Na FB ZW skupině byla odkazována studie dánského ministerstva ohledně nákupních tašek z obchodů.
Je to zajímavé počtení (v angličtině a asi i dánštině):
https://www2.mst.dk/Udgiv/publications/2018/02/978-87-93614-73-4.pdf
Probírali výrobu, distribuci, zpracování odpadu, a to z různých hledisek, jak CO2, tak vliv na ozónovou díru, produkce toxických látek ohrožujících zdraví, spotřeba vody atd.
Jestli jsem si interpretoval některé tabulky a texty správně, tak vyplývá např. pár zajímavostí:
1) Pokud musíme vyhazovat odpad v pytlích (někdo říkal, že to domovní řád třeba vyžaduje), je lepší LDPE běžnou lehkou nákupní tašku použít na odpad, a ne recyklovat!
Samozřejmě recyklace je lepší než spálení přímo ve směsném odpadu, takže pokud máme málo odpadu, bude to trochu jinak (nebo se tak hodí využít jen pár pytlíků/tašek).
2) LDPE tašky vycházejí ve všech sledovaných hlediscích jako favoriti (v některých kategoriích s dalšími materiály a už na trochu horším místě, ale někde jako jediní)
3) LDPE tašky jsou lepší než papírové tašky...
4) Bio bavlna je prý horší než klasická. Mimo jiné započítávali i to, že unese méně atd. Ale to chce si přečíst detaily.
Samozřejmě pořád je lepší v některých případech mít dlouhodobě používané tašky a produkovat minimum odpadu. Bylo by zajímavé ještě mít studii, jestli je lepší mít v koši odpadový papír (do spalovny), nebo ho recyklovat. Na skládce to bude jasné, že papír vede před LDPE.
A je jasné, že je lepší vyrobi si pytlík z nějakého prostěradla atp., které se už nevyužije, než si koupit novou látku, zejména z té biobavlny...