• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: fingers crossed

    FB-IMG-1725960134700
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Almost 200 people killed last year trying to defend the environment, report finds | Environmental activism | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/sep/09/almost-200-people-killed-last-year-trying-to-defend-the-environment-report-finds-aoe

    At least 196 people were killed last year for defending the environment, with more than a third of killings taking place in Colombia, new figures show.

    From campaigners who spoke out against mining projects to Indigenous communities targeted by organised crime groups, an environmental defender was killed every other day in 2023, according to a new report by the NGO Global Witness.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Rich countries silencing climate protest while preaching about rights elsewhere, says study | Environmental activism | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/sep/10/climate-rights-report-draconian-measures-protest
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: dobre, ale tak to ze menime ekosystemy pomoci materialu a energie, na to jsme nepotrebovali studie. Ona priroda se sama o sobe take dost meni a presto je tu uz miliony let.

    Imho sou dulezity spis nejaky casove prostorovy boundary pro key metrics, ktery jsou zaroven v dlouhodobem horizontu udrzitelny.

    Pripadne co je pro tebe ten cil? Protoze degrowth je jen prostredek...
    MINER
    MINER --- ---
    CHOSIE: proč by biofyzická realita implikovala decoupling?

    Můžeš se rozhodnout část zdrojů nevyužívat a místo nich využívat méně náročné.

    Např. kdybychom nezařízli jaderky, tak už máme dávno decoupled aspoň energetiku. Na tom je to vidět dost jasně. Tam nebyl ani ekonomický, jen mentální problém.

    Stejné náhrady lze hledat v dalších odvětvích. Některé sektory jsou těžší než jiné, ekonomika je výrazný limit, ale není to nemožné, zejména díky stále se zlepšujícím technologiím.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: já to říkám pořád, že se má přepsat klimatologické členění čr (quitt et al. 1971)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    MINER: Jen připomenu, že mluvíme v souvislosti s nekonečným růstem / degrowth-em, kde jak jsem zmínil pokud člověk bere v potaz biofyzickou realitu tak ta odpověď zní jasně "neexistuje decoupling", na druhé straně jsou ekonomové, kteří se podívají na jejich zjednodušené modely a řeknou "ekosystémy nejsou součástí našich modelů, takže decoupling existuje". Tak to prostě vypadá, když se dodnes používají modely z 20. století, a když celá ekonomická struktura byla postavena v absenci s environmentálními systémy.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tak toto som citil velmi realne, som rad ze dnes uz sa konecne ochladilo a sprchlo

    Česko letos zažilo 57 tropických dnů - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-cesko-letos-zazilo-57-tropickych-dnu-40487286
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    CHOSIE: A ještě přidám tuto studii, připomenu si povvšimnout, že se často hovoří o "dočasném" decouplingu (jak v této tak i v jiných publikacích)
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1470160X24006861#s0065
    In order to achieve the Sustainable Development Goals, it is necessary to actively promote a coordinated and balanced relationship between carbon dioxide emissions (CO2e), material footprints (MF) and human development, based on the economic and social development stages of different countries and their material resource endowments.

    This study comprehensively evaluated the nexus between CO2e, MF, and human development index (HDI) in 151 countries from 1990 to 2019 based on the modified coupling coordination degree model and the improved decoupling index model.

    The results show that, both the global MF per capita and HDI have maintained an increasing trend, and the MF per capita has been increasing significantly faster than the HDI. The trend of CO2e per capita is slowly dropping, with very high HDI countries being the main contributors. Besides, global regional differences in CO2e per capita and MF per capita are still expanding.

    Net energy exporting countries with high HDI have advantages to achieve decoupling of CO2 emissions.

    Net energy importing countries with low HDI shows a significant coupling trend in material footprints.

