené. Předem mnohokrát dík!
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    INDIAN: tak jsem nakonec vytvořil vlastní entrypoint, protože ho stejně v budoucnu budu potřebovat a dal do něj echo, které přidá položku do /etc/hosts

    díky za radu
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    DANIELSOFT: myslimze /etc/hosts je generovanej pri volani "build", takze to chovani je logicky a ten update neprobehne (nedavno sem resil podobnej problem).
    mas 3 moznosti:
    - parametr "--add-hosts" https://docs.docker.com/engine/reference/run/#network-settings
    - pokud boostrap probiha pres docker-compose, tak lze prodat sekci "extra_hosts" https://docs.docker.com/compose/compose-file/#extra-hosts
    - anebo to nacpat do /etc/hosts "rucne" do skriptu volanym jako ENTRYPOINT
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: trochu provizorně vyřešeno pomocí parametru "--network=host" v docker run
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DANIELSOFT: zkoušel jsem ještě v Dockerfile editovat /etc/hosts, který je uvnitř image, ale změna se neprojeví
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Ahoj, mám problém: potřebuju, aby se proces, který je dockerizovaný, připojil na stroj, jehož jméno je na hostitelském stroji v /etc/hosts - Docker však z mě neznámého důvodu /etc/hosts ignoruje

    (což jsem zjistil tak, že na hostitelském stroji ten stroj pingnu, ale vevnitř běžícího kontejneru už ne)

    jak to řešit? dík
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Humble Book Bundle: DevOps by O'Reilly (pay what you want and help charity)
    https://www.humblebundle.com/books/dev-ops-oreilly

    Já si musím vzít rok volno, abych taky něco z těch všech bundlů přečetl (a zahrál). :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    HVJ3R: zkousel jsem posledni buildy. vlastne bych byl rad za jakykoliv do pulroku stari.
    HVJ3R
    HVJ3R --- ---
    RAINBOF: No, to bys musel trochu rozvest. Verze, buildfile apod. Ted ti muzu jen odpovedet, "nam to funguje". FF 34.0.5
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    HVJ3R: no zatim se mi to nepovedlo. to je cely.. ff tam dam ale jak do nej otocim flash soubory zacne to chcipat.
    HVJ3R
    HVJ3R --- ---
    RAINBOF: Jo. Obe v prastarych (tedy deravych) verzich. Co presne ti nejde?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    pouzivate nekdo firefox s flashem v dockeru ? zaboha mi to spolu nechce jit.
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    Resim tady jiz druhy den pro mne mensi orisek. Na serveru mi bezi traefik, vsechny sluzby se do nej automaticky pridavaji pres label a jsou tak ve stejne siti, pokud to potrebuji. Mam ted jeden projekt, ktery pro nektere api potrebuje byt ve vpn daneho zdroje. Moje predstava byla ke kazdemu takovemu projektu dat do docker compose dperson/openvpn-client ktery se pripoji do vpn a muze sdilet toto pripojeni. Bohuzel sit bere pres network_mode ktery nelze kombinovat s networks. Tim padem nemuzu container dat i do traefik. Zkousel jsem pridat i reverse proxy pres nxing, ale to se take nedostane do spravne site. Primo treba do python containeru sem nechtel instalovat openvpn, protoze bych pak musel resit nekolik contaneru a bylo by to slozite na udrzeni.
    Neresil jste to nekdo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam