• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATAALKAUDRŽITELNÁ MÓDA / SLOW FASHION
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    máte někdo zkušenosti s botama z Vasky.cz?
    SGNLR
    SGNLR --- ---
    UMIAKI
    UMIAKI --- ---
    YYUGH: Zkus hledat na fler.cz - třeba brablik https://www.fler.cz/brablik
    YYUGH
    YYUGH --- ---
    Ahoj, zkusím to i sem... Hledám někoho, kdo šije batohy z pevných materiálů jako je banner. Díky.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Každou poslední středu v měsíci děláme SWAP v Ústí nad Orlicí... Co se nerozebere přerozdělujeme několika potřebným rodinám a zbytek odevzdáváme Charitě. Je-li tu někdo spádově k nám, srdečně zvu :)

    REZZ
    REZZ --- ---
    zítra srdečně zveme, vyměňování v Praze - Dejvicích https://www.facebook.com/events/164839340997960/
    NATAALKA
    NATAALKA --- ---
    dlouhou dobu jsem sháněla hezké spodní prádlo z přírodních materiálů, tak konečně je tu! .)
    NILA - Spodní prádlo
    NILA - Spodní prádlo
    http://www.nila.cz/zeny/spodni-pradlo-a-pyzama/
    NATAALKA
    NATAALKA --- ---
    https://www.facebook.com/events/138288293516426??ti=ia

    kdo je z Prahy - přijďte zítra na další SWAP (výměna nejen oblečení. co nechceš přineseš a pokud se ti něco líbí, tak si to odneseš .))
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    clanek vnimam spis jako zamysleni, nedovedu si predstavit kazdy den v mesici vyhodit vec podle data v kalendari...

    Mozna i proto, ze pokud bych si vsechno vyhodila, moc nevim, v cem bych varila, chodila do prace a vencila psa:D

    a knizek se nevzdam :D

    Ale urcite jsou nektery povahy lidi, na ktery takovyhle system funguje dobre a potrebuji to k nakopnuti. A nekteri lide toho maji tolik, ze uz ziji zavaleni... ja teda su taky troch zavalena, ale to v 1+1 ve dvou lidech je asi normalni :D

    Hrozne se mi libi ta myslenka jak to psala Kethamina, to je fajn napad s oblecenim
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    ALDARION: tak,já když se kouknu do domácností třeba mejch prarodičů nebo rodičů, tak by potřebovali asi 60 dní v měsíci. A chápu to jako výzvu na měsíc, kdy začneš 1 věcí a postupně přidáváš - protože cílem by mělo bejt neulpívání a uvědomění si, že tolik toho nepotřebuješ.

    Já teď jedu spíš po místnostech než počtech, ale v únoru se tím chci inspirovat. K dost věcem mám takovej ten ambivalentní vztah, třeba ta věc byla "drahá",ale vůbec jí nenosím, tak se vždy ujišťuju, že jí budu jistě nosit později ...a takový věci doufám, že pošlu během února - když se přihlásí zájemce.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    KETHAMINA: Tyhle výzvy nějak moc nechápu. Zamyslet se nad tím, jestli nemám doma moc kravin, popřípadně udělat nějakou generální probírku, OK. Zamyslet se nad tím, jestli si zrovna nekupuju nějaké další nepotřebné kraviny domů - ještě lepší! Ale vyhodit zrovna dneska třicet věcí, protože je třicátého? Přijde mi to takové... Násilné... Jako že bych se asi spíš naučil ulpívání na cool výzvách, než neulpívání na věcech, nebo jak to říci...
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    ALDARION: neznam takovy mista vubec, jen par cajoven... ale dost me ted odradilo - videla sem bazar psiho utulku kam mohli lidi prinest veci a prodavalo se to po 20 - 50kc a teda bylo to nahazeny na hromadach krz absenci tech stojanu, nektery ty veci byly fakt dost strasny - co sou lidi ochotny donyst, to me az zarazelo... takze ja bych se priklonila pokud vubec to mit v komunite bud pratel a jejich pratel, nejakyho krouzku a tak...

    chlapi to maj jednodussi me prijde ze nejsou tak machylny na tloustnuti a pak taky je nekterym jedno nosit fakt jety obleceni do prace
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    VELADA: tyjo, pekne sem si pocetla. na clanky mrknu, 200 veci... jak se to veme... je lepsi mit 20 tricek a jednou za mesic prat plnou pracku nebo 5 tricek a kazdej tyden prat poloprazdnou? neni to pak zbytecny plytvani elektrinou?

    jakoze chapu problem nechtenych daru, ale su rada, ze uz tomu celkem odzvonilo a bud dostavam co si reknu co fakt.chci, pripadne knihy a od rodicu veci jako praci prasek a tak, co se hodi vzdycky...

