• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  HIGHLIFEArcheologie československého internacionalismu
  Po roce 1948 se Ceskoslovensko uzavrelo Zapadu, ale svym zpusobem se otevrelo do jinych smeru. Praze se prezdivalo "Komunistická Ženeva": sidlily zde mezinarodni organizace typu Mezinarodniho svazu studentu nebo Svetove odborove federace. V sedesatych letech byla zalozena Univerzita 17. listopadu pro studenty z tzv. "Tretiho Sveta". Prahou prosel mnohy africky ci asijsky revolucionar, intelektual, umelec. Dobris hostila spisovatele z Latinske Ameriky, na FAMU studovali prvni alzirsti filmari nebo dnes nejznamejsi syrsky reziser Nabil Maleh. Ceskoslovensky rozhlas vysilal v arabstine a svahilstine. I tehdy tito novi, a mnohdy pouze docasni, exoticti obyvatele Ceskoslovenska celili rasismu a xenofobii.
  rozbalit záhlaví
  LA_PIOVRA
  LA_PIOVRA --- ---
  ADAMIRA: snazil jsem se najit, ale nikde jsem nedohledal, ze dil 2. existuje.
  ADAMIRA
  ADAMIRA --- ---
  o univerzitě 17. listopadu se hezky rozpovídal ve své knize Frolík - sšpion vypovídá (v jedničce - dvojku nemůžu za živýho boha sehnat) - a je to teda zajímavý čtení - co tady ti študáci vyváděli (popravy za dohledu StB apod.) - na druhou stranu, porád si říkám jestli tomu věřit protože zrovna do tohodle se opřel docela dost, až podezřele dost.
  LA_PIOVRA
  LA_PIOVRA --- ---
  Hezke tema, ale nevim moc o nejakych zdrojich tykajicich se explicitne v CR.

  Muzu prispet tak vzpominkou, jak jsem v cca 1980 na CVUT, kde tehdy pracovali moji rodice, pozoroval, jak se kubansti studenti s molitanovymi afry a bezovymi kalhotami do zvonu, uci hromadne smrkat pri sve prvni ryme.
  THORGRIM
  THORGRIM --- ---
  Výborný téma, tenhle projekt asi znáte http://socialismgoesglobal.exeter.ac.uk/ ?