    The study shows that, as the level of human development continues to rise, humanity has made the leap from intermediate to advanced levels of development. However, the real impacts of unsustainability, like the accelerated depletion of natural resources and the massive emission of greenhouse gases, have also intensified.
    In the current context of globalization, although achieving a temporary absolute decoupling between CO2e, MF and HDI may occur frequently, maintaining this trend over the long term remains challenging.
    MINER
    MINER --- ---
    CHOSIE: Netvrdím, že mám důkaz, že decoupling je možný, ale že neexistuje důkaz, že decoupling není možný. Tedy že dává smysl se o něj snažit a hledat cesty.

    CO2 není úplná metrika, ale je nejvýraznější k největšímu problému, co máme (byť není jediný), tedy mi dává smysl ji sledovat. Souhlas ale že nestačí sledovat pouze ji.
    MINER
    MINER --- ---
    NIEKT0: Nezachrání, ale ušetřit by to mohlo asi 2 promile emisí vyplýtvaných zbytečně.

    Není to změna paradigmatu, ale jen změna security mechanismu.

    Paralela k úbytku mincí Eth je úbytek minerů Btc. Obé se stane, jen kdyby se řádově snížil počet aktivních uživatelů těch sítí. A stát se to může u obou, byť je to nepravděpodobné.

    Nepodložil jsi tvrzení, že se obavy z eth potvrdily. Nejen že nebyla potvrzena žádná podvodná transakce PoS, ale nikdo se ani nepřiblížil vůbec byť jen možnosti 51 % útoku.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Také jsem nezmínil pouze CO2, což není úplně dobré měřítko, ale naši spotřebu materiálu a energie, tam je ta korelace jasná a efektivita tento problém v systému závislém na růstu dlouhodobě neřeší. Ani bych osobně nevytahoval HDP (nebo WDP) pokud by to nebylo zmíněno, ta metrika má sice nějakou hodnotu, ale tak jak je mainstreamově používána je dost zavádějící.
    Is Decoupling GDP Growth from Environmental Impact Possible?
    Our model demonstrates that growth in GDP ultimately cannot plausibly be decoupled from growth in material and energy use, demonstrating categorically that GDP growth cannot be sustained indefinitely. It is therefore misleading to develop growth-oriented policy around the expectation that decoupling is possible. However, we also note that GDP has been shown to be a poor proxy for societal wellbeing, something it was never designed to measure, and GDP growth is therefore a questionable long-term societal goal in any case. The mounting costs of “uneconomic growth” [43] suggest that the pursuit of decoupling–if it were possible–in order to sustain GDP growth would be a misguided effort.
    https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0164733#sec004


    MINER: Článek jsem nečetl, s H. Ritchie mám už zkušenost a stačilo mi psát 5 stránkový rozbor jejího videa, které bylo plné manipulace s daty (ironicky od někoho jehož profese je "data scientist"). Takže vycházím ze zkušeností s podobnými články, kde ve zkratce pár malých zemí, které importují carbon/resource/energy-intensive produkty a kde mají tu možnost stavět ekonomiku na službách/IT/know-how.. není něco, co by dokazovalo, že je decoupling možný ve velkém meřítku a jedná se spíše o hrstku výjimek. A jak už bylo zmíněno, i samotné CO2 není v tomto případě tak dobrá metrika, je lepší se dívat po stopě co se týče materiálů/energie, nebo např. máme koncept "Ecological footprint"
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    MINER: Nie je to "inovacia",je to uplne zmena paragidmy, na ktorej je PoW postaveny. Obavy u etherea sa potvrdili, fakt nechcem system kde jeden guru smahom ruky zmeni trasakcie za stovky milionov dolarov. Cez polovicu sa dostanes, ked bude minci v obehu dostatocne malo. (Z hladiska bezp. zloziek napriklad pozatvaras par zmenarni, alebo velkych drzitelov).

    A ako pisem nizsie, 51% utok u btc je docasny problem, u etherea trvaly problem.

    Ale myslim ze sme tu uz OT, ani ethereum ani bitcoin klimu ani nezachrania, ani zasadne nezhorsia, aspon nie pri sucasej velkosti.
    MINER
    MINER --- ---
    NIEKT0: Říká se tomu inovace.