    ja mam taky mozna 200 veci, na turistiku, na cviceni, do prace, neco peknyho na pohrby a plesy...

    snazim se nakupovat obleceni o cislo vetsi, kdybych pribrala, ale ne vzdy se zadari... pak takovy veci jako goretexovy kalhoty, clovek to za celej rok ani jednou neoblikne ale bez toho by vylet mohl byt peknej vopruz...

    nebo veci aspon trochu upravit, jednoduchy ukony jako zasevky nebo vsadky do pasu zvladam tak se napred snazim obleceni co je jinak fajn dat u me doziti, presto i tak priberu tak, ze uz nestaci vsadka do pasu a presit cely kalhoty bych nezvladla kdyz maj treba zip v nohavici tak je radsi poslu dal... ale rekla bych, ze ted mam vsechno co rada nosim, snazim se nenakupovat nic navic ale nejsu ted zrala na ten krok misto 20 tricek na 20 dni a nemusim furt prat na 5 tricek ktery budu prat dokola... a navic... nadnesene 20 trik vydrzi 5let, 5 trik rok, protoze je castejc nosim a castejc peru.

    je pak otazka, jestli to neni jedno protoze tu spotrebu globalne budu mit uplne stejnou
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    KRISKA: Záleží na tom, jak moc punkové to může být. ;) TNT se s takovou akcí (v Praze) vešla i do Krakatitu blahé paměti, a to byl bar o dvou místnostech, pak se to přesunulo do Elysia, což je komunitní bar, kde asi moc nevadilo, že se roztáhli po většině podniku (protože vyměňovači i konzumovali).
    Myslím, že do každého podniku, kde se občas dá uspořádat nějaký workshop, přednáška nebo malý koncert, se dá vejít i s vyměňovacím večerem. A bývají takoví otevřenější a zvyklejší i jiným akcím, než jsou kalby...
    BTW velmi praktické je, pokud má někdo doma nějakou přenosnou tyč na šaty (nevím, jak to nazvat) nebo když je v místě dost věšáků - kabáty a obecně velké věci zabírají na stolech moc místa.

    Začínám vám závidět. ;) Většina mužů nosí asi oblečení až do jeho finálního konce, takže vyměňovačky jsou dost marné. :( Stejně jako většina návštěv v sekáčích. (Těším se na další cestu do Paříže - v Kiloshopech už sice vtipné věci malých značek z devadesátých začínají střídat produkce řetězců z let 2000+, ale pořád je docela radost se tam prohrabávat...;))
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    Rwanda chce svléknout obnošené oblečení. Zakáže ho dovážet, USA navzdory - iDNES.cz
    https://ekonomika.idnes.cz/...omoc-usa-0y0-/eko-zahranicni.aspx?c=A180104_175400_eko-zahranicni_mato

    Ono všechno má dvě strany.. Ale k nastavené diskusi: celkově se mi líbí myšlenka jít spíš cestou podpory lokálních výrobců s kvalitním oblečením, které se sice jeví jako dražší, ale když se přihlédne ke kvalitě, tak to vlastně tak strašný není. Šílený mi připadá dát 300 Kč za nový tričko v nějakém řetězci. V sekáči má člověk radost z objevování a z toho, že ušetřil a tady zase je velký benefit a dobrej pocit v tom, že je tam podpora místního výrobce, je to skutečně originální výrobek, může si to nechat ušít opravdu na míru a navíc je to prostě nový. :-) Třeba na Fleru je spousta pěkných věcí - kalhoty, šaty a i sukně. Až někdy budu mít náladu, tak se na to mrknu a začnu si snad budovat nějaký rozumný šatník.

    Každopádně taky jedu různé sekáče a bazárky, kde si kompenzuju takový to nákupněkonzumní puzení, který jinde nemám moc jak ventilovat (jak už psala VELADA - mám prostě všechno a ještě spoustu věcí navíc) a na ničem jiném, co by mi takto přízemně přinášelo radost, si neulítávám (třeba někdo jede kosmetiku, boty, kabelky apod.). První cesta při opušťáku na mateřský vedla právě do sekáče a to byl R-Á-J na ty pocuchaný nervy! :-) Na druhou stranu oblečení mám fakt málo, až si připadám trapně, jak točím furt to samý, ale co už. Že je v tom i kus lenosti nepopírám. :-)
    KETHAMINA
    KETHAMINA --- ---
    VELADA: 200 mi přijde ok, ale záleží co z toho nosíš a co ti jen leží ve skříni?

    Mě se osvědčuje vyklidit skříň a po nošení a vyprání to do ní dávat. Člověk líp vidí, co fakt potřebuje. Na třídění oblíbených (dost nošených) kusů používam manžela nebo kámošky, takže věci se žmolky a vadami pak vezu na chatu, použiju na hadry při úklidu nebo tvoření. Zaroveň jezdím pravidelně do azylového domu pro matky s dětmi v Mokrovratech, cinknu jim, co potřebují - rozhodím sítě mezi kámošky a maminky to rozeberou.

    A budu se opakovat, ale super je Swap, teď zas bude jeden zítra
    SWAP: zbavte se chytře věcí navíc, máte na víc!
    https://m.facebook.com/events/129192141191813?ref=m_notif¬if_t=admin_plan_mall_activity

    Další podobná akce v únoru https://m.facebook.com/events/156507034975040
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    VELADA: zajimava uvaha. Clovek co vyhodi nejaky hadry "charite" obvykle tak cini,protoze si koupil novy hadry a todle nenosi a jen mu to zabira misto pro nove kousky. Lidi jako ja co hadry unosi do nepouzitelnosti,nejdrive v civilu,pak na zahrade/ v praci,ti toho moc nenechaji a zkonci to v popelnici,nebo spise nejdrive jako hadr v garazi...

    Jde o to,co budem delat kdyz nikdo nebude nic potrebovat,budem tu mit vsechno z bazaru?
    Za kazdym kouske ktery clovek sezene z bazaru je stejne novy kousek co si koupil ten kdo to do bazaru dal...
    VELADA
    VELADA --- ---
    V době vánoc a taky po nich přemýšlím nad tím, kolik věcí ke svýmu životu potřebuju. Před vánocema se mě rodina ptá co bych chtěla pod stromeček. Jsou roky, kdy fakt tvrdě přemýšlím co jim říct, protože všechno potřebný mám. Po vánocích zase a znova s údivem v očích obcházím kontejnery a říkám si proč se to vlastně všechno děje?! ... Dostaneš od babičky svetr co se ti nelíbí, tak ho 26. doneseš ke konťáku. Ten je samozřejmě narvanej, tak to necháš ležet na něm. Potom začne 27. foukat a pršet a z novýho hadru, kvůli jehož výrobě byly zamořený řeky, vzduch i lesy, se stane kus textilu povalujícího se v kaluži bláta. Zajímavou inspirací je v tomhle ohledu Rob Greenfield http://robgreenfield.tv/possessions/ Chlápek, který několik let žil jen se svýma 111 věcma v batohu na cestách.

    Hodně jsem teď myslela na oblečení. A když se mi před pár týdny podařilo si všechno vyprat, při skládání do skříně jsem si řekla tak jo, proč ne. A všechny ty kousky jsem spočítala. Kamila Boudová, která se zabývá politikou módního průmyslu, fenoménem slow fashion a etickou módou vůbec říká, že její šatník nečítá více než třicet pět věcí https://a2larm.cz/2016/09/obleknout-se-bez-pocitu-viny/ Také další její texty jsou na A2larmu https://a2larm.cz/2015/09/sustainable-fashion-o-jine-mode/

    Nooo .. já jsem napočítala přes 20 sukní, 15 šatů, 12 trik s dlouhým rukávem, 13 svetrů ... Čepic mám dokonce 5 kusů, sakra proč?! Celkem přes 200 kousků oblečení. A to jsem nezahrnula do počítání spodní prádlo a ponožky. Nejčastějšíma barvama mýho šatníku jsou černá a červená. Doplněná různýma odstínama béžových, pískových, khaki a vůbec takových těch přírodních barev. Pposledních několik let oblečení skoro nekupuju. Většinou ho získávám z výměných bazárků, freeshopů, od kontejnerů nebo darem. Člověk by skoro řekl jak je možné mít tolik hadrů, když je všechny získává "zadarmo"!

    Je 200 kusů oblečení moc? Co s ním? Jak dál? Občas se přistihnu jak coby správná fashion junkie obdivuju nějaký kus a šup, už si ho beru domů. Aniž bych ho potřebovala. Říkám si občas, nechtělo by to zaměřit se spíš na nákup kvalitních eticky vyrobených slow fashion produktů, které mi vydrží celý život, než po tunách přehrabovat nabídku freeshopů, kde stejně najdu všechnu tu hrůzu ušitou v Bangladéši, Maroku nebo Panamě?!

    Recyklace/Upcyklace, nebo slow fashion? Je umírněný konzumerismus možný? https://a2larm.cz/2017/05/uvedomely-konzumerismus-je-lez/

    Tohle je tabulka s výsledkem mýho počítání:

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam