Co způsobilo tak extrémní teplohttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-co-zpusobilo-tak-extremni-teplo-poslednich-let-vedci-uz-tusi-272403vědci se pokusili z veškerých dostupných informací odhadnout, jak velkou roli hrál jev El Niño, pokles aerosolů síry v mracích nad oceány v důsledku nové regulace platné od roku 2020 (mechanismus tohoto procesu jsme podrobně popsali zde), pokračující pokles emisí aerosolů ve východní Asii, erupce sopky Hunga Tonga v roce 2022 a neočekávaný dřívější příchod 25. slunečního cyklu.
Co že nám ale výsledné grafy přesně říkají?
Autoři uvádí, že jižní oscilace dohromady s ostatními zkoumanými dodatečnými vlivy pozorovaná rezidua „téměř“ vysvětlují, ačkoliv to platí hlavně pro rok 2024 a už ne tolik pro rok 2023.
„Nadbytečné“ oteplení let 2023 a 2024 tedy zůstává i v roce 2025 přinejmenším částečně nevysvětlené. Skutečnost, že vědci předložené vysvětlení sice docela dobře sedí na rok 2024, ale ne na rok 2023, posiluje obavu, že nějaký důležitý díl do celkové skládačky nadále chybí, na což autory upozorňují i komentáře na sociálních sítích.
Hausfather se Schmidtem si toho jsou vědomi. Ostatně v textu sami zmiňují, že pro definitivní odpověď bude třeba dalšího výzkumu. Vlastní hypotézu, co by mohlo rozdíl v míře „úspěšnosti“ jejich modelu pro jednotlivé roky způsobovat, oficiálně nepublikovali. Hausfather se o ni ale na dotaz Seznam Zpráv podělil.
Nejpravděpodobnějším vysvětlením podle něj je, že to má co dočinění s omezeným chápáním vlivů jižní oscilace. „Je možné, že minulost není dobrou analogií pro to, co jsme zažili nyní. El Niño tentokrát přišel po nezvykle dlouho trvající fázi La Niña mezi lety 2020 až do 2023. Už existuje několik studií, které naznačují, že právě toto mohlo způsobit výraznější reakci globální teploty,“ napsal Hausfather a dodal, že přesný mechanismus tohoto jevu zatím není známý.
Kromě toho autoři také v samotné zprávě dodávají, že vliv kromě zkoumaných faktorů mohla hrát ještě variabilita saharského písku nad Atlantikem nebo malá plocha mořského ledu v Antarktidě a Arktidě