    Výhrady byly k bezpečnosti a ty obavy se nepotvrdily.

    Nemůžeš si nahrabat nějaké mince. Musel bys přes polovinu a ETH má aktivní monitoring, aby detekoval, že se někdo o něco takového snaží, když už by sis myslel, že někdo je ochoten risknout pro něco takového nejméně desítky miliard dolarů, který by na to byly potřeba, a o který tim může přijít slashing mechanismem.

    Stejně je 51 % attack možný u BTC, jen jiným mechanismem. A shodou okolností předpokládaná cena 51 % útoku na Btc je řádově stejná jako Eth.
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    MINER: Eth za svoju existenciu uz failovalo uplne existencialne, a minimalne 3x vsetko zmenilo. To fakt nie je nieco, cim sa chvalit:)

    K PoS: zakladny problem je ten, ze zatial co pri PoW vies minerov nahradit, proste to bude robit niekto iny, u PoS to nejde. Ak mas Mince, tie ti generuju dalsie mince, algoritmicky. Kapitalizmus na steroidoch, z ktoreho moc nejde vystupit. Problemom potom je, ze siet nie je odolna voci prevziatiu, pretoze ti staci nahrabat nejake mince, a nasledne zlikvidovat ostatnych velky drzitelov. Tym ziskas kontrolu, ktoru uz nevies zvratit. (V kontraste, ak by si nieco podobne spravil v PoW, tak sa ludia mozu do siete znova pridat, a zvratit pomer sil zase spat na spravnu stranu)
    MINER
    MINER --- ---
    NIEKT0: Podobně jako v PoW. Taky nechceš clustery v Číně na levný energii. Trochu se to liší, ale ne, aby to ohrozilo bezpečnost.
    Za 2 roky, co na tom Eth jede, se žádný obavy nepotvrdily.
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    MINER: To by bohuzial nefungovalo, PoS ma principialne neriesitelny problem s cetralizaciou.
    MINER
    MINER --- ---
    SHEFIK: Přisadím Bitcoinu: ani se ho neni potřeba vzdávat. Stačilo by, kdyby přešli na nenáročný PoS protokol místo původního PoW, stejně jako to udělalo Ethereum před dvěma lety. Rázem by byli na zlomku spotřeby a nijak by to Btc neovlivnilo. Jestli dobře počítám, ušetřilo by to skoro půl procenta spotřeby globálně.
    Jenže to Bitcoinoví fanatici nedovolí, protože podle nich je ta původní verze jediná správná.
    Tohle je smutný příklad dopadů ideologie, kdy něco lze snadno vyřešit líp, ale‚ my ‚nechceme‘.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ROGER_WILCO: je to naprostej průšvih, kterej je umocněněj depopulací v rozvinutých zemí - mladší, co by něco měnili, maj slabší slovo.

    Domácnosti ale spotřebovávaj jen asi 20% energie. Klíčový jsou změny ve všem ostatním. Co můžeme udělat hned je vypnouylt AI ;-)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ROGER_WILCO: souhlas, short term nejaky degrowth smysl dava. Ale mame nejakou bazalni provozni pptrebu civilizace (jidlo, healthcare, ...) a je otazka priorit, ceho se chceme vzdat.

    Rikal jsem tu nekolikrat, ze bychom se meli v prvni rade vzdat toho nepotrebneho a delat tak z vlastniho uvazeni, ne z narizeni, napr. bitcoin, entertainment, dalkovy turismus, destruction derby atd atd.

    Jenze to je spis diskuze o utilizaci resources vuci stanovenym cilum. Je uplne jedno, jestli v absolutnich cislech HDP poroste, nebo ne, pac pokud budou resources na max utilizovane na bazalni provoz & transition, tak jdeme tim nejlepsim moznym scenarem pro zachovani minima otepleni